Με εκτελεστή τον Ρόουζ οι Μπουλς έκαναν το 2-1, προβάδισμα για Κλίπερς

Mε απόλυτο πρωταγωνιστή τον Ντέρικ Ρόουζ οι Μπουλς επικράτησαν 99-96 των Καβαλίερς και έκαναν το 2-1 στα ημιτελικά της Ανατολής του ΝΒΑ. Ο ηγέτης των «ταύρων» με ένα τρίποντο πάνω σε άμυνα του Τρίσταν Τόμπσον στην εκπνοή διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Στα ημιτελικά της Δύσης οι Ρόκετς άντεξαν ένα ημίχρονο με τους Κλίπερς  να κερδίζουν 124-99 και να φτάνουν στο 2-1 στη σειρά.

Mε απόλυτο πρωταγωνιστή τον Ντέρικ Ρόουζ οι Μπουλς επικράτησαν 99-96 των Καβαλίερς και έκαναν το 2-1 στα ημιτελικά της Ανατολής του ΝΒΑ. Ο ηγέτης των «ταύρων» με ένα τρίποντο πάνω σε άμυνα του Τρίσταν Τόμπσον στην εκπνοή διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Από την άλλη οι Καβαλίερς με τον Λεμπρόν Τζέιμς με 27 πόντους και 14 ασίστ και τον Κάιρι Ίρβινγκ με μόλις 11 πόντους και 3/13 σουτ, δεν μπόρεσαν να αλλάξουν την κατάσταση.

Ο αγώνας της Κυριακής (22:30) που θα γίνει ξανά στο Σικάγο αναμένεται συναρπαστικός.

Στα ημιτελικά της Δύσης οι Ρόκετς άντεξαν ένα ημίχρονο με τους Κλίπερς να κερδίζουν 124-99 και να φτάνουν στο 2-1 στη σειρά.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Τζέι Τζέι Ρέντικ με 31 πόντους και ο Όστιν Ρίβερς με 25 πόντους.

Ο Τζέιμς Χάρντεν με 25 πόντους και 11 ασίστ μαζί με τον Ντουάιτ Χάουαρντ που είχε 14 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ ήταν οι μόνοι που διασώθηκαν από τους Ρόκετς. Ο Κώστας Παπανικολάου έπαιξε για 2:54 στο τέλος έχοντας ένα άστοχο τρίποντο.

LIVE: Αταλάντα – Λίβερπουλ

Παρακολουθήστε live στις 22:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Αταλάντα – Λίβερπουλ για τα προημιτελικά του Europa League. Τηλεοπτικά από Cosmote Sport 7 HD.