αθλητικα νεα Αλλοι αγώνες

NBA και διεθνή Μπασκετικά νέα

Εύκολα η Γαλλία, στη 2η παράταση η Φινλανδία

03/09/2017 22:26

Στην 3η περίοδο πάτησε... γκάζι η Γαλλία απέναντι στον «αδύναμο κρίκο» του 1ου ομίλου του Ευρωμπάσκετ, Ισλανδία, φτάνοντας στην επιβλητική επικράτηση με 115-79. Το συναρπαστικότερο ως τώρα ματς του Ευρωμπάσκετ 2017 έγινε στο Ελσίνκι, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου. Η Φινλανδία επικράτησε τελικά της Πολωνίας με 90-87 στη δεύτερη παράταση (κανονικός αγώνας 66-66, πρώτη παράταση 78-78), αν και είχε βρεθεί να χάνει με εννέα πόντους διαφορά, ενάμισι λεπτό πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας.

Οι Ουκρανοί σόκαραν τη Γεωργία, νίκες για Λιθουανία και Ισραήλ

03/09/2017 20:39

Έσπασαν το... ρόδι οι Ουκρανοί, αιφνιδιάζοντας τη Γεωργία του Ηλία Ζούρου, στο Τελ Αβίβ. Η Ουκρανία επικράτησε με 88-81, χάρη σε 19 πόντους και 7 ριμπάουντ του Πουστόβι, ενώ 17 πρόσθεσε ο Λουκασόφ, καθώς και ο Ολεξάντρ Λίποβι του Προμηθέα Πατρών. Η Λιθουανία ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής. Οι φιναλίστ της προηγούμενης διοργάνωσης επικράτησαν 78-73 της Ιταλίας, την υποχρέωσαν στην πρώτη ήττα της και αναπτέρωσαν τις ελπίδες τους για τη πρώτη θέση του ομίλου. Την παρθενική νίκη του πανηγύρισε το Ισραήλ, καθώς επικράτησε 82-80 της Γερμανίας και έκανε... άνω-κάτω τον 2ο όμιλο.

Δεύτερη νίκη για τη Γερμανία και την Ιταλία, πρώτη για τη Λιθουανία

02/09/2017 23:25

Οι Γερμανοί έκαναν το 2/2 στον Β΄ όμιλο, υποχρεώνοντας στην πρώτη ήττα της, 67-57, τη Γεωργία του Ηλία Ζούρο, για τη 2η αγωνιστική του Ευρωμπάσκετ. Η Ιταλία «βομβάρδισε» με 17 τρίποντα το καλάθι της Ουκρανίας, επικράτησε 78-66 και διπλασίασε τις νίκες της. Πρώτη νίκη για τη Λιθουανία που επικράτησε με 88-73 του Ισραήλ.

Η Ρωσία νίκησε τη Σερβία, έσπασαν το ρόδι Τουρκία, Λετονία

02/09/2017 22:58

Δεύτερο ντέρμπι, δεύτερη νίκη για τη Ρωσία στον 4ο όμιλο του Ευρωμπάσκετ, ο οποίος διεξάγεται στην Κωνσταντινούπολη. Μετά την Τουρκία, η ομάδα του Σεργκέι Μπαζάρεβιτς επικράτησε στις λεπτομέρειες και της Σερβίας με 75-72 και είναι πλέον το ξεκάθαρο φαβορί για την πρώτη θέση του ομίλου. Εσπασαν το... ρόδι οι Λετονοί υποχρεώνοντας στην πρώτη ήττα του, 92-64, το Βέλγιο. Την πρώτη νίκη της στο Ευρωμπάσκετ 2017 πέτυχε η Τουρκία, που επικράτησε 84-70 της Μεγάλης Βρετανίας.

Δεύτερη νίκη για Ισπανία και Κροατία, πρώτη το Μαυροβούνιο

02/09/2017 22:24

Σόου νούμερο 2 για την Ισπανία στο Κλουζ, όπου διεξάγεται ο 3ος όμιλος του Ευρωμπάσκετ 2017. Μετά το Μαυροβούνιο, οι κάτοχοι του ευρωπαϊκού τίτλου «ποδοπάτησαν» και την Τσεχία με 93-56 και αποδεικνύουν ότι δίκαια θεωρούνται το φαβορί και της φετινής διοργάνωσης. Αφησε πίσω την ντροπιαστική ήττα από την Ισπανία στην πρεμιέρα το Μαυροβούνιο, υποχρεώνοντας στη δεύτερη ήττα της, 72-48, την Ουγγαρία. Χωρίς να χρειαστεί να φορτσάρει ιδιαίτερα, η Κροατία επιβλήθηκε 74-58 της Ρουμανίας και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Μόνη πρώτη η Σλοβενία, πρώτη νίκη η Πολωνία

