Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024
Με πέναλτι στο 95' ο Ατρόμητος νίκησε την Κέρκυρα

Με πέναλτι στο 95′ ο Ατρόμητος νίκησε την Κέρκυρα

Δύσκολη νίκη πήρε στο Περιστέρι ο Ατρόμητος, αφού επικράτησε της Κέρκυρας με 1-0 για την 1η αγωνιστική του 4ου ομίλου του Κυπέλλου Ελλάδας. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Ουάρντα με πέναλτι στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων και χάρισε στην ομάδα του τους τρεις βαθμούς. Το άλλο ματς της πρεμιέρας του 4ου ομίλου μεταξύ της Σπάρτης και των Τρικάλων θα διεξαχθεί αύριο (21/9).

Στο Περιστέρι, οι φιλοξενούμενοι έχασαν δύο καλές ευκαιρίες στο α΄ μέρος με τους Μπάουμαν στο 35΄ (κοντινό πλασέ που απέκρουσε ο Μίρκοβιτς) και Νούνιες στο 41΄ (πλασέ που έδιωξε ξανά ο Μίρκοβιτς), ενώ στο 43΄ οι γηπεδούχοι έφθασαν κοντά στο γκολ με τον Ουάρντα (εκτέλεση φάουλ που έδιωξε ο Γιανακόπουλος).

Στο β΄ μέρος η Κέρκυρα συνέχισε να είναι πιο επικίνδυνη και στο 51΄ ο Νούνιες είχε πλασαριστό σουτ ελάχιστα άουτ, ενώ ο Ατρόμητος που ανέβασε την απόδοσή του στο τέλος του αγώνα και πίεσε την αντίπαλό του, «απάντησε» στο 63΄ με τον Μανούσο, ο οποίος από κοντά δεν κατάφερε να σκοράρει, όπως και ο Ντάουντα ένα λεπτό αργότερα, το σουτ του οποίου από πλάγια θέση απέκρουσε ο Γιαννακόπουλος.

Ο Ντάουντα είχε επίσης την ευκαιρία να σκοράρει στο 86΄, αλλά τον σταμάτησε πάλι ο τερματοφύλακας της Κέρκυρας, ενώ στις καθυστερήσεις η κεφαλιά του Βασιλακάκη έφυγε άουτ.

Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων σε γέμισμα στην περιοχή της Κέρκυρας, η μπάλα βρήκε το χέρι του Αρτυματά και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Ουάρντα για να κάνει το 1-0.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κανάντι): Μίρκοβιτς, Χατζηισαΐας, Καρασαλίδης, Ούμπιντες (55΄ Ντιγκινί), Οριόλ (67΄ Γιαννούλης), Μενσά (55΄ Μανούσος), Κίβρακίδης, Μπουζουλάντζιτς, Βασιλακάκης, Ντάουντα, Ουάρντα.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Αλέκος Βοσνιάδης):
Γιαννακόπουλος, Αρτυματάς, Βενέτης, Κρητικός, Μεληκιώτης (77΄ Γεωργίου), Αναστασίου, Κέβιν, Ντιόγκο, Μπάουμαν, Νούνες, Βάργκας (52΄ Ζορμπάς).

ΑΠΕ-ΜΠΕ

Παρτιζάν – Ολυμπιακός 69-74: Τεράστια νίκη στο Βελιγράδι και βήμα τετράδας!

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε ακόμα και στο -13, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας γύρισε τούμπα το παιχνίδι και πέτυχε μια σπουδαία νίκη στη μάχη για την τετράδα.