Ο ΠΑΟΚ... πάγωσε και συνετρίβη από την Κίμκι στη Ρωσία

Ο ΠΑΟΚ… πάγωσε και συνετρίβη από την Κίμκι στη Ρωσία

Ο ΠΑΟΚ είχε εξ αρχής μια εξαιρετικά δύσκολη αποστολή στη Ρωσία, για την 4η αγωνιστική της φάσης των «32» του EuroCup, κόντρα στην Κίμκι και αυτό τελικώς φάνηκε και στο γήπεδο, καθώς ο Δικέφαλος γνώρισε τη συντριβή με 102- 68. Οι Θεσσαλονικείς δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του αγώνα να ανταγωνιστούν μια πολύ ανώτερη αντίπαλο που φρόντισε να καθαρίσει το παιχνίδι αν όχι από το πρώτο δεκάλεπτο, στο πρώτο ημίχρονο.

Ο ΠΑΟΚ είχε εξ αρχής μια εξαιρετικά δύσκολη αποστολή στη Ρωσία, για την 4η αγωνιστική της φάσης των «32» του EuroCup, κόντρα στην Κίμκι και αυτό τελικώς φάνηκε και στο γήπεδο, καθώς ο Δικέφαλος γνώρισε τη συντριβή με 102- 68.

Οι Θεσσαλονικείς δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του αγώνα να ανταγωνιστούν μια πολύ ανώτερη αντίπαλο που φρόντισε να καθαρίσει το παιχνίδι αν όχι από το πρώτο δεκάλεπτο, στο πρώτο ημίχρονο.

Αυτή ήταν η τρίτη νίκη για τους Ρώσους ενώ αντίθετα η τρίτη ήττα για την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου.

Με εξαίρεση τα πρώτα λεπτά του αγώνα, όταν και βρέθηκε για λίγο μπροστά στο σκορ, ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην αντίπαλό του. Καθολική η υπεροχή της Κίμκι στο ματς, η οποία έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα επενδύοντας στην αποτελεσματικότητά της έξω από τα 6.75 και την κυριαρχία της στα ριμπάουντ.

Στο 7′, με σερί 15-4 , οι Ρώσοι μετέτρεψαν το 5-8 (4′) σε 20-12, διαφορά που «ανέβηκε» στο +12 στο 11′ (30-18), με τους Μόνια, Κόπονεν, να εκτελούν από το τρίποντο (σ.σ. 7/8 είχε η Κίμκι στο ημίχρονο) και τους Ογκουστίν, Χάνεϊκατ να «σκεπάζουν» τις δύο ρακέτες (18 ριμπάουντ μάζεψαν οι γηπεδούχοι στο ημίχρονο, έναντι 7 του ΠΑΟΚ).

Στο 18′ η Κίμκι απέκτησε «αέρα» 19 πόντων (49-30), απόσταση που «εκτοξεύθηκε» στο 25′ στο +24 (65-41), δίνοντας εφιαλτική διάσταση στη διαφαινόμενη ήττα του «Δικεφάλου».

Η τρίτη περίοδος έκλεισε για το σύνολο του Ρίμας Κουρτινάιτις στο +33 (78-45), το χειρότερο, όμως, για τον ΠΑΟΚ ήταν ότι είδε στο 29′ να αποχωρεί από το παρκέ, με τραυματισμό στο αριστερό γόνατο, ο Κώστας Κακαρούδης.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο, με τη ρωσική ομάδα να συντηρεί το προβάδισμά της γύρω από τους 30 πόντους (80-48, 90-59), με τον Τσόχλα να τη «ρίχνει», με τρίποντο, στο -26 (90-64), 3.35» πριν το φινάλε.

Η… τάξη αποκαταστάθηκε τάχιστα από την Κίμκι, η οποία έφτασε την απόστασή της από τον ΠΑΟΚ στη μέγιστη τιμή, το +34, με το τελικό 102-68.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 51-36, 78-45, 102-68.

Διαιτητές: Νουράν (Τουρκία), Γκέλερ (Βέλγιο), Γκλίσιτς (Σερβία)

ΚΙΜΚΙ (Ρίμας Κουρτινάιτις): Ράις 12 (2), Ογκουστίν 9 (1), Πατέεφ 6, Κόπονεν 21 (3), Βιάλτσεφ 3, Ιλνίτσκι 2, Μόνια 16 (4), Χάνεϊκατ 12 (), Σακχάροφ 3 (1), Ντέιβις 10, Σελέκετο 8 (2).

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 17 (1), Λιάπης 4, Κάρτερ 12, Κακαρούδης 4, Τσόχλας 10 (1), Δέδας, Μαργαρίτης 4, Κώττας, Οντουμ 2, Βον 6, Μπρέμερ 7, Σαλούστρος 2.

Βαθμολογία UEFA: O Ολυμπιακός κρατάει το όνειρο της Ελλάδας ζωντανό

Η ιστορική πρόκριση του Ολυμπιακού στα ημιτελικά δίνει έξτρα βαθμούς στην Ελλάδα και κρατάει το μεγάλο όνειρο της 15ης θέσης ζωντανό.