Παρασκευή 26 Απριλίου 2024
Μεγάλη εμφάνιση και φάση του ματς από τον Αντετοκούνμπο

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο οδήγησε στη νίκη με 99-91 τους Μπακς επί των Νικς στο "Madison Square Garden" της Νέας Υόρκης, επιστρέφοντας δριμύτερος, μετά την πρώτη απουσία του φέτος, τη Μεγάλη Τετάρτη. Ο 20χρονος φόργουορντ είχε συγκομιδή 23 πόντους με 9/11 βολές και 7/14 σουτ, 8 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κόψιμο στα 29'34'' που αγωνίστηκε. Στον "Greek freak" ανήκει και η φάση του αγώνα, όταν στην πρώτη περίοδοέκοψε το λέι απ του Χάρνταγουεϊ, διέσχισε όλο το γήπεδο και κάρφωσε εντυπωσιακά, πατώντας πολύ μακριά.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο οδήγησε στη νίκη με 99-91 τους Μπακς επί των Νικς στο «Madison Square Garden» της Νέας Υόρκης, επιστρέφοντας δριμύτερος, μετά την πρώτη απουσία του φέτος, τη Μεγάλη Τετάρτη. Ο 20χρονος φόργουορντ είχε συγκομιδή 23 πόντους με 9/11 βολές και 7/14 σουτ, 8 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κόψιμο στα 29’34» που αγωνίστηκε.

Στον «Greek freak» ανήκει και η φάση του αγώνα, όταν στην πρώτη περίοδοέκοψε το λέι απ του Χάρνταγουεϊ, διέσχισε όλο το γήπεδο και κάρφωσε εντυπωσιακά, πατώντας πολύ μακριά. Με αυτή τη νίκη, το Μιλγουόκι πανηγύρισε το πρώτο sweep (4-0) επί της ομάδας της Νέας Υόρκης σε κανονική περίοδο από τη σεζόν 1990-91 και το έφερε ακόμη πιο κοντά στα πλέι οφ.

Οι Σπερς πέρασαν νικηφόρα από το Χιούστον 104-103, με τον Τιμ Ντάνκαν να κρίνει το ματς. Πέτυχε 29 πόντους με 12/15 σουτ, μάζεψε 10 ριμπάουντ και έκανε 3 κοψίματα, συμπεριλαμβανομένου και αυτού πάνω στον Χάρντεν στην τελευταία φάση του αγώνα.

Ο Τζέιμς Χάρντεν (16 πόντοι, 5/19 σουτ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα) ζήτησε φάουλ στη συγκεκριμένη φάση, η απόφαση των διαιτητών ήταν όμως να αφήσουν το παιχνίδι να συνεχιστεί, με αποτέλεσμα οι Σπερς να πανηγυρίσουν τη 10η συνεχόμενη νίκη τους και να βρίσκονται πια στην 3η θέση της δυτικής περιφέρειας.

Το σημαντικό είναι πως κέρδισαν και το «tiebreak» για την περίπτωση που οι δύο ομάδες τερματίσουν την κανονική περίοδο με το ίδιο ρεκόρ. Το Χιούστον, από την άλλη, έπεσε από την 3η θέση της Δύσης στην 6η και πλέον… τρέχει.

«Χιτσκοκικό» φινάλε στον αγώνα Γιούτα-Μέμφις, με τους Γκρίζλις να νικούν 89-88, αφού ο Χέιγουορντ ευστόχησε στις 2 από τις 3 βολές που εκτέλεσε στο… μηδέν -μετά το φάουλ του Μαρκ Γκασόλ- σε προσπάθεια του πρώτου για σουτ τριών πόντων από τη γωνία. Έχασε έτσι την ευκαιρία να στείλει ο Χέιγουορντ το ματς σε παράταση. Ο Κώστας Κουφός αγωνίστηκε 14 λεπτά, πέτυχε 2 πόντους με 1/1 δίποντο και μάζεψε 3 ριμπάουντ. Ο Νικ Καλάθης είχε 18:25 χρόνος συμμετοχής, για να μαζέψει ένα ριμπάουντ, να δώσει 3 ασίστ και να κλέψει μία μπάλα.

Συνοπτικά σε αγώνες για το πρωτάθλημα μπάσκετ του ΝΒΑ, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Ορλάντο-Τορόντο 99-101
Ατλάντα-Σάρλοτ 104-80
Μπρούκλιν-Ουάσιγκτον 117-80
Κλίβελαντ-Βοστόνη 90-99
Ντιτρόιτ-Ιντιάνα 103-107
ΝΥ Νικς-Μιλγουόκι 91-99
Χιούστον-Σαν Αντόνιο 103-104
Νέα Ορλεάνη-Φοίνιξ 90-75