Παρασκευή 26 Απριλίου 2024
Στους «16» η Τουρκία, νίκες για Λετονία και Σερβία

Σπουδαία νίκη για την Λετονία που επικράτησε 84-69 της Ρωσίας, σε αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική του 4ου ομίλου του Ευρωμπάσκετ. Πρωταγωνιστής για την Λετονία ήταν ο Τίμα που είχε 22 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σβεντ με 21. H Σερβία νίκησε με 82-68 τη Μ. Βρετανία, με κορυφαίο τον Μπογκντάνοβιτς με 18 πόντους και 7 ασίστ, ενώ πρώτος σκόρερ για τους ηττημένους ήταν ο Οκερεαφόρ με 17 πόντους. Η Τουρκία έκαμψε την αντίσταση του Βελγίου, 78-65 και θα είναι μία από τις 4 ομάδες του 4ου ομίλου που θα κλείσει εισιτήριο για την Κωνσταντινούπολη και τη φάση των «16» του Ευρωμπάσκετ.

Σπουδαία νίκη για την Λετονία που επικράτησε 84-69 της Ρωσίας, σε αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική του 4ου ομίλου του Ευρωμπάσκετ. Πρωταγωνιστής για την Λετονία ήταν ο Τίμα που είχε 22 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σβεντ με 21.

Η Λετονία κόντραρε στα ίσια την Ρωσία στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στην συνέχεια ο Κρίσταπς Πορζίνγκις «φορτώθηκε» γρήγορα με 4 φάουλ και ο Μπάγκατσκις αναγκάστηκε να τον αποσύρει στον πάγκο. Αυτό έδωσε το δικαίωμα στην Ρωσία να κάνει επιμέρους σκορ 12-3 και να ξεφύγει με 11 πόντους (39-28 στο 17΄), διαφορά που κράτησε μέχρι το ημίχρονο (44-34).

Στο δεύτερο μέρος οι Λετονοί βελτιώσαν αισθητά την άμυνα τους και άρχισαν σιγά σιγά να «ροκανίζουν» την διαφορά. Στο 28΄ ο Τίμα, ο καλύτερος παίκτης της Λετονίας, κατάφερε με τρίποντο να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 50-52.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Λετονία συνέχισε να προηγείται σταθερά με βραχεία κεφαλή, αλλά στα τελευταία πέντε λεπτά πήρε «αέρα» 10 πόντων (61-71 στο 36΄) και ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς. Ο Σβεντ πάλευε μόνος του για τους Ρώσους, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν αρκετή και έτσι με το τελικό 69-84 η Ρωσία υπέστη την πρώτη ήττα της στην διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 44-34, 52-52, 69-84.

ΡΩΣΙΑ (Σεργκέι Μπαζάρεβιτς): Σβεντ 21 (2), Φριτζόν 5, Ίβλεφ, Αντόνοφ 6, Ζούμπκοφ 7 (1), Χβοστόφ 3 (1), Μοζγκόφ 16, Βοροντσέβιτς 4, Ντ. Κουλάγκιν 2, Μ. Κουλάγκιν, Κουρμπάνοφ 5 (1).

ΛΕΤΟΝΙΑ (Αϊναρς Μπαγκάτσκις): Πορζίνγκις 11, Μπλουμς, Ντάιρις Μπέρτανς 8 (1), Τίμα 22 (1), Σμιτς 11, Γιανίτσενοκς, Στρέλνιεκς 9 (1), Σκέλε, Γκραζούλις, Πέινερς 4, Μέιερς 10, Ντάβις Μπέρτανς 9 (1).

Μ. Βρετανία-Σερβία 68-82

H Σερβία νίκησε με 82-68 τη Μ. Βρετανία, με κορυφαίο τον Μπογκντάνοβιτς με 18 πόντους και 7 ασίστ, ενώ πρώτος σκόρερ για τους ηττημένους ήταν ο Οκερεαφόρ με 17 πόντους.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο ξεκίνημα, με τη Σερβία να είναι σταθερα μπροστά στο σκορ, αλλά με τους Βρετανούς να παίζουν στα ίσια. Η Σερβία με δύο σερί τρίποντα στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου βρέθηκε να προηγείται με 11 πόντους (14-25 στο 10΄).

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στην 2η περίοδο, με τους Σέρβους να έχουν το προβάδισμα, αλλά χωρίς να μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ. Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η Σερβία με ένα σερί 9-0 πήρε «αέρα» 19 πόντων, αλλά και πάλι οι Βρετανοί δεν τα παράτησαν και με διαδοχικά καλάθια του Τζόνσον μείωσαν στους 10 (55-65 στο 30΄).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς διατήρησε σχετικά εύκολα την διαφορά σε διψήφια επίπεδα και πήρε την νίκη με το τελικό 68-82.

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 38-47, 55-65, 68-82

ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Τζο Προύντι): Τζόνσον 13 (2), Μόκφορντ, Λόρενς, Οκερεαφόρ 17 (3), Κλαρκ 8, Μάρεϊ 8 (2), Μπόατενγκ, Νέλσον 11, Ατσάρα 5 (1), Ολασένι 6

ΣΕΡΒΙΑ (Αλεξάνταρ Τζόρτζεβιτς): Μάτσβαν 10 (2), Μπογκντάνοβιτς 18, Λούτσιτς 2, Μιλοσάβλιεβιτς, Μπίρτσεβιτς 5 (1), Στίματς 11, Λάζιτς 2, Μίτσιτς 8 (2), Γκούντουριτς 5, Γιόβιτς 11 (3), Κούζμιτς 6, Μαριάνοβιτς 4

Τουρκία – Βέλγιο 78-65

Χάρη σε σερί 13-0, μετά το 60-60 στις αρχές της 4ης περιόδου, η Τουρκία έκαμψε την αντίσταση του Βελγίου, 78-65 και θα είναι μία από τις 4 ομάδες του 4ου ομίλου που θα κλείσει εισιτήριο για την Κωνσταντινούπολη και τη φάση των «16» του Ευρωμπάσκετ. Κορκμάζ, Μαχμούτογλου και Σιπαχί ανέλαβαν πρωτοβουλίες βγάζοντας από τη δύσκολη θέση την ομάδα του Σαρίτσα.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 40-33, 55-53, 78-65

Διαιτητές: Λαντσαρίνι, Νέντοβιτς, Πασκουάλ

ΤΟΥΡΚΙΑ (Σαρίτσα): Βεϊσέλογλου 3, Μπαλμπάι 2, Γκιουλέρ 3 (1), Οσμάν 10, Ερσέκ 9 (1), Ερντέν 12, Μαχμούτογλου 12 (2), Αλντεμίρ 2, Σανλί 5, Κορκμάζ 14 (1), Σιπαχί 6 (1)

ΒΕΛΓΙΟ (Κάστελς): Λεκόμτ 5 (1), Βαν Ρόσομ 13 (3), Ερβέλ 3, Εμβέμα, Ταμπού 6, Σερόν 7 (1), Σαλούμου 7, Ζιλέ 10 (2), Ντε Ζέου 9 (2), Τουμπά 3, Μπάκο 2

ΑΠΕ-ΜΠΕ

Ολυμπιακός: Σίνα, Μουζακίτης και Χαράλαμπος Κωστούλας στην καλύτερη 11άδα του Youth League

Τρεις παίκτες του Ολυμπιακού συμπεριλήφθηκαν από την ιστοσελίδα Football talent Scout στην καλύτερη 11άδα της διοργάνωσης.