Σάββατο 20 Απριλίου 2024
ΠΑΟ... άνετα στα πλέι οφ του Champions League

ΠΑΟ… άνετα στα πλέι οφ του Champions League

Το όνομα του αντιπάλου του στα πλέι οφ του Champions League, στην κλήρωση της Νιόν την Παρασκευή, περιμένει να μάθει ο Παναθηναϊκός. Με τα γκολ των Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου στο 50΄, Χάρη Μαυρία στο 75΄ και Σισόκο στο 83΄ οι «πράσινοι» νίκησαν 3-0 τη Μάδεργουελ στη ρεβάνς του 2-0 του Γ΄ προκριματικού γύρου της διοργάνωσης, στο ΟΑΚΑ, και πέρασαν εύκολα στην επόμενη φάση, όπου σαφώς τα πράγματα θα είναι πιο δύσκολα.

Απελπιστικά κακές ήταν και οι δύο ομάδες στα πρώτα 45 λεπτά. Με βάση την εικόνα του παιχνιδιού, ο κόσμος που βρέθηκε στο ΟΑΚΑ σίγουρα θα μετάνιωσε που επέλεξε να πάει στο γήπεδο μία τόσο ζεστή μέρα.

Μία φάση από τον Παναθηναϊκό κι ένα σουτ της Μάδεργουελ ήταν όλα όσα είχαν να επιδείξουν οι αντίπαλοι στο διάστημα αυτό. Ο Τοτσέ στο 3ο λεπτό έφτασε απέναντι από τον Ράντολφ, αλλά πλάσαρε άουτ, ενώ στο 27ο, το σουτ του Λο απέκρουσε με δυσκολία ο Καρνέζης.

Καλύτερος ήταν ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο μέρος και με τους ίδιους παίκτες που σκόραραν την περασμένη εβδομάδα στη Σκοτία, βρήκε ξανά το δρόμο προς τα δίχτυα. Αρχικά με το Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο στο 50ο λεπτό, με το απευθείας κτύπημα φάουλ και 15 λεπτά πριν τη λήξη του ματς, με το σουτ του Χάρη Μαυρία μέσα από την περιοχή, τέσσερα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

Ο διεθνής με την εθνική Νέων μέσος είχε κάνει ακριβώς το ίδιο και στο πρώτο ματς στην έδρα της Μάδεργουελ. Οι «πράσινοι» μετά το 2-0 δεν «κατέβασαν ταχύτητα» και με τον Σισόκο στο 83΄ πέτυχαν και τρίτο γκολ, παίρνοντας με πανηγυρικό τρόπο το εισιτήριο για τα πλέι οφ του Champions League.

Διαιτητής: Στέφαν Στούντερ (Ελβετία)

Παναθηναϊκός (Ζεσουάλντο Φερέιρα): Καρνέζης, Μπουμσόνγκ, Μαρίνος (71΄ Κατσουράνης), Βύντρα, Σπυρόπουλος, Βελάσκες, Σισόκο, Βιτόλο, Χριστοδουλόπουλος (78΄ Πετρόπουλος), Ζέκα, Τοτσέ (71΄ Μαυρίας)

Μάδεργουελ (Στιούαρτ ΜακΚαλ): Ράντολφ, Χάμελ, Χάτσινσον, Ράμσντεν, Κάμινς (76΄ Φρανσίς-Ανγκόλ), Λο (