Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
«Κατοστάρες» ΤΣΣΚΑ και Αρμάνι, το ντέρμπι στη Ρεάλ

Το ισπανικό ντέρμπι της Τετάρτης (17/1) είχε χρώμα λευκό, καθώς η Ρεάλ Μαδρίτης έκαμψε την αντίσταση της Μπασκόνια με 75-73 χάρις στο καλάθι του Ρούντι, στα 2.9΄΄ πριν τη λήξη, κι ενώ στη φάση που προηγήθηκε ο Σενγκέλια είχε αστοχήσει κάτω από το καλάθι της «βασίλισσας». Οι Βάσκοι προηγήθηκαν στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά στα τελευταία λεπτά δεν είχαν την ψυχραιμία να διαχειριστούν το προβάδισμα και το πλήρωσαν.

Το ισπανικό ντέρμπι της Τετάρτης (17/1) είχε χρώμα λευκό, καθώς η Ρεάλ Μαδρίτης έκαμψε την αντίσταση της Μπασκόνια με 75-73 χάρις στο καλάθι του Ρούντι, στα 2.9΄΄ πριν τη λήξη, κι ενώ στη φάση που προηγήθηκε ο Σενγκέλια είχε αστοχήσει κάτω από το καλάθι της «βασίλισσας».

Οι Βάσκοι προηγήθηκαν στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά στα τελευταία λεπτά δεν είχαν την ψυχραιμία να διαχειριστούν το προβάδισμα και το πλήρωσαν.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας «ισοπέδωσε» την Εφές Αναντολού στη ρωσική πρωτεύουσα με 110-79, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής και παρέμεινε μόνη πρώτη με ρεκόρ 14-4, πριν από τον αγώνα της Παρασκευής (19/1) με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ.

Οι Τούρκοι έμειναν στο παιχνίδι μόνο για ένα ημίχρονο (58-46), αλλά στην επανάληψη παρασύρθηκαν από το ρυθμό της «αρκούδας», που είχε πρώτους σκόρερς τους Χίγκινς με 21 και Ροντρίγκεθ με 16 πόντους.

Σε ένα πολύ θεαματικό παιχνίδι στο Μιλάνο, η Αρμάνι έδειξε τις επιθετικές αρετές της (για αμυντικές ούτε λόγος) απέναντι στη Μάλαγα, της οποίας επιβλήθηκε με 101-87 και σημείωσε την πρώτη νίκη έπειτα από τέσσερις συνεχείς ήττες, και δεύτερη στους τελευταίους εννέα αγώνες. Οι δύο ομάδες σούταραν με απίστευτα ποσοστά, καθώς στο πρώτο ημίχρονο είχαν, από κοινού, 13/19 τρίποντα και στο τέλος του παιχνιδιού 23/42!