Πέμπτη 25 Απριλίου 2024
Ο Πανιώνιος «καθάρισε» σε δύο λεπτά τον ΟΦΗ

Με δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά, ο Πανιώνιος έκαμψε την αντίσταση του αξιόμαχου ΟΦΗ μέσα στη Νέα Σμύρνη, καθώς επικράτησε με 2-0 για τη φάση των «16» του Κυπέλλου και απέκτησε προβάδισμα για την πρόκριση. Ο Γεσίλ στο 77΄ και ο Χατζισαφί στο 78΄ πέτυχαν τα γκολ της νίκης.

Το ματς είχε εντάσεις και νεύρα, αλλά δεν είχε ρυθμό και οι καλές στιγμές ήταν ελάχιστες. Ο Πανιώνιος διατήρησε την υπεροχή στο α΄ μέρος, αλλά αυτή ήταν ανούσια.

Αντίθετα, στο β΄ μέρος το παιχνίδι έγινε καλύτερο, καθώς ο ΟΦΗ ανέβηκε και με κινητήριο μοχλό τον Όγκμποε δημιούργησε προβλήματα στην «κυανέρυθρη» άμυνα, όπως το σουτ που επιχείρησε στο 55΄ και πέρασε δίπλα από το δοκάρι ή την κεφαλιά στο 62΄ που εξουδετέρωσε ο Μπαντής.

Τελικά ένα δίλεπτο αρκούσε στον Πανιώνιο για να δώσει τέλος στις όποιες «ορέξεις» του ΟΦΗ. Στο 77΄ ο Γεσίλ με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0 και στο 78΄ ο Χατζισαφί μπήκε στην περιοχή και διπλασίασε τα τέρματα, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα. Ακριβώς στην εκπνοή ο Γεσίλ απβολήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Λάμπρου (Εύβοιας)

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 90+3΄ Γεσίλ (2η κίτρινη)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπανανά, Χατζισαφί – Ρούσσος, Κουτσιανικούλης, Παπατόλιος, Παπαστεριανός, Μάνος