02/09/2017 22:16

Αήττητη και μόνη στην κορυφή του 1ου ομίλου του Ευρωμπάσκετ, θα αντιμετωπίσει την Κυριακή (16:30) η Σλοβενία την Εθνική μας, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής. Η επόμενη αντίπαλος της ελληνικής ομάδας επικράτησε στο Ελσίνκι 81-78 της Φινλανδίας, την υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα στη διοργάνωση και βάζει πλέον... πλώρη για την πρώτη θέση του ομίλου. Πολωνία και Ισλανδία αναζητούσαν την πρώτη νίκη τους στο Ευρωμπάσκετ, μετά τις ήττες στην πρεμιέρα, με τους Πολωνούς να επικρατούν άνετα 91-61, στον μεταξύ τους αγώνα για τη 2η αγωνιστική του 1ου ομίλου.

Ο Σβεντ «ξέρανε» την Τουρκία, νίκες για Βέλγιο, Σερβία

01/09/2017 23:30

Το Βέλγιο επικράτησε με 103-90 της Μεγάλης Βρετανίας στην πρεμιέρα του 4ου ομίλου του Ευρωμπάσκετ, οι αγώνες του οποίου διεξάγονται στην Κωνσταντινούπολη. Ο έλεγχος των ριμπάουντ, κυρίως των επιθετικών, και η συγκέντρωση των παικτών της (σ.σ. υπέπεσαν σε μόλις 5 λάθη) βοήθησαν τη Σερβία να μπει «με το δεξί» στο Ευρωμπάσκετ 2017. Οι «πλάβι» επικράτησαν με 92-82 της μαχητικότατης Λετονίας και πανηγύρισαν την πρώτη τους επιτυχία στον Δ' όμιλο. Η «βόμβα» του Αλεξέι Σβεντ από τα 6.75 στα 25'' για τη λήξη προκάλεσε... σιγή στη «Fenerbahce Arena» και οδήγησε σε μία πολύτιμη νίκη τη Ρωσία επί της «οικοδέσποινας» του 4ου ομίλου, Τουρκίας με 76-73.

Περίπατος για Ισπανία, Τσεχία, με το ζόρι η Κροατία

01/09/2017 22:47

Με ανεβασμένη διάθεση στην επίθεση και εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας η Ισπανία μετέτρεψε σε... περίπατο την πρεμιέρα της στον 3ο όμιλο (Ρουμανία, Κλουζ) του Ευρωμπάσκετ 2017. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης συνέτριψε με 99-60 το Μαυροβούνιο, το οποίο περιορίστηκε σε ρόλο... θεατή και απήλαυσε το θέαμα που προσέφεραν οι «φούριας ρόχας». Η Κροατία δυσκολεύτηκε αρκετά, αλλά τελικά καταφέρε να πάρει την νίκη με 67-58 απέναντι στην Ουγγαρία. Άνετη νίκη η Τσεχία επί της Ρουμανίας με 83-68.

Με το δεξί η Γερμανία, Ιταλία, έκπληξη η Γεωργία του Ζούρου

31/08/2017 23:25

Η Γερμανία επικράτησε με 75-63 της Ουκρανίας στο Τελ Αβίβ στην πρώτη αγωνιστική του 2oy ομίλου του Ευρωμπάσκετ 2017. «Μάχη σώμα με σώμα» έγινε για 40 λεπτά στον δεύτερο αγώνα στην «Τελ Αβίβ Αρίνα», με την ομάδα του Ηλία Ζούρου, Γεωργία να συνεχίζει τις μεγάλες εμφανίσεις της, μετά τις θετικές εντυπώσεις που άφησε στα φιλικά προετοιμασίας και να κάνει την έκπληξη, 79-77, απέναντι στην ισχυρή Λιθουανία. Με την Ιταλία να ξετυλίγει τις αμυντικές αρετές της στο δεύτερο ημίχρονο και να περιορίζει το Ισραήλ σε μόλις 16 πόντους (9π. στο γ' δεκ. και 7π. στο δ' δεκ.), η «σκουάντρα ατζούρα» επικράτησε άνετα με 69-48 και πανηγύρισε την πρώτη νίκη της, απέναντι στους «οικοδεσπότες» του Β' ομίλου.

Η Φινλανδία σόκαρε τη Γαλλία, με το δεξί η Σλοβενία

31/08/2017 22:16

Η οικοδέσποινα Φινλανδία έκανε την μεγάλη έκλπηξη στον 1ο Όμιλο του Ευρωμπάσκετ όπου βρίσκεται και η Ελλάδα, επικρατώντας στην παράταση της Γαλλίας με 86-84. Πρόκειται για μια σούπερ έκπληξη που αναμένεται να αλλάξει τις ισορροπίες στον όμιλο. Στα άλλα ματς του ομίλου η Σλοβενία επικράτησε με 90-81 της Πολωνίας και η Ελλάδα με 90-61 της Ισλανδίας.