Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
Δυσκολεύτηκε η Γαλλία, ασταμάτητη η Σλοβενία

Η Γαλλία δυσκολεύτηκε απέναντι στην Πολωνία, αλλά τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 78-75. Η πρώτη θέση του ομίλου θα κριθεί την Τετάρτη ανάμεσα στην Γαλλία και την Σλοβενία. Η Σλοβενία έκανε... περίπατο κόντρα στην Ισλανδία, επικρατώντας με 102-75 σε αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική του 1ου ομίλου του Ευρωμπάσκετ, όπου βρίσκεται και η Ελλάδα.

Η Σλοβενία έκανε… περίπατο κόντρα στην Ισλανδία, επικρατώντας με 102-75 σε αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική του 1ου ομίλου του Ευρωμπάσκετ, όπου βρίσκεται και η Ελλάδα.

Η Σλοβενία παραμένει αήττητη στην διοργάνωση και σε περίπτωση νίκης στον αγώνα της Τετάρτης (6/9, 14:45) κόντρα στην Γαλλία θα τερματίσει στην πρώτη θέση του ομίλου. Για ακόμη ένα αγώνα πρώτος σκόρερ των Σλοβένων ήταν ο Γκόραν Ντράγκιτς με 21 πόντους, ενώ ο Ντόνσιτς είχε 13. Από τους Ισλανδούς ξεχώρισε ο Χέρμανσον με 18 πόντους.

Η Ισλανδία ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και με σερί 6-0 πέρασε μπροστά στο σκορ με 19-18, για να κλείσει τελικά την πρώτη περιοδο στο +2 (25-23). Στο μισά του δευτέρου δεκαλέπτου, όμως, η ομάδα του Ιγκόρ Κοσκόσκοφ «πάτησε γκάζι» και με επιμέρους σκορ 22-8 πήρε διαφορά ασφαλείας (43-60 στο 20΄). Στο δεύτερο μέρος η Σλοβενία έκανε ό,τι ήθελε στο γήπεδο και με χαρακτηριστική άνεση έφτασε στο τελικό 102-75.

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 43-60, 59-81, 75-102

ΙΣΛΑΝΔΙΑ (Κρεγκ Πέντερσεν): Χέρμανσον 18 (2), Στέιναρσον 2, Άκοξ 4, Μπαέρινγκσον 14 (2), Στέφανσον 6, Φρίντρικσον 9 (2), Βίλχιαλμσον, Γκούναρσον, Ερμολίνσκι, Πάλσον 14 (1), Χλίνασον 8, Μπιόρνσον.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Ιγκόρ Κοκόσκοφ): Ράντολφ 8, Ρέμπετς 4 (1), Ντράγκιτς 21 (2), Νίκολιτς, Πρέπελιτς 14 (4), Μούριτς 11 (1), Μπλάζιτς 15 (1), Βίντμαρ 9, Ζάγκορατς 2, Ντίμετς, Τσάντσαρ 5 (1), Ντόντσιτς 13 (3).

Πολωνία-Γαλλία 75-78

Η Γαλλία δυσκολεύτηκε απέναντι στην Πολωνία, αλλά τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 78-75. Η πρώτη θέση του ομίλου θα κριθεί την Τετάρτη ανάμεσα στην Γαλλία και την Σλοβενία. Καλύτερος παίκτης για τους Γάλλους ήταν ο Ερτέλ που είχε 23 πόντους και 6 ασίστ, ενώ από τους Πολωνούς ξεχώρισε ο Βατσίνσκι με 15 πόντους.

Η Πολωνία αιφνιδίασε τους Γάλλους στο ξεκίνημα του αγώνα πετυχαίνοντας 9 «αναπάντητους» πόντους. Χαρακτηριστικό της πολύ κακής απόδοσης που είχε η Γαλλία στο 1ο δεκάλεπτο είναι πως χρειάστηκε 5 λεπτά αγώνα για να βάλει το πρώτο καλάθι της. Οι «τρικολόρ» στο τέλος του δεκαλέπτου με ένα σερι 4-0 μείωσαν σε 20-13. Οι Πολωνοί συνέχισαν να ελέγχουν απόλυτα το ματς και στο δεύτερο δεκάλεπτο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο +8 (34-26).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γαλλία βελτιώθηκε αισθητά και με επιμέρους σκορ 10-1 στα τελευταία τρία λεπτά της τρίτης περιόδου μείωσε στον πόντο (52-51 στο 30΄). Η Πολωνία στην αρχή του τετάρτου δεκαλέπτου έδειξε να ξαναπαίρνει τον έλεγχο του αγώνα, αλλά ο Ερτελ με 4 διαδοχικούς πόντους έφερε εκ νέου την Γαλλία σε απόσταση βολής.

Στο 33΄ η Γαλλία με τρίποντο του Τζάκσον πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (59-61). Στη συνέχεια ο αγώνας έγινε θρίλερ, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Η Γαλλία, όμως, ήταν πιο ψύχραιμη στο τελευταίο δίλεπτο και με ένα τρίποντο του Ερτέλ 45΄΄ πριν την λήξη «σφράγισε» την νίκη, που ήρθε με το τελικό 75-78.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 34-26, 52-51, 75-78

ΠΟΛΩΝΙΑ (Μάικ Τέιλορ): Σοκολόφσκι 8, Τσελ 14 (3), Κούλιγκ 3, Ζαμοΐσκι 2, Πονίτκα 12 (1), Βατσίνσκι 15 (2), Κόζαρεκ 10 (2), Γκιέλο 5 (1), Καρνόβσκι 4, Χρίτσανιουκ, Γκρουσέσκι 2.

ΓΑΛΛΙΑ (Βενσάν Κολέ): Σεραφέν 8, Ερτέλ 23 (1), Ντιό 6 (2), Λοβέρν 6, Φουρνιέ 4, Ντε Κολό 8, Ντιαό 13 (2), Βέστερμαν 2, Πουαριέ, Λαμπεϊρί 3, Τουπάν, Τζάκσον 5 (1).