Ο ΠΑΟ μια ανάσα από την πρόκριση με «διπλό» στη Σκωτία

Τον αντίπαλό του στα πλέι οφ του Champions League περιμένει να μάθει ο Παναθηναϊκός. Με γκολ των Χριστοδουλόπουλου (14') και Μαυρία (76') οι «πράσινοι» νίκησαν 2-0 τη Μάδεργουελ στη Σκωτία στο πλαίσιο του πρώτου αγώνα του Γ' προκριματικού γύρου της διοργάνωσης και μετέτρεψαν τη ρεβάνς της Αθήνας (8/08) σε τυπική διαδικασία.

Τον αντίπαλό του στα πλέι οφ του Champions League περιμένει να μάθει ο Παναθηναϊκός. Με γκολ των Χριστοδουλόπουλου (14′) και Μαυρία (76′) οι «πράσινοι» νίκησαν 2-0 τη Μάδεργουελ στη Σκωτία στο πλαίσιο του πρώτου αγώνα του Γ’ προκριματικού γύρου της διοργάνωσης και μετέτρεψαν τη ρεβάνς της Αθήνας (8/08) σε τυπική διαδικασία.

Χωρίς να πιάσει σπουδαία απόδοση ο Παναθηναϊκός πέτυχε αυτό που ήθελε στα πρώτα 45 λεπτά. Να προηγηθεί με το απευθείας φάουλ του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου στο 14′ και να γίνει…το αφεντικό του αγώνα. Οι Σκωτσέζοι προσπάθησαν να «απαντήσουν» στο 26′ με τον Λάσλεϊ, το σουτ του οποίου από καλή θέση στην περιοχή έφυγε άουτ, ενώ στο 29′ ο Ογιάμα μπήκε στην περιοχή, αλλά το σουτ που επιχείρησε δεν ήταν δυνατό και μπλόκαρε ο Καρνέζης.

Σε γενικές γραμμές ο Παναθηναϊκός κράτησε άνετα το υπέρ του αποτέλεσμα στο διάστημα αυτό και θα μπορούσε να είχε «καθαρίσει» την υπόθεση πρόκριση στο 37′, εάν ο Τοτσέ ήταν πιο ψύχραιμος στην τελική προσπάθεια, μετά την εξαιρετική ασίστ του Βύντρα. Στο 40′ το βολέ του Ζέκα έξω από την περιοχή έδιωξε σε κόρνερ ο Ράντολφ.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην επανάληψη. Οι «πράσινοι» έδωσαν χώρο στους γηπεδούχους, ωστόσο, δεν κινδύνεψαν και έφτασαν σχετικά άνετα και στο δεύτερο γκολ, με το οποίο «καθάρισαν» ουσιαστικά με την υπόθεση πρόκριση.

Σκόρερ ο Χάρης Μαυρίας στο 76ο λεπτό, περίπου 15 δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο γήπεδο. Ο διεθνής με την εθνική νέων ακραίος μέσος πήρε την ασίστ από τον Σισόκο στην αντεπίθεση και με ιδανικό πλασέ «έγραψε» το 2-0. Πλέον, οι «πράσινοι» δεν θα έχουν άγχος στη ρεβάνς της ερχόμενης εβδομάδας στο Ολυμπιακό Στάδιο.

Διαιτητής: Πολ φαν Μπέκελ (Ολλανδία)

Κίτρινες: Ζέκα

ΜΑΔΕΡΓΟΥΕΛ (Στιούαρτ ΜακΚολ): Ράντολφ, Χάτσινσον, Ράμσντεν, Χέιτλι, Χάμελ, Χάμφρεϊ, Λάσλεϊ, Λο, Μέρφι, Χίγκντον, Ογιάμα (79΄ Ντάλεϊ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζεσουάλντο Φερέιρα): Καρνέζης, Μπουμσόνγκ, Βύντρα, Βελάσκες, Μαρίνος (67΄ Κατσουράνης), Σπυρόπουλος, Βιτόλο, Ζέκα, Σισόκο, Χριστοδουλόπουλος (85΄ Φορναρόλι), Τοτσέ (76΄ Μαυρίας).

Δείτε το «replay» του αγώνα…

Σε αγώνες για τον Γ’ προκριματικό του Champions League σημειώθηκαν τα αποτελέσματα: