Δευτέρα 20 Μαϊου 2024
«Αστεράτη» πρόκριση με νίκη 2-0 επί του Ολυμπιακού Βόλου

Ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε με 2-0 του Ολυμπιακού Βόλου και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Ντε Μπλάσις (62΄) και Φορμίκα (77΄). Στο πρωτο αγώνα οι δύο ομάδες είχαν αναδειχθεί ισόπαλες 1-1.

Ο Αστέρας Τρίπολης στο πρώτο ημίχρονο «κρατούσε» τα ηνία του αγώνα χωρίς όμως να είναι ιδιαίτερα απειλητικός ενώ οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να χτυπήσουν στην αντεπίθεση. Με την επανάληψη όμως του αγώνα οι «αρκάδες» μπήκαν πιο δυνατά και έδειξαν πως ήθελαν πολύ πιο την πρόκριση στον επόμενη φάση του θεσμού.

Τελικά το γκολ για τον Αστέρα πέτυχε ο Ντε Μπλάσις (62΄) με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Φορμίκα (76΄) με ένα μακρινό σουτ που κόντραρε σε αντίπαλο με την μπάλα να διαγραφεί μια περίεργη τροχία και να καταλήγει στα δίχτυα του Ολυμπιακού Βόλου.

Ντεμπούτο με την φανέλα του Αστέρα έκανε και το νέο μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας Κάφα που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 80΄στην θεση του Περόνε.

Διαιτητής: Αρετόπουλος (Τρικάλων)

Αστέρας Τρίπολης (Σάκης Τσιώλης): Μπαντής, Τσαμπούρης, Πιπίνης, Κουρμπέλης, Σανκαρέ, Φραγκουλάκης (46΄ Ναβάρο), Φορμίκα, Ράγιος, Ντε Μπλάσις, Περόνε (80΄ Κάφα), Έγκον (59΄ Ουσέρο).

Ολυμπιακός Βόλου (Σάββας Παντελίδης): Σταυράκης, Πετκάκης (59΄ Στουρνάρας), Παλαιολόγος, Γουσούλης, Γκότοβος, Κοτζαθανάσης, Τσιάτσιος, Στογιάνοφ, Ανιέτε (67΄ Γαλάνης), Μπακαγιόκο, Ογιαρμπίντε.

Ο «Superman» Ποντένσε έκλεισε εισιτήριο για τις 25 Ιουλίου, ο Ολυμπιακός όμως θέλει Ευρώπη στις… 25 Σεπτέμβρη (vids)

Ο Ντανιέλ Ποντένσε ανάγκασε τη Λεωφόρο να υποκλιθεί στο ταλέντο του και έκανε ήδη μια… δουλειά για τον Ολυμπιακό. Αλλά…