Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
Επέστρεψε ο «Παπ» για τους Ρόκετς, δεν έπαιξε ο Αντετοκούνμπο

Επέστρεψε στη δράση του ΝΒΑ ο Κώστας Παπανικολάου. Ο Ελληνας φόργουορντ των Ρόκετς ήταν εκτός γηπέδων τον τελευταίο ενάμιση μήνα, κατά τον οποίο ταλαιπωρήθηκε από τραυματισμό και τα ξημερώματα αγωνίστηκε στο ματς στο Σαν Αντόνιο κόντρα στους πρωταθλητές Σπερς. Ο 25χρονος διεθνής άσος ήταν εμφανώς επηρεασμένος από την μεγάλη απουσία του και έπαιξε για 5:39 λεπτά χωρίς να επιχειρήσει σουτ, ενώ είχε 2 ριμπάουντ και 1 λάθος. Από την άλλη, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ξεκουράστηκε από τον Τζέισον Κιντ, δεν αγωνίστηκε στο ματς κόντρα στο Κλίβελαντ και οι Μπακς ηττήθηκαν από τους Καβαλίερς με 104-99 στο Μιλγουόκι.

Οι Σπερς τελικά πήραν τη νίκη με 110-98 με τον Τόνι Πάρκερ να έχει στο ενεργητικό του 27 πόντους. Στα γήπεδα επέστρεψε και ο Ντέρικ Ρόουζ, ο οποίος επανεμφανίστηκε στην ήττα των Μπουλς με 105-103 στο Ορλάντο και σε 19:24 είχε 9 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη. Στο μεταξύ, οι Σέλτικς πλησίασαν στα πλέι οφ με τη μεγάλη νίκη τους στο Ντιτρόιτ με 113-103.

Τέλος ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ξεκουράστηκε από τον Τζέισον Κιντ, δεν αγωνίστηκε στο ματς κόντρα στο Κλίβελαντ και οι Μπακς ηττήθηκαν από τους Καβαλίερς με 104-99 στο Μιλγουόκι.

Συνοπτικά σε αγώνες για το πρωτάθλημα μπάσκετ του ΝΒΑ, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Σάρλοτ-Τορόντο 74-92

Ορλάντο-Σικάγο 105-103

Φιλαδέλφεια-Ουάσινγκτον 90-119

Ντιτρόιτ-Βοστόνη 103-113

Μπρούκλιν-Ατλάντα 111-114

Νέα Υόρκη-Ιντιάνα 86-102

Μέμφις-Νέα Ορλεάνη 110-74

Μιλγουόκι-Κλίβελαντ 99-104