Σάββατο 04 Μαϊου 2024
H Ισπανία αντίπαλος της εθνικής Ελλάδας στον τελικό

Η Ισπανία θα είναι η αντίπαλος της Ελλάδας στον τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Νέων, που διεξάγεται στην Εσθονία. Οι «φούριας ρόχας» επικράτησαν στα πέναλτι της Γαλλίας με 4-2, στο δεύτερο χρονικά ημιτελικό της διοργάνωσης, μετά από ένα συγκλονιστικό ματς που βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 90λεπτο με 2-2, ενώ και η παράταση δεν ανέδειξε νικητή (3-3).

Ελλάδα και Ισπανία συναντήθηκαν και στο ξεκίνημα των ομίλων, με την ομάδα από την χώρα της ιβηρικής να επικρατεί με 2-1. Επίσης, είχαν αναμετρηθεί και στον τελικό του 2007, στο Λιντς της Αυστρίας, όπου και πάλι οι «φούριας ρόχας» είχαν κατακτήσει το τρόπαιο με 1-0.

Συγκλονιστικός σε εξέλιξη ήταν ο δεύτερος ημιτελικός, ο οποίος τελικά κρίθηκε στη «ρώσικη ρουλέτα». Η Ισπανία, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Ουμτιτί στο 26΄, προηγήθηκε 2-1 με τα τέρματα των Ντελοφέου (61΄) και Αλκαθέρ στο 78΄. Οι «τρικολόρ», όμως, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισαν με σκόρερ και πάλι τον Ουμτιτί (2-2).

Η πλάστιγγα του αγώνα έγειρε ξανά υπέρ των «φούριας ρόχας», όταν στο 112΄ της παράτασης, ο Ντελοφέου με πλασέ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 3-2, αλλά οι Γάλλοι ήταν αποφασισμένοι για όλα και στο 118΄ έστειλαν τον ημιτελικό στα πέναλτι, μετά την κοντινή προβολή του Πογκμπά (3-3).