Κυριακή 19 Μαϊου 2024
Τυπική διαδικασία η πρόκριση του Ολυμπιακού στα ημιτελικά

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στο «Γ. Καραϊσκάκης», στον αγώνα ρεβάνς της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας, και, σε συνδυασμό με τη νίκη στους «Ζωσιμάδες» με 1-0, προκρίθηκε στα ημιτελικά της διοργάνωσης, όπου θα τεθεί αντιμέτωπος με τον Πανθρακικό. Τα γκολ για τους «ερυθρόλευκους» σημείωσαν ο Μανιάτης στο 63΄ και ο Αμπντούν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι σε έναν ΠΑΣ, που είχε αρκετές απουσίες βασικών παικτών. Οι «ερυθρόλευκοι», παρόλο που είχαν την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων, δεν μπορούσαν να σκοράρουν, αφού ο Μασάντο, στο 6′ και το 13′, και ο Μανιάτης στο 15′ ήταν άστοχοι, ενώ στο 25′ ο Μπαμπανιώτης «νίκησε» στο τετ α τετ τον Μήτρογλου και απέκρουσε και το σουτ του Βλαχοδήμου στη συνέχεια.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να πιέζουν για να πετύχουν το γκολ και τους φιλοξενούμενους να αμύνονται μαζικά. Τελικά ο Ολυμπιακός κατάφερε να «ανοίξει το σκορ» στο 63′ με κεφαλιά του Μανιάτη μετά από ωραία σέντρα του Χολέμπας.

Στη συνέχεια το παιχνίδι άνοιξε και ήταν φανερό ότι οι παίκτες του Μίτσελ έπαιζαν πλέον πιο ελεύθερα. Το δεύτερο γκολ για τον Ολυμπιακό ήρθε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα (90+3΄), όταν ο Φετφατζίδης μετά από ατομική ενέργεια βρήκε με πάσα τον Αμπντούν ξεμαρκάριστο στο πέναλτι, με τον Αλγερινό να μην δυσκολεύεται να σκοράρει.

Διαιτητής: Ιωαννίδης (Αργολίδας)

Κίτρινες: Κεϊτά, Αυγενικού, Κολοβέτσιος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Κάρολ, Παπάζογλου (75΄ Ντιακιτέ), Κοντρέρας, Σιόβας, Χολέμπας, Μοντέστο, Μανιάτης, Μασάντο (61΄ Φουστέρ), Βλαχοδήμος (61΄ Φετφατζίδης), Μήτρογλου, Αμπντούν.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Χριστόπουλος): Μπαμπανιώτης, Ντάσιος, Μιχαήλ (68΄ Βίλα), Ντε Βινσέντι (68΄ Πάντος), Βίλα, Κεϊτά, Ρουμπουλάκου, Νικλητσιώτης, Κολοβέτσιος, Μπέριος (79΄ Κοροβέσης), Αυγενικού.

Μάντσεστερ Σίτι- Γουέστ Χαμ 3-1 : Πρωταθλήτρια Αγγλίας η «αρμάδα» του Γκουαρντιόλα

Η Μάντσεστερ Σίτι το πήρε και αυτό! Οι «πολίτες» νίκησαν την Γουέστ Χαμ και κατέκτησαν την Premier League. Η Άρσεναλ αν και επιβλήθηκε με 2-1 της Έβερτον έμεινε 2η και πικραμένη για μία ακόμη σεζόν.