Παρασκευή 26 Απριλίου 2024
Πρώτη εκτός έδρας ήττα των Μπουλς, «άλωσαν» το Μαϊάμι οι Κλίπερς

Την πρώτη τους ήττα σε εκτός έδρας αγώνα υπέστησαν οι Σικάγο Μπουλς, 103-88, στο Σακραμέντο από τους Κινγκς. Και από το Μαϊάμι πέρασαν εύκολα οι Κλίπερς. Ο Κρις Πολ (26 πόντοι, 12 ασίστ) και οι συμπαίκτες του, αφού νίκησαν στο Ορλάντο, «άλωσαν» και τη Φλόριντα, με 110-93.

Την πρώτη τους ήττα σε εκτός έδρας αγώνα υπέστησαν οι Σικάγο Μπουλς, 103-88, στο Σακραμέντο από τους Κινγκς.

Οι απουσίες των Ντέρικ Ρόουζ και Παού Γκασόλ -για δεύτερο διαδοχικό αγώνα- δεν επέτρεψαν στους «ταύρους» να διευρύνουν το 6/6 μακριά από το Σικάγο. Αν τα είχαν καταφέρει, με μία έβδομη διαδοχική εκτός έδρας νίκη θα είχαν πραγματοποιήσει ρεκόρ στην ιστορία της ομάδας.

Για τους νικητές ο ΝτεΜάρκους Κάζινς σημείωσε νταμπλ νταμπλ με 22 πόντους, 14 ριμπάουντ, ενώ μοίρασε και 4 ασίστ. Ο Ρούντι Γκέι πρόσθεσε 20 πόντους και ο Ντάρεν Κόλισον εκτός από 17 πόντους, μοίρασε και 12 ασίστ. Οι Κινγκς πέρασαν μπροστά στο σκορ στη 2η περίοδο, με τον Όμρι Κάσπι να συνεισφέρει επίσης με 14 πόντους.

Από τους Μπουλς, ο Τζίμι Μπάτλερ έκανε ό,τι μπορούσε (23 πόντοι, 8 ριμπάουντ). Ο Γιοακίμ Νοά σημείωσε 10 πόντους και μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοιράζοντας και 6 ασίστ. Όμως, ο Γάλλος διεθνής ήταν επιρρεπής στα φάουλ.

Συγκεκριμένα, στα 4:30΄΄ του τρίτου δωδεκαλέπτου χρεώθηκε με 4ο φάουλ σε διεκδίκηση ριμπάουντ με τον Κάζινς. Αντέδρασε και τιμωρήθηκε με τεχνική ποινή, έτσι κάθισε υποχρεωτικά στον πάγκο.

Οι Τατζ Γκίμπσον, Μάικ Ντανλίβι και Ααρον Μπρουκς σημείωσαν από 12 πόντους για τους ηττημένους. Το Σικάγο κατάφερε μεν να μειώσει προς το τέλος μέχρι το 92-84, αλλά με έξι συνεχόμενους πόντους του Κάζινς, οι Κινγκς «κλείδωσαν» τη νίκη.

Και από το Μαϊάμι πέρασαν εύκολα οι Κλίπερς. Ο Κρις Πολ (26 πόντοι, 12 ασίστ) και οι συμπαίκτες του, αφού νίκησαν στο Ορλάντο, «άλωσαν» και τη Φλόριντα, με 110-93.

Το υπέρ τους 39-15 στην πρώτη περίοδο έβαλε τις βάσεις για μία άνετη επικράτηση, με τον Μπλέικ Γκρίφιν να προσθέτει 26 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Χωρίς τον Ντουέιν Γουέιντ οι Χιτ, δεν μπόρεσαν ν’ αντιδράσουν, έστω κι αν ο Κρις Μπος είχε συγκομιδή 28 πόντοους, 7 ριμπάουντ. Τυπική διαδικασία η τελευταία περίοδος με την ομάδα του Λος Άντζελες να ξεφεύγει ακόμη και με 26 πόντους.