Δευτέρα 20 Μαϊου 2024
Ο Αστέρας πέρασε στους «16» με τεσσάρα επί της Λάρισας

Εύκολη ήταν η επικράτηση του Αστέρα Τρίπολης επί της Λάρισας με 4-1 και η πρόκρισή του στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα, Ατρόμητος-Ολυμπιακός Βόλου. Το πρώτο ματς για την 3η φάση της διοργάνωσης είχε λήξει ισόπαλο 0-0 και οι Αρκάδες σήμερα επιβλήθηκαν με τέρματα του Ναβάρο (13'), αυτογκόλ του Παπαγεωργίου (45΄), Ράγιος (49'), Καλαντζή (75'). Οι Θεσσαλοί απλώς μείωσαν με τον Φρανκού (85').

Εύκολη ήταν η επικράτηση του Αστέρα Τρίπολης επί της Λάρισας με 4-1 και η πρόκρισή του στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα, Ατρόμητος-Ολυμπιακός Βόλου.

Το πρώτο ματς για την 3η φάση της διοργάνωσης είχε λήξει ισόπαλο 0-0 και οι Αρκάδες σήμερα επιβλήθηκαν με τέρματα του Ναβάρο (13′), αυτογκόλ του Παπαγεωργίου (45΄), Ράγιος (49′), Καλαντζή (75′). Οι Θεσσαλοί απλώς μείωσαν με τον Φρανκού (85′).

Σε έναν πολύ κακό αγωνιστικό χώρο, ο Αστέρας κατάφερε από νωρίς να γύρει την κατάσταση προς το μέρος του, αφού στο 13′ άνοιξε το σκορ με σουτ του Ναβάρο.

Στην εκπνοή του ημιχρόνου πέτυχε το 2-0, όταν σε σουτ του Καλαντζή η μπάλα βρήκε στον Παπαγεωργίου και κατέληξε στα δίχτυα, ενώ με την έναρξη του β’ ημιχρόνου ο Ράγιος με σουτ έκανε το 3-0.

Ολα τα άλλα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Καλαντζή στο 75′ να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ και τον Φρανκού στο 85′ να μειώνει για τους φιλοξενούμενους και να διαμορφώνει το τελικό 4-1.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Καλογερόπουλος (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πόνσε, Σκόνδρας

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σάκης Τσιώλης): παντής, Τσαμπούρης, Φορμίκα, Κουρμπέλης, Μπαρτολίνι, Αλβάρες (78′ Κωστούλας), Έγκον, Ναβάρο, Ράγιος (63′ Ράγιος), Καλαντζής (78′ Περόνε), Ντε Μπλάσις.

ΛΑΡΙΣΑ (Μιχάλης Ζιώγας): Σέρεμετ, Παπαγεωργίου, Παγώνης, Σκόνδρας, Γκαλίτσιος, Τσιάρας (46′ Ζεκίνια), Νεμπεγλέρας, Πόνσε, Χασομέρης (46′ Ζουρούδης), Δεινόπαπας (66′ Φρανκού), Τσιμπάμπα.

ΑΕΚ- Λαμία 3-0: «Πικρή» νίκη για την Ένωση (vids)

H AEK αν και επικράτησε με 3-0 της Λαμίας δεν τα κατάφερε και έχασε τον τίτλο από τον ΠΑΟΚ, ο οποίος πέρασε από το «Κλεάνθης Βικελίδης» με 2-1.