Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Οι Ουκρανοί σόκαραν τη Γεωργία, νίκες για Λιθουανία και Ισραήλ

Έσπασαν το... ρόδι οι Ουκρανοί, αιφνιδιάζοντας τη Γεωργία του Ηλία Ζούρου, στο Τελ Αβίβ. Η Ουκρανία επικράτησε με 88-81, χάρη σε 19 πόντους και 7 ριμπάουντ του Πουστόβι, ενώ 17 πρόσθεσε ο Λουκασόφ, καθώς και ο Ολεξάντρ Λίποβι του Προμηθέα Πατρών. Η Λιθουανία ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής. Οι φιναλίστ της προηγούμενης διοργάνωσης επικράτησαν 78-73 της Ιταλίας, την υποχρέωσαν στην πρώτη ήττα της και αναπτέρωσαν τις ελπίδες τους για τη πρώτη θέση του ομίλου. Την παρθενική νίκη του πανηγύρισε το Ισραήλ, καθώς επικράτησε 82-80 της Γερμανίας και έκανε... άνω-κάτω τον 2ο όμιλο.

Έσπασαν το… ρόδι οι Ουκρανοί, αιφνιδιάζοντας τη Γεωργία του Ηλία Ζούρου, στο Τελ Αβίβ. Η Ουκρανία επικράτησε με 88-81, χάρη σε 19 πόντους και 7 ριμπάουντ του Πουστόβι, ενώ 17 πρόσθεσε ο Λουκασόφ, καθώς και ο Ολεξάντρ Λίποβι του Προμηθέα Πατρών.

Η Γεωργία ακολουθούσε διαρκώς στο σκορ, προσπάθησε να αντιδράσει στο τέλος, αλλά δεν τα κατάφερε. Οι Γεωργιανοί με τα τρίποντα του Σανάντζε μείωσαν σε 78-82, αλλά στα 43» πριν το τέλος, ο Πούστοβι σημείωσε ένα μεγάλο καλάθι, βάζοντας τέλος στα… όνειρα των Γεωργιανών.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα, οι Ουκρανοί ήταν ψύχραιμοι, ο Μπομπρόφ έβαλε τις βολές και έφτασαν στην νίκη με σκορ 81-88. Ο Γκιόργκι Σερμαντίνι σημείωσε 17 πόντους, όσους και ο Πατσούλια, ενώ 16 πόντους είχε συγκομιδή ο Σενγκέλια για τη Γεωργία που πλέον μετρά 1 νίκη – 2 ήττες στον 2ο όμιλο.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 38-51, 63-67, 81-88

ΟΥΚΡΑΝΙΑ: Πουστοζβόνοφ 8 (2), Κολτσένκο 7 (1), Λουκάσοφ 17 (3), Οτβερτσένκο, Λίποβι 17 (3), Κορνιγιένκο, Μπομπρόφ 14, Ζαίτσεφ 3 (1), Πούστοβι 19, Κόνιεφ 4, Μίσχουλα

ΓΕΩΡΓΙΑ: Ντίξον 2, Πατσούλια 17, Τσιντσάντζε 6 (2), Σερμαντίνι 17, Σανάντζε 11 (3), Μαρκοϊσβίλι 11 (3), Μπερισβίλι 1, Σενγκέλια 16, Λοντάριντζε

Λιθουανία-Ιταλία 78-73

Η Λιθουανία ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής. Οι φιναλίστ της προηγούμενης διοργάνωσης επικράτησαν 78-73 της Ιταλίας, την υποχρέωσαν στην πρώτη ήττα της και αναπτέρωσαν τις ελπίδες τους για τη πρώτη θέση του ομίλου, παρότι «κουβαλούν» την ήττα της πρεμιέρας από τη Γεωργία. Ο Γιουσκεβίτσιους με 20 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ ο Ντατόμε με 24 ξεχώρισε από τους «ατζούρι».

Με κεκτημένη ταχύτητα από τις δύο νίκες της, η Ιταλία ξεκίνησε το ματς με 8-0 και 19-9, όμως οι Λιθουανοί βελτίωσαν την άμυνά τους, βρήκαν λύσεις από τα 6.75μ. με τους Κουζμίνσκας και Γιουσκεβίτσιους και ανέτρεψαν την κατάσταση, ισοφαρίζοντας 23-23 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η «Λιέτουβα» κυριάρχησε και ξέφυγε ακόμη και με +13 (38-25), εκμεταλλευόμενη και την υπεροχή της στα ριμπάουντ.

Από κει και πέρα οι παίκτες του Ετορε Μεσίνα προσπαθούσαν να μειώσουν και να ξαναμπούν στο παιχνίδι, κυρίως χάρη στον Ντατόμε, αλλά οι Λιθουανοί έβρισκαν τον τρόπο να διατηρούν ένα προβάδισμα ασφαλείας. Εξι λεπτά πριν το τέλος, ο (γενικά άστοχος) Μπελινέλι μείωσε στους έξι (65-59), αλλά στο πιο κρίσιμο σημείο η ομάδα του Νταϊνιους Αντομάιτις αξιοποίησε τον Βαλαντσιούνας, βρήκε «εύκολους» πόντους και κράτησε το προβάδισμα και τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 41-32, 57-49, 78-73

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Νταϊνιους Αντομάιτις): Καλνιέτις 12 (8ασ.), Γιουσκεβίτσιους 20 (4), Ματσιούλις 3 (1), Βαλαντσιούνας 13 (8ρ.), Κουζμίνσκας 14 (3), Μοτιεγιούνας 5 (1), Μιλάκνις, Γκριγκόνις 8 (2), Γκουντάιτις 3 (7ρ.), Ουλανόβας

ΙΤΑΛΙΑ (Ετορε Μεσίνα): Χάκετ 7 (1τρ., 4ασ.), Μπελινέλι 14 (1τρ., 4ασ.), Αραντόρι 2, Φιλόι 10 (2τρ. 5ασ.), Μπιλίγκα, Μέλι 8 (2), Κουζίν 5, Μπάλντι Ρόσι 3 (1), Μπερνς, Ντατόμε 24 (4)

Γερμανία-Ισραήλ 80-82

Την παρθενική νίκη του πανηγύρισε το Ισραήλ, καθώς επικράτησε 82-80 της Γερμανίας και έκανε… άνω-κάτω τον 2ο όμιλο, που φιλοξενείται στο Τελ Αβίβ. Οι γηπεδούχοι «γύρισαν» το ματς από το -16 στην τελευταία περίοδο και υποχρεώσαν στην πρώτη ήττα της τη «νατσιονάλμανσαφτ», που ισοβαθμεί στην κορυφή με Ιταλία και Λιθουανία.

Μετά από δύο σερί ήττες, οι οικοδεσπότες του ομίλου έδειξαν… σημεία ζωής και προηγήθηκαν 33-23 στο 13ο λεπτό, όμως γρήγορα οι Γερμανοί αντέδρασαν και ισοφάρισαν 43-43 στο τέλος του ημιχρόνου.

Από κει και πέρα τα «πάντσερ» επέβαλαν το ρυθμό τους και, παρότι ο Σρέντερ φορτώθηκε με τέταρτο φάουλ στην τρίτη περίοδο, «έχτισαν» μία διαφορά που έφτασε ως το +16 (75-59) στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου. Οι Ισραηλινοί δεν τα παράτησαν, κράτησαν τους Γερμανούς χωρίς καλάθι εντός πεδιάς για οκτώ λεπτά και πέρασαν μπροστά 78-77 με τον Χάουελ, 2΄21΄΄ πριν τη λήξη.

Ο Σρέντερ έδωσε προσωρινά «ανάσα» στην ομάδα του (80-78), αλλά ο Πνίνι με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, ο Σρέντερ αστόχησε και ο Μέκελ με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 82-80, αφού το τρίποντο του Τάις στην τελευταία γερμανική επίθεση δεν βρήκε στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 43-43, 69-57, 80-82

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Κρις Φλέμινγκ): Λο 2 (6ασ.), Φόιγκτμαν 13, Στάιγκερ, Τάντα 4, Τάις 15 (1τρ., 15ρ.), Μπέντσινγκ 4 (1), Σρέντερ 20 (7ασ., 3κλ.), Ακπινάρ 7 (1), Μπάρτελ 10, Χέκμαν 2, Χαρτενστάιν 3 (1)

ΙΣΡΑΗΛ (Ερέζ Εντελστάιν): Χάουελ 23 (9ρ., 7κλ.), Ντόσον, Μέκελ 12, Ελιγιάχου 6, Κάσπι 20 (11ρ.), Πνίνι 15 (3), Μπλέιζερ, Τιμόρ 3 (1), Οχαγιόν 3 (1)

Α’ ΦΑΣΗ

3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

3/9

Α’ ΟΜΙΛΟΣ
Γαλλία-Ισλανδία 115-79
Σλοβενία-Ελλάδα 78-72
Φινλανδία-Πολωνία 90-87 2η παρ. (κ.α. 66-66, 1η παρ. 78-78)

LIVE: Λαμία – ΠΑΟΚ

LIVE: Λαμία – ΠΑΟΚ. Παρακολουθήστε live στις 17:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Λαμία – ΠΑΟΚ για την 7η αγωνιστική των play offs της Stoiximan Superleague. Τηλεοπτικά από COSMOTE SPORT 1 HD.