Πέμπτη 25 Απριλίου 2024
Νέα απώλεια για τα Χανιά, 2-2 με τον Αχαρναϊκό

Ισόπαλοι 2-2 αναδείχθηκαν Χανιά και Αχαρναϊκός στην Κρήτη, σε αγώνα για την 10η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β` Εθνικής κατηγορίας (Football League). Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ατο 8ο λεπτό με σουτ του Γέσιτς, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα με δύο τέρματα στα δύο επόμενα λεπτά του παιχνιδιού.

Έτσι στο 9΄ ο Γκότοβος με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1 και στο 10΄ ο Κρητικός τους έδωσε το προβάδισμα με 2-1, το οποίο όμως δεν κατάφεραν να κρατήσουν στο 2ο ημίχρονο, αφού ο Αχαρναϊκός δεν το έβαλε κάτω και στο 53′ έκανε το 2-2 με τον Ταμπάκη.

Σε παιχνίδι του ομίλου που προηγήθηκε, ο Άλιμος με τέρματα του Ιωάννου στο 82ο και 87ο λεπτό, επικράτησε 2-0 εκτός έδρας της Επισκοπής.

Τέλος στο γειτονικό ντέρμπι, Παναιγιάλειος-Παναχαϊκή, οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες, 1-1, στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η «αυλαία» της 10ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου του πρωταθλήματος της Β΄ Εθνικής.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 2΄ με το Μαρουκάκη, αλλά οι γηπεδούχοι «απάντησαν» στο 26΄ με τον Ουρτάδο.

Πολεμώντας στην… αυλή του

Ο Ολυμπιακός του Γιώργου Μπαρτζώκα είναι ο «λάθος» αντίπαλος playoffs. Και η Μπαρτσελόνα χθες βράδυ ήδη κατάλαβε το «γιατί»