Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
Ανατροπή στην ανατροπή η Ολλανδία, δύσκολα η Κροατία

Η πρώτη έκπληξη στο Ευρωμπάσκετ 2015 σημειώθηκε στο Ζάγκρεμπ, με την Ολλανδία να κάμπτει με 73-72 την αντίσταση της Γεωργίας, στην πρεμιέρα του 3ου ομίλου στον οποίο συμμετέχει και η Εθνική ομάδα. Νικηφόρα πρεμιέρα έκανε στο Ευρωμπάσκετ 2015 η διοργανώτρια του 3ου ομίλου, Κροατία. Οι "οικοδεσπότες", που την Κυριακή 6/9 θα αναμετρηθούν με την Εθνική ομάδα, επικράτησαν στο Ζάγκρεμπ της Σλοβενίας με 80-73.

Η πρώτη έκπληξη στο Ευρωμπάσκετ 2015 σημειώθηκε στο Ζάγκρεμπ, με την Ολλανδία να κάμπτει με 73-72 την αντίσταση της Γεωργίας, στην πρεμιέρα του 3ου ομίλου στον οποίο συμμετέχει και η Εθνική ομάδα. Οι Ολλανδοί προηγούνταν με 12 και βρέθηκαν να χάνουν ακόμα και με 5 λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Τελικά κατάφεραν και πανηγύρισαν τη νίκη.

Οι «οράνιε» ξεκίνησαν πολύ δυναμικά τον αγώνα και στο ημίχρονο προηγούνταν με 10, ενώ στην τρίτη περίοδο η διαφορά έφτασε στη μεγαλύτερη τιμή της, τους 12 πόντους. Από κει και πέρα, οι Γεωργιανοί επέστρεψαν στον αγώνα και έφτασαν να κάνουν την ανατροπή παίρνοντας προβάδισμα 5 πόντων.

Ο αγώνας όμως δεν είχε τελειώσει εκεί αφού οι Ολλανδοί έκαναν νέα ανατροπή και πήραν την ηρωική «νίκη» με 73-72.

Δεκάλεπτα: 17-17, 26-36, 48-58, 72-73.

Γεωργία (Κοκόσκοφ): Πούλεν 7, Πατσούλια 16, Τσιντσάτζε 8, Σερμαντίνι 2, Σανάτζε 11, Μαρκοϊσβίλι 11, Πατσάτσια, Σανικίτζε 1, Μπουριανάτζε, Σενγκέλια 16.

Ολλανδία (Φαν Χέλφτερεν): Γουίλιαμς, Γ. Ντε Γιονγκ 16, Κλουφ 22, Κεράζι 2, Άκερμπουμ 5, Σάφτενααρ 6, Ν. Ντε Γιονγκ 4, Σμόιλντερς 8, Νόρελ 8, Σλάγκτερ 2.

Κροατία – Σλοβενία 80-73

Νικηφόρα πρεμιέρα έκανε στο Ευρωμπάσκετ 2015 η διοργανώτρια του 3ου ομίλου, Κροατία. Οι «οικοδεσπότες», που την Κυριακή 6/9 θα αναμετρηθούν με την Εθνική ομάδα, επικράτησαν στο Ζάγκρεμπ της Σλοβενίας με 80-73.

Οι γηπεδούχοι επικράτησαν δύσκολα έχοντας ως κορυφαίο τον Ζόριτς που είχε 17 πόντους, ενώ 20 πόντους σημείωσε ο Σίμον και 13 ο Χεζόνια. Από τους ηττημένους του Γιούρι Ζντοβτς, 14 είχε ο Ντράγκιτς και 11 ο Μπλάζιτς.

Οι Σλοβένοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με 15-23 αλλά οι Κροάτες γύρισαν το ματς καιέφτασαν στο 55-45 στο 3ο δεκάλεπτο. Από εκεί και πέρα είχαν σταθερά διαφορά ασφαλείας αλλά προς στο τέλος οι Σλοβένοι προσπάθησαν ατυχώς να γυρίσουν το ματς.

Δεκάλεπτα: 17-23, 44-38, 65-54, 80-73

Κροατία (Περάσοβιτς): Τόμιτς 5, Ρούντεζ 3, Στίπτσεβιτς 3, Μπογκντάνοβιτς 9, Σάριτς 8, Τόμας, Ούκιτς 2, Σίμον 20, Ντρέιπερ, Μπίλαν, Ζόριτς 17 , Χεζόνια 13.

Σλοβενία (Ζντοβτς): Γιοκσίμοβιτς 3, Ρούπνικ, Πρέπελιτς 7, Μπλάζιτς 11, Νίκολιτς 5, Ντράγκιτς 14, Ζούπαν 10, Μπάλαζιτς 4, Ζάγκορατς, Όμιτς 10, Κλόμπουτσαρ 3, Σλόκαρ 6.