Μεγάλη νίκη του ΠΑΟ με ανατροπή μέσα στη Μάλαγα

Ο απογοητευτικός Παναθηναϊκός του πρώτου ημιχρόνου, βρήκε «σφυγμό» στο δεύτερο και με πρωταγωνιστή τον Κέι Σι Ρίβερς (24π., ρεκόρ καριέρας στα κλεψίματα με 5) έδωσε τέλος στο αρνητικό σερί των 3 ηττών, αυξάνοντας σε 15-11 το ρεκόρ του, πανηγυρίζοντας μία πολύτιμη εκτός έδρας νίκη, την πρώτη το 2018 στην Euroleague.

Το «τριφύλλι» επικράτησε με 90-79 της Ουνικάχα στη Μάλαγα, για την 26η αγωνιστική, και παρέμεινε στην 6η θέση της κατάταξης, μένοντας μακριά από μπελάδες εξόδου από την 8άδα και συνεχίζοντας να κοιτάζει ψηλότερα.

Στον αντίποδα, οι Ισπανοί είδαν το ρεκόρ τους να «πέφτει» σε 10-16 και να χάνουν τις όποιες ελπίδες είχαν για όνειρα συμμετοχής στα πλέι οφ.

Η επιστροφή του Παναθηναϊκού στο παρκέ μετά το πρώτο καταστροφικό πρώτο ημίχρονο, διάστημα κατά το οποίο είχαν μόλις 1/14(!) τρίποντα, σήμανε και την αντεπίθεση, με τους Κέι Σι Ρίβερς (24π.) και Λούκας Λεκαβίτσιους (10π.) να βρίσκουν ρυθμό από τα 6.75.

Όταν μάλιστα μπήκαν στην εξίσωση οι Νικ Καλάθης σε εκτέλεση και δημιουργία (12π., 11ασ.) και Τζέιμς Γκιστ (16π., 6ρ.) ως συνδετικός κρίκος της άμυνας με την επίθεση, το «τριφύλλι» μπήκε σε τροχιά νίκης και μάλιστα μετά από ένα τέταρτο δεκάλεπτο, που έδωσε ρεσιτάλ παραγωγικότητας (32π.).

Τα στοιχεία, πάντως, που κράτησαν «ζωντανό» τον Παναθηναϊκό ήταν η άμυνα τους Β’ μέρους και φυσικά η κυριαρχία στα ριμπάουντ. Από τους Ισπανούς ξεχώρισε ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 19 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός «πλήρωσε» στο πρώτο δεκάλεπτο την… εμμονή του από τα 6.75 (1/8 τρίποντα), τα 4 λάθη και την αδράνεια του στην περιφερειακή άμυνα, με την Ουνικάχα Μάλαγα να αξιοποιεί αιφνιδιασμούς και ευστοχία στο μακρινό σουτ και να ξεφεύγει στο 7΄ με 17-12, για να κλείσει την περίοδο στο +6 (24-18).

Το «τριφύλλι» έδειξε να τα… χάνει σε άμυνα και επίθεση στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και βρέθηκε γρήγορα στο -11 (33-22 στο 15΄), ενώ λάθη και αστοχία από τα 6.75 (1/14 τρίποντα! μέχρι το ημίχρονο) τον έφεραν ακόμη και στο -13 (39-26 στο 18΄), για να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια με το εις βάρος του 44-32. Μοναδική αχτίδα φωτός στο απογοητευτικό παιχνίδι του Παναθηναϊκού τα 4 κλεψίματα του Κέι Σι Ρίβερς (ρεκόρ καριέρας στην Euroleague).

Με τον Παναθηναϊκό να επιστρέφει «δεμένος» σε άμυνα και επίθεση στο παρκέ και τον Κέι Σι Ρίβερς να δίνει λύσεις από τα 6.75, το «τριφύλλι» έτρεξε επιμέρους σκορ 6-13 και στο 25΄ μείωσε σε 50-45.

Η αντίδραση συνεχίστηκε μέχρι και το 27΄, όταν η ελληνική ομάδα έφτασε ακόμη και στο -3 (55-52), αλλά με το αμυντικό τρανζίσιον του Παναθηναϊκού να… καταρρέει και τους «πράσινους» να είναι άστοχοι από τις βολές, οι Ισπανοί ξέφυγαν και πάλι με +8 (60-52). Ωστόσο, η είσοδος του Θανάση Αντετοκούνμπο στο παρκέ έφερε νέα πνοή στην άμυνα και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό στο -2 (60-58).

Με τον Λούκας Λεκαβίτσιους να μπαίνει… ορεξάτος από τα 6.75 και τον Νικ Καλάθη να ξεχωρίζει στο κομμάτι της δημιουργίας, ο Παναθηναϊκός βρήκε ρυθμό στην επίθεση και με σερί 0-10 προηγήθηκε για πρώτη φορά με +8 (60-68 στο 32΄). Η ελληνική ομάδα, όμως, έχασε και πάλι τη συνοχή της στην περιφερειακή άμυνα, με τους Ισπανούς να απαντούν με επιμέρους σκορ 12-4 και στο 35΄ να επιστρέφουν, ισοφαρίζοντας σε 72-72.

Με τον Λεκαβίτσιους και πάλι να βρίσκει στόχο από τα 6.75 και τον Ρίβερς να ευστοχεί σε δύο «κολλητά» τρίποντα, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε και πάλι με 74-83 στο 37΄. Μία απερισκεψία του Σίνγκλετον (κρεμάστηκε από το στεφάνι του Παναθηναϊκού στο 38΄ και με το σκορ 76-83) λίγο έλειψε να στοιχίσει, αλλά με τον Καλάθη να συνέχιζει να μοιράζει έτοιμα καλάθια στους συμπαίκτες του, γράφτηκε και το 79-87 στο 39΄ και η ελληνική ομάδα «αγκάλιασε» τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 44-32, 60-58, 79-90

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα (Ιταλία), Μαντίλα (Φινλανδία), Κοβάλσκι (Πολωνία)

ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ (Ζοάν Πλάθα): Οκούο 4, ΜακΚάλουμ 7 (1), Ντίαθ 6, Σάλιν 3 (1), Ντίεθ 2, Μιλοσάβλιεβιτς 8 (2), Νέντοβιτς 19 (2/9 τρίποντα, 7 ασίστ), Βατσίνσκι 3 (1), Μπρουκς 14 (1), Όγκουστιν 11 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σουάρεθ 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 10 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ρίβερς 24 (6/10 τρίποντα), Τζέιμς 10, Πέιν 2, Γκιστ 16 (6 ριμπάουντ), Βουγιούκας, Λεκαβίτσιος 10 (2), Γκάμπριελ 2, Όγκστ, Καλάθης 12 (8 ριμπάουντ, 11 σίστ), Αντετοκούνμπο 4.

Στις αναμετρήσεις για την 26η αγωνιστική της Euroleague, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: