Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Καλλονή ήταν η Νίκη Βόλου με «διπλό», διακοπή στον Βόλο

Η Νίκη Βόλου δημιούργησε την έκπληξη της 5ης αγωνιστικής, καθώς νίκησε εκτός έδρας την Καλλονή με 2-0 (30' Φλίγκος, 87' Γιάκομπ) και «έπιασε» την ομάδα της Μυτιλήνης στην πρώτη θέση της κατάταξης, όπως και τον Πανσερραϊκό, μετά την ήττα του στα Γιαννιτσά από την Αναγέννηση με 1-0 (65' Ιορδανίδης). Στο 1-1 έληξε ο αγώνας του Ολυμπιακού Βόλου με την Καλλιθέα, σε μία αναμέτρηση που είχε 20άλεπτη διακοπή λόγω για ένα πανό που «σήκωσαν» οι οπαδσπό

Η Νίκη Βόλου δημιούργησε την έκπληξη της 5ης αγωνιστικής, καθώς νίκησε εκτός έδρας την Καλλονή με 2-0 (30′ Φλίγκος, 87′ Γιάκομπ) και «έπιασε» την ομάδα της Μυτιλήνης στην πρώτη θέση της κατάταξης, όπως και τον Πανσερραϊκό, μετά την ήττα του στα Γιαννιτσά από την Αναγέννηση με 1-0 (65′ Ιορδανίδης).

Ο Απόλλωνας Σμύρνης αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 του Ηρακλή Ψαχνών, ενώ 1-1 έληξε ο αγώνας του Ολυμπιακού Βόλου με την Καλλιθέα (41′ Κόλεφ – 70′ Φαρινόλα).

Στο παιχνίδι αυτό, ένα πανό των οπαδών του Ολυμπιακού Βόλου στάθηκε αφορμή, ώστε να διακοπεί το πρώτο ημίχρονο για τουλάχιστον 20 λεπτά από τον διαιτητή της αναμέτρησης. Όταν τελικά μετά από πιέσεις των ανθρώπων της ομάδας κατέβηκε, η αναμέτρηση συνεχίστηκε.

Ο Εθνικός Γαζώρου σημείωσε το σκορ της αγωνιστικής, επικρατώντας 4-0 του Φωκικού (17′ Γκόγκας, 22′ Μπεκιάρης, 47′, 70′ Ζιγκερίδης), ενώ 1-1 έληξε το παιχνίδι της Καβάλας με το Θρασύβουλο (10′ Ντιέ – 80′ Μπέκα).

Η συνάντηση της Δόξας Δράμας με την Επανομή αναβλήθηκε, λόγω ακαταλληλότητας του αγωνιστικού χώρου και θα διεξαχθεί αύριο.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 5ης αγωνιστικής:

Κυριακή 14/10
Παναχαϊκή – Βύζας Μεγάρων 2-1
(47′ Μπρέσκα, 90+3′ Μαπούκου – 12′ Βελέτης)

Πιερικός – Εργοτέλης 1-1
(55′ πεν. Γιαζιτζόγλου- 26′ Ζαχορα)

Δευτέρα 15/10
Δόξα Δράμας – Αναγέννηση Επανομής (αναβλ.)

Εθνικός Γαζώρου – Φωκικός 4-0
(17′ Γκόγκας, 22′ Μπεκιάρης, 48′, 70′ Ζυγκερίδης)

Καβάλα – Θρασύβουλος 1-1
(10′ Ντιέ – 79′ Μπέκας)

Παναιτωλικός – Λάρισα (19:00)

Ρεπό: Ηρακλής

Τι είπε ο Μεντιλίμπαρ για Τζολάκη, ΠΑΟΚ, Άστον Βίλα και τη θερμή υποδοχή του κόσμου

Ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ μίλησε, μεταξύ άλλων, για το κρίσιμο ντέρμπι της Κυριακής (21/4, 20:30) με τον ΠΑΟΚ στο «Γ. Καραϊσκάκης»