Πέμπτη 25 Απριλίου 2024
Πέρασε η Βέροια και περιμένει... Ξάνθη

Πέρασε η Βέροια και περιμένει… Ξάνθη

Σκοράροντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, η Βέροια νίκησε στη Φυλή το Θρασύβουλο με 2-0 και προκρίθηκε στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή της αναμέτρησης Εθνικός Γαζώρου-Ξάνθη. Τα γκολ της «βασίλισσας του βορρά» σημείωσαν οι Πέρεζ (35΄) και Ολαϊτάν (84΄).

Επί της ουσίας ο αγώνας κρίθηκε στην εμπειρία των φιλοξενούμενων, οι οποίοι παρατάχθηκαν με πλήρη σύνθεση, αφενός λόγω του 0-0 στον πρώτο αγώνα και αφετέρου καθώς δεν ήθελαν να «αμαυρώσουν» την εξαιρετική εικόνα που είχαν αφήσει εναντίον του Παναθηναϊκού.

Το 0-1 έκανε στο 35΄ ο Μορένο Πέρεζ με εκτέλεση φάουλ από το ημικύκλιο της περιοχής, ενώ τη νίκη της μακεδονικής ομάδας «σφράγισε» ο Ολαϊτάν στο 84ο λεπτό, με εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής.

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣ (Στάθης Σταθόπουλος): Σταυριανός, Τζιωρτζιόπουλος (77΄ Σιακαβάρας), Σύρος, Μπακάλης, Πλαβούκος, Βασιλείου, Πάνος (71΄ Σερέπας), Γεωργιάδης (63΄ Σκόνδρας), Προβατίδης, Καλαμιώτης, Αρκουμάνης.

ΒΕΡΟΙΑ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Λόπεθ, Γεωργιάδης, Ορέστες, Αμαραντίδης, Καλί, Καφές, Καλογέρης, Ολαϊτάν, Πέρεζ, Μπαργκάν (88΄ Μάνος), Ιωάννου (46΄ Κόστλι).

LIVE: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός

LIVE: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός. Παρακολουθήστε live στις 15:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός για τον 4ο τελικό της Α1 μπάσκετ γυναικών.