Λάρισα και Άρης Χ-αμένοι και οι δύο στις καθυστερήσεις

Ακόμη πιο κοντά στη Β' Εθνική βρίσκεται από το βράδυ της Κυριακής η Λάρισα, αν και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ρομέου έδωσε «το φιλί της ζωής» στη θεσσαλική ομάδα. Με γκολ του Μπομπαντίγια στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Άρης πήρε έδειξε ότι θα έφευγε νικητής από το «AEL FC ARENA», καθώς προηγήθηκε με 2-1, αλλά δύο λεπτά αργότερα ο Βραζιλιάνος μέσος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (2-2) στο πλαίσιο της 24ης στροφής της Σούπερ Λιγκ.

Ακόμη πιο κοντά στη Β’ Εθνική βρίσκεται από το βράδυ της Κυριακής η Λάρισα, αν και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ρομέου έδωσε «το φιλί της ζωής» στη θεσσαλική ομάδα. Με γκολ του Μπομπαντίγια στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Άρης πήρε έδειξε ότι θα έφευγε νικητής από το «AEL FC ARENA», καθώς προηγήθηκε με 2-1, αλλά δύο λεπτά αργότερα ο Βραζιλιάνος μέσος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (2-2) στο πλαίσιο της 24ης στροφής της Σούπερ Λιγκ. Οι «βυσσινί» προηγήθηκαν στο 14΄ με τον Κουζέν, αλλά στο 34΄ οι Θεσσαλονικείς έφτασαν στην ισοφάριση με τον Ντανίλο Περέιρα.

Πως παρατάχθηκαν

Με σύστημα 4-2-3-1 παρέταξε την ομάδα του ο Νίκος Κωστένογλου δίνοντας φανέλα βασικού στον Πανκράτ, ο οποίος αγωνίστηκε σε θέση δεξιού εξτρέμ με τον Τσιμπάμπα στην απέναντι πλευρά και τον Μετίν πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Κουζέν. Ο Γιάννης Μιχαλήτσος από την άλλη, προέβη σε αρκετές αλλαγές μετά την κούραση από τον αγώνα με την Μάντσεστερ Σίτι. Παπαζαχαρίας, Περέιρα και Μενδρινός ξεκίνησαν στην ενδεκάδα στο 4-4-2 του Έλληνα τεχνικού, με τον Μπομπαντίγια να πλαισιώνεται από τον Τσέζαρεκ στην επίθεση.

Ιδανικό ξεκίνημα

Η Λάρισα ήταν αυτή που είχε την κατοχή στα πρώτα λεπτά αλλά δεν κατάφερε να φτάσει με αξιώσεις στην εστία του Σηφάκη. Η ομάδα του Κάμπου όμως ευτήχησε να προηγηθεί στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησε. Στο 14΄ Μετίν σέντραρε από αριστερά, ο Κουζέν αμαρκάριστος έπιασε την κεφαλιά, ο Σηφάκης απέκρουσε, αλλά ο επιθετικός από την Γκαμπόν με δεύτερη προσπάθεια άνοιξε το σκορ. Η ΑΕΛ δε σταμάτησε εκεί και λίγο έλειψε να πετύχει αμέσως και δεύτερο γκολ στο 19΄, όταν πάλι από σέντρα του Μετίν ο Τσιμπάμπα αμαρκάριστος από την μικρή περιοχή έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Σηφάκη.

Από τη Γουινέα με αγάπη

Ο Άρης συνήλθε από το σοκ του γρήγορου τέρματος που δέχθηκε και σε συνδυασμό με την αγωνιστική άνοδο των Φατί, Περέιρα απείλησε στο 21΄ με ένα δυνατό σουτ του Μενδρινού που πέρασε λίγο έξω από τα δοκάρια του Τσοντοφάλσκι. Αυτό που δεν κατάφερε ο Μενδρινός, το έκανε ο Περέιρα στο 34΄ με εξαιρετικό σουτ που ισοφάρισε την αναμέτρηση. Ο μέσος από τη Γουινέα. Έπιασε μία βολίδα από τα 25 μέτρα και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Τσοντοφάλσκι. Η Λάρισα πήγε να απαντήσει αμέσως στο 37΄, αλλά το απευθείας κόρνερ που εκτέλεσε ο Ρομέου, η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι και πέρασε άουτ.

Τίποτα το ιδιαίτερο

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε αισθητά με τις δύο ομάδες να μην δημιουργούν φάσεις προς τις δύο εστίες και έτσι όπως εξελισσόταν η αναμέτρηση δεν φαινόταν ότι θα άλλαζε τίποτα στον αγώνα. Είναι ενδεικτικό ότι η πρώτη καλή στιγμή της επανάληψης σημειώθηκε στο 75΄. Ο Μπομπαντίγια μπήκε από πλάγια στην περιοχή της Λάρισας, έκανε το διαγώνιο σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

Θρίλερ στο τέλος

Τίποτα δεν προμήνυε όμως το θρίλερ που θα εξελισσόταν στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Στο 90΄ ο Μπομπαντίγια πάγωσε τον Κάμπο. Ο Αργεντίνος επιθετικός σούταρε λίγο έξω από την περιοχή, μπάλα κόντραρε στον Ταλ και κατέληξε στα δίχτυα το Τσοντοφάλσκιμ δίνοντας ένα μεγάλο τρίποντο στην ομάδα του. Έτσι νόμιζε. Τρία λεπτά αργότερα ο Ρομέου έπιασε ένα αριστερό σουτ έξω από την περιοχή, ο Σηφάκης δεν αντέδρασε σωστά και η Λάρισα ισοφάρισε, λίγο, πριν σφυρίξει τη λήξη ο διαιτητής Μάνταλος.

Το φιλμ του αγώνα…

14′ ΓΚΟΛ 1-0:
Σέντρα του Μετίν από τα αριστερά της περιοχής του Άρη, ο Κουζέν πιάνει την κεφαλιά, ο Σηφάκης αποκρούει αλλά ο παίκτης της Λάρισας με δεύτερη προσπάθεια στέλνει την μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενούμενων

18′ Νέα σέντρα του Μετίν από τα αριστερά, ο Τσιμπάμπα απέναντι από τον Σηφάκη στέλνει την μπάλα πάνω από τα «κίτρινα» δοκάρια

21′ Ο Νέτο εκτελεί φάουλ έξω από την περιοχή της ΑΕΛ, η μπάλα καταλήγει στον Μενδρινό που πιάνει δυνατό σουτ έξω από την περιοχή καταλήγει άουτ

30′ Ο Μενδρινός εκτελεί κόρνερ, Παπαζαχαρίας και Λαζαρίδης προσπαθούν να κάνουν την προβολή με τον Τσοντοφάλσκι εξουδετερωμένο αλλά αποτυγχάνουν

34′ ΓΚΟΛ 1-1: Μετά από… μπιλιάρδο μέσα στην περιοχή της Λάρισας, η μπάλα καταλήγει στον Ντανίλο Περέιρα που πιάνει σουτ «βολίδα» έξω από την περιοχή και ισοφαρίζει στο ντεμπούτο του

37′ Ο Ρομέου εκτελεί κόρνερ και σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σηφάκη

45′ Ο Μετίν εκτελεί φάουλ, συνωστισμός στα καρέ του Σηφάκη η μπάλα κυλάει άουτ εν μέσω «κιτρίνων» και «βυσσινί».

54′ Μακρινό σουτ του Φατί η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Τσοντοφάλσκι

58′ Ο Ρομέου πιάνει καλό σουτ, η μπάλα περνά λίγο έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του Σηφάκη

72′ Κούρσα του Τσιμπάμπα που φτάνει μέχρι την περιοχή αλλά τοι σουτ του βγαίνει έξω

82′ Νέα ευκαιρία για τη Λάρισα, αυτή τη φορά με σουτ του Κουζέν που καταλήγει άουτ

90′ ΓΚΟΛ 1-2: Ο Μπομπαντίγια εκμεταλλεύεται λάθος του Ρομέου και πιάνει σουτ έξω από την περιοχή στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της ΑΕΛ

93′ ΓΚΟΛ 2-2: Ο Κουζέν πασάρει στον Ρομέου, ο οποίος σουτάρει από το ύψος της περιοχής, ο Σηφάκης πέφτει αλλά δεν αποκρούει την μπάλα

ΑΕΛ: Τσοντοφάλσκι, Μελίσσης (80′ Ρέντζας), Βενετίδης, Ταυλαρίδης, Ταλ, Κουζέν, Αμπουμπακάρι (31′ Ιγκλέσιας), Μετίν (71′ Κούλιτς), Πανκράτ, Ρομέου, Τσιμπάμπα

Άρης: Σηφάκης, Νέτο (62′ Κασναφέρης), Τσέζαρεκ, Φατί, Μίτσελ, Μενδρινός (81′ Καστίγιο), Παπαζαχαρίας, Μπομπαντίγια, Λαζαρίδης, Περέιρα, Βανγκέλι
Στον πάγκο: Μπαρέρο, Οριόλ, Τόχα, Πρίττας, Σάκατα

Διαιτητής: Μάνταλος (Αθηνών)

Βοηθοί: Τάτσης (Ηπείρου), Καρατζίκας (Αθηνών)