«Χρυσοί» οι Τούρκοι στην Κρήτη, 2οι οι Ισπανοί, χάλκινο για τη Σερβία

Η Εθνική ομάδα Νέων Ανδρών της Σερβίας κατάκτησε την τρίτη θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Κρήτης, μετά τη νίκη με 79-66 επί της Κροατίας στο «μικρό τελικό» της διοργάνωσης. Η Εθνική ομάδα Νέων Ανδρών της Σερβίας κατάκτησε την τρίτη θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Κρήτης, μετά τη νίκη με 79-66 επί της Κροατίας στο «μικρό τελικό» της διοργάνωσης.

Η Εθνική ομάδα Νέων Ανδρών της Τουρκίας είναι η νικήτρια του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που φιλοξενήθηκε στην Κρήτη, καθώς στον τελικό επικράτησε της Ισπανίας με 65-57.

Οι Τούρκοι ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του αγώνα, πλην του τρίτου δεκαλέπτου και με ένα ξέσπασμα στο τέλος έφτασαν στη νίκη και την κατάκτηση του τίτλου. Όπλο τους η πολύ καλή αμυντική λειτουργία που επέτρεψε στους Ισπανούς μόλις 11 πόντους στο τέταρτο και καθοριστικότερο δεκάλεπτο.

Το ματς είχε δραματικό φινάλε, με τους Ισπανούς να καταφέρνουν να μειώσουν ακόμη και στον πόντο 58-57, ωστόσο οι μετέπειτα πρωταθλητές «έτρεξαν» ένα σερί 7-0 και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 35-28, 48-46, 65-57.

Τουρκία (Τοκέρ): Τσεβίκ 3(1), Σανλί 3(1), Οσμάν 20(1), Τουρέν 8(1), Μπιρσέν 5, Κοσούτ 2, Κοσάρ, Οζμιζράκ 3(1), Ντεμίρ, Αλτουνμπέι 10, Γιασάρ 2, Ερουλκού 10(1).

Ισπανία (Πονσαρνάου):
Πάουλι 17(2), Βισέδο, Μπριθουέλα, Σανς, Χερναγκόμεζ Γκ 9, Ντίαθ 7(1), Σάιθ 6, Αμπάλντε 7(1), Νόγκες, Χερναγκόμεζ Χ. 8(2), Ιριάρτε 1.

Το χάλκινο στη Σερβία

Η Εθνική ομάδα Νέων Ανδρών της Σερβίας κατάκτησε την τρίτη θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Κρήτης, μετά τη νίκη με 79-66 επί της Κροατίας στο «μικρό τελικό» της διοργάνωσης. Στο πρώτο ημίχρονο (39-36 οι Σέρβοι) ο αγώνας ήταν αμφίρροπος, αλλά στην επανάληψη οι μετέπειτα νικητές επέβαλαν το ρυθμό τους, κυριάρχησαν και «άνοιξαν» τη διαφορά ως και το +17 (65-48) δημιουργώντας τις προϋποθέσεις για την τελική επικράτηση, που τελικά ήρθε εύκολα.

Σερβία: Τέγιτς 16 (2), Γιαραμάζ 15 (3), Νόβακ 14 (2), Γιάνκοβιτς 11, Ρέμπιτς 10, Ποτ 5 (1), Σάλιτς 4, Άντριτς 3 (1), Καπλάνοβιτς 1

Κροατία: Ζγκάνετς 17, Μάβρα 11 (2), Γκάμπριτς 9 (3), Μπόσνιακ 8 (2), Ντέμο 8, Μπρζόγια 7, Μαρινέλι 2, Μπάτσακ 2, Μάριτς 2

Οριστικό: Απορρίφθηκε το αίτημα της Φενέρμπαχτσε πριν τον Ολυμπιακό

Οριστική απόφαση για τον αγώνα Σούπερ Καπ της Φενέρμπαχτσε πριν τα ματς με τον Ολυμπιακό για το Europa Conference League