Παρασκευή 26 Απριλίου 2024
Ο Λεβαδειακός... σκόρπισε τον Πιερικό και «βλέπει» Κέρκυρα

Ο Λεβαδειακός… σκόρπισε τον Πιερικό και «βλέπει» Κέρκυρα

Ο Λεβαδειακός πέρασε με χαρακτηριστική ευκολία στην φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας αφού συνέτριψε με 5-0 εκτός έδρας τον Πιερικό. Ο Βασιλείου έκανε χατ τρικ (3', 32', 51') για τους Βοιωτούς, ενώ τα άλλα γκολ πέτυχαν οι Δήμου (58΄αυτ.) και Λισγάρας (88΄). Επόμενος αντίπαλος των «πρασίνων» θα είναι η Κέρκυρα.

Ο Λεβαδειακός πέρασε με χαρακτηριστική ευκολία στην φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας αφού συνέτριψε με 5-0 εκτός έδρας τον Πιερικό. Ο Βασιλείου έκανε χατ τρικ (3′, 32′, 51′) για τους Βοιωτούς, ενώ τα άλλα γκολ πέτυχαν οι Δήμου (58΄αυτ.) και Λισγάρας (88΄). Επόμενος αντίπαλος των «πρασίνων» θα είναι η Κέρκυρα.

Ο Πιερικός δεν κατάφερε να προβάλει αντίσταση στον ανώτερο Λεβαδειακό που είχε σε μεγάλα «κέφια» τον Βασιλείου. Ο Έλληνας επιθετικός άνοιξε το σκορ μόλις στο 3΄ενώ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 32΄.

Έξι λεπτά μετά την έναρξη του β΄ημιχρόνου ο Βασιλείου με κεφαλιά (51΄) ολοκλήρωσε το χατ τρικ. Ο Δήμου με αυτογκόλ έκανε το 4-0, ενώ ο Λισγάρας στο 88΄διαμόρφωσε το τελικό 5-0. Ετσι η ομάδα του Γιώργου Παράσχου με συνολικό σκορ 7-0 πέρασε στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας όπου θα αντιμετωπίσουν την Κέρκυρα.

Διαιτητής: Κιοτζένης (Καβάλας)

Πιερικός (Ντούσαν Μιτόσεβιτς): Τόλιος, Νίκου, Γιαζιτζόγλου, Δήμου, Καρτσαμπάς, Ίτσιος, Καθάριος (46′ Παπατόλιος), Ελευθεριάδης (64′ Μιχαηλίδης), Κόιτς, Σεχολάρι (57′ Βραχνός), Παναγιωτίδης.

Λεβαδειακός (Γιώργος Παράσχος): Κασμερίδης, Χοσέμι (46′ Μπουντόπουλος), Μαχαίρας, Κόρμπος (57′ Μανωλάς), Ροτζέριο (46′ Μεντί), Βασιλείου, Νικολακάκης, Μίλιεβιτς, Ντος Σάντος, Λισγάρας, Κουτσόπουλος.

Τεράστια επιτυχία για τον Ολυμπιακό: Ξανά πρωταθλητές ΕΣΚΑΝΑ οι Έφηβοι!

Οι έφηβοι του Ολυμπιακού αναδείχθηκαν πρωταθλητές ΕΣΚΑΝΑ για 8η συνεχή σεζόν!