Δευτέρα 20 Μαϊου 2024
Εισιτήριο οκτάδας για τον ΠΑΣ Γιάννινα, 3-2 τον Φωστήρα

Ο ΠΑΣ Γιάννινα βγήκε νικητής από τον... βούρκο του «Ελ Πάσο» και με 3-2 επί του Φωστήρα πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, σε συνδυασμό με τη νίκη του 2-0 στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα βγήκε νικητής από τον… βούρκο του «Ελ Πάσο» και με 3-2 επί του Φωστήρα πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, σε συνδυασμό με τη νίκη του 2-0 στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα.

Η ιστορία του αγώνα γράφηκε, ουσιαστικά, στα πρώτα 35 λεπτά. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 4ο λεπτό με τον Μπούμπα, αλλά ο «Άγιαξ της Ηπείρου» δεν ήθελε να μπει σε περιπέτειες τύπου… Πανιωνίου. Ο Γιάκος «απάντησε» ισοφαρίζοντας τέσσερα λεπτά αργότερα, ενώ ο Λίλα «τελείωσε» τον αγώνα στο 34′ με μακρινό σουτ, που «κρέμασε» τον Μπότο.

Στο 50′ ο Λίλα αύξησε τη διαφορά, όταν εκμεταλλεύτηκε λάθος γύρισμα του Παραρά στον τερματοφύλακά του. Στο 71ο λεπτό το δυνατό σουτ του Δωροβίνη έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Φεγκρούς, για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα ο Βλάχος στο 89′.

ΔΑΙΤΗΤΗΣ: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπούμπας – Ρουμπουλάκου

ΦΩΣΤΗΡΑΣ (Κώστας Ψυρρόπουλος): Μπότος, Κόπελας, Πεταυράκης, Παραράς, Τσώνης, Μπούμπας (65΄ Τασούλης), Τσαγκαράκης, Βαβάτσικος (55΄ Βλάχος), Στάμος, Δωροβίνης, Κάμπας (56΄ Κετσετζόγλου).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Χριστόπουλος): Ταμπάσης (20΄ λ. τρ. Φεγκρούς), Λίλα (64΄ Αυγενικού), Κεϊτά, Μπέριος, Ρουμπουλάκου, Τζημόπουλος, Βίλα, Γιάκος, Νικλητσιώτης, Ντε Βινσέντι (70΄ Οικονόμου), Ντάσιος.