Ο ΠΑΟΚ κέρασε... Κουλούρη Θεσσαλονίκης τον Απόλλωνα

Ο ΠΑΟΚ κέρασε… Κουλούρη Θεσσαλονίκης τον Απόλλωνα

Το ντέρμπι των ημιτελικών του Κυπέλλου «σφραγίστηκε» απόψε στη Ριζούπολη, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει άνετα το εισιτήριο για τους «4» της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό σε διπλά παιχνίδια. Μετά το 3-0 της Τούμπας, η ομάδα της Θεσσαλονίκης νίκησε τον Απόλλωνα με το ίδιο σκορ (3-0), χάρις στα γκολ των Αθανασιάδη (42΄) και Κουλούρη (54΄, 90΄).

Οι «ασπρόμαυροι» πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού μετά το πρώτο 15λεπτο και δημιουργούσαν τις προϋποθέσεις για να απειλήσουν την εστία του Γκόμεζ. Μέχρι το 30΄ το ματς δεν είχει πολλές φάσεις, με το «δικέφαλο» του Βορρά να φτάνει πολύ κοντά στο γκολ στο 31΄, όταν ο Αθανασιάδης πλάσαρε, με εξουδετερωμένο τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Η απάντηση των «κυανόλευκων» ήταν άμεση και στο επόμενο λεπτό ο Γλύκος να διώχνει δύσκολα το σουτ του Έγκον και στη συνέχεια να απομακρύνουν οι αμυντικοί. Τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους, ο Αθανασιάδης αυτή την φορά σημάδεψε σωστά και με σουτ «έγραψε» το 1-0 για τον ΠΑΟΚ.

Με τους Θεσσαλονικείς να πετυχαίνουν και δεύτερο γκολ ξεκίνησε το β΄ μέρος. Ο 18χρονος Κουλούρης, που αντικατέστησε στο 46΄ τον Αθανασιάδη, κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα με σουτ και να κάνει το 2-0, ενώ στο 90΄ ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με πλασέ.

Διαιτητής: Γεράσιμος Ντίτσιος (Πρέβεζας)

ΑΠΟΛΛΩΝ (Λόρι Σάντσες): Γκόμεζ, Παπαζαχαρίας, Δεληζήσης, Σόντερμπεργκ, Χατζηζήσης, Κόρμπος (68΄ Δημογιάννης), Έγκον, Γκουέλα, Τσιλιγκίρης (68΄ Σελμανάι), Μπάρκογλου (68΄ Φαρινόλα).

ΠΑΟΚ (Χούουμπ Στέφενς): Γλύκος, Ινσαουράλδε, Μαντούρο (68΄ Τζαβέλλας), Χουσέν (71΄ Στοχ), Λούκας, Σπυρόπουλος, Κάτσε, Αθανασιάδης (46΄ Κουλούρης), Νάτχο, Κίτσιου, Ολίσε.

«Δεν περίμενα να ζήσω τέτοιο πάθος» – Τρελάθηκε ο Μεντιλίμπαρ με την υποδοχή στο «Βενιζέλος»

Ο Ισπανός τεχνικός του Ολυμπιακού ζει ένα όνειρο στο μεγάλο λιμάνι και δεν κρύβει τον θαυμασμό του για τους οπαδούς των «ερυθρόλευκων»