αθλητικα νεα Αλλοι αγώνες

Champions League τελευταία νέα

Για ανατροπή ο ΑΠΟΕΛ

Ολοκληρώνεται το παζλ των ομίλων του Champions League

Με τους τελευταίους αγώνες των ρεβάνς των πλέι οφ ολοκληρώνεται το πρόγραμμα των προκριματικών του Champions League και συμπληρώνεται το παζλ των 32 ομάδων που θα συμμετάσχουν στους ομίλους.

Στο Champions League

«Σίφουνας» η Πόρτο, ομίλους η Μονακό, παρά... τρίχα η Μπερ Σεβά

Η Πόρτο προκρίθηκε στους ομίλους του Champions League με το εντυπωσιακό 3-0 επί της Ρόμα στο «Ολίμπικο». Σκορ που σε μεγάλο βαθμό οφείλεται στο γεγονός ότι οι γηπεδούχοι αγωνίζονταν με εννέα παίκτες σχεδόν σε όλο το β' ημίχρονο. Στα υπόλοιπα ματς, το... χάρο με τα μάτια τους είδε η Σέλτικ, καθώς η Χάποελ Μπερ Σεβά νίκησε 2-0, έχασε πέναλτι και εάν έφτανε στο 3-0 θα άφηνε τους Κέλτες εκτός ομίλων! Εκεί, όμως, θα βρεθεί ο Λεονάρντο Ζαρντίμ με τη Μονακό αποκλείοντας τη Βιγιαρεάλ.

Στα πλέι οφ του Ch. League

Ψάχνουν «εισιτήρια» για τους ομίλους Πόρτο, Ρόμα, Μονακό...

Με τους αγώνες ρεβάνς των πλέι οφ συνεχίζεται το το Champions League. Δυνατό ματς αναμένεται στην Ρώμη, όπου η τοπική ομάδα φιλοξενεί την Πόρτο και ενώ η πρώτη αναμέτρηση στην Πορτογαλία έληξε ισόπαλη (1-1). Σημαντικό προβάδισμα για πρόκριση έχει η Μονακό, που με τη νίκη της μέσα στην Ισπανία επί της Βιγιαρεάλ (2-1) μόνο αν «αυτοκτονήσει» θα χάσει την πρόκριση.

Πλέι οφ Champions League

Αντεξε η Ρόμα με Μανωλά, προβάδισμα για Μονακό, περίπατος για Σέλτικ

Αντεξε η Ρόμα στο Πόρτο και παρότι αγωνίστηκε με δέκα παίκτες για το μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, απέσπασε 1-1 από τους «Δράκους». Ετσι, έχει τον πρώτο λόγο για πρόκριση στους ομίλους του Champions League στη ρεβάνς των play off που θα διεξαχθεί στη Ρώμη την προσεχή Τρίτη.

Στα play off του Champions League

Περίπατος της Σίτι, ήττα αλλά ελπίδες για το ΑΠΟΕΛ

Επίδειξη δύναμης έκανε η Μάντσεστερ Σίτι στα play off του Champions League. Οι παικτες του Πεπ Γκουαρντόλα πέρασαν σαν... σίφουνες από το Βουκουρέστι διαλύοντας 5-0 τη Στεάουα, ενώ ο Σέρχιο Αγουέρο που πέτυχε χατ τρικ, έχασε και δύο (!) πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο. Ετσι, η αγγλική ομάδα εξασφάλισε από σήμερα την πρόκριση στους ομίλους, όπως και η Γκλάντμπαχ που νίκησε 3-1 εκτός έδρας τη Γιουνγκ Μπόις. Ο ΑΠΟΕΛ ηττήθηκε 1-0 από την Κοπεγχάγη στη Δανία. Σκορ που είναι δύσκολο να ανατραπεί, αλλά αφήνει πάντα ελπίδες.

Για μια θέση στους ομίλους

Με Κοπεγχάγη ο ΑΠΟΕΛ, ντέρμπι Πόρτο-Ρόμα στα πλέι οφ του Champions League

Πραγματοποιήθηκε στη Νιόν της Ελβετίας η κλήρωση για τα πλέι οφ του Champions League. Στην κλήρωση δεν υπήρχε ελληνική ομάδα αφού και οι τρεις εκπρόσωποι της χώρας μας που έχουν απομείνει βρίσκονται στο Europa League. Από κει και πέρα ο ΑΠΟΕΛ μπορεί να παλέψει την είσοδο του στους ομίλους αφού κληρώθηκε να αγωνιστεί με την Κοπεγχάγη.

Βουβοί στον Ολυμπιακό

Επιστροφή από το Ισραήλ: Ποιοι ήρθαν για να... φύγουν

Στην Αθήνα βρίσκεται από το μεσημέρι της Πέμπτης η αποστολή του Ολυμπιακού, που επέστρεψε από το Ισραήλ με έναν ντροπιαστικό αποκλεισμό που όπως ήταν λογικό… σφράγισε και τα στόματα παικτών - προπονητών και στελεχών της ΠΑΕ που συνόδευσαν την ομάδα. Η Χαποέλ Μπερ Σεβά αποτελεί παρελθόν, όπως και το όνειρο της συμμετοχής στους ομίλους του Champions League και φυσικά κανείς δεν είχε διάθεση για σχόλια, δηλώσεις και εξηγήσεις.

Από τη Χάποελ Μπερ Σεβά

Αίσθηση στην Ευρώπη προκάλεσε ο ντροπιαστικός αποκλεισμός του Ολυμπιακού

Αίσθηση έχει προκαλέσει στην ποδοσφαιρική Ευρώπη ο αποκλεισμός του Ολυμπιακού από το Champions League. Ο πρωταθλητής Ελλάδας που χρειάστηκε να ξεκινήσει την διαδρομή του από την τρίτη προκριματική φάση της κορυφαίας διοργάνωσης, εξαιτίας της θέσης της χώρας μας στην γενική κατάταξη της UEFA, γνώρισε αποκλεισμό από τους Ισραηλινούς της Χάποελ Μπερ Σεβά.

Ηττήθηκε με 2-1 στην Τούμπα

Ο ΠΑΟΚ έχασε ευκαιρίες και την πρόκριση από τον Άγιαξ

Στα play off του Europa League θα συνεχίσει την ευρωπαϊκή του πορεία ο ΠΑΟΚ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ηττήθηκε με 1-2 από τον Άγιαξ στην Τούμπα στη ρεβάνς του Γ΄ προκριματικού γύρου του Champions League (1-1 το πρώτο παιχνίδι στο Άμστερνταμ) και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Ο Αθανασιάδης έδωσε προβάδισμα στο «δικέφαλο του Βορρά» στο 4ο λεπτό, αλλά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Κλάασεν με πέναλτι έφερε το ματς στα ίσια (1-1). Ο Ολλανδός «χτύπησε» ξανά στο 87΄ με σουτ, χαρίζοντας τη νίκη-πρόκριση στον «Αίαντα».

Έχασε με 1-0 στο Ισραήλ

Αποκλεισμός - ντροπή του Ολυμπιακού από την Χαποέλ Μπερ Σαβά

Ο Ολυμπιακός αποκλείστηκε από το Champions League, καθώς μετά το 0-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης» ηττήθηκε απόψε στο Μπερ Σεβά από τη γηπεδούχο Χάποελ με 0-1, με γκολ που σημείωσε στο 79ο λεπτό ο Τζέντεκ. Ο πρωταθλητής Ελλάδας, που όπως στον πρώτο αγώνα έτσι κι απόψε πραγματοποίησε κάκιστη εμφάνιση, θα συνεχίσει την ευρωπαϊκή πορεία του στα πλέι οφ του Europa League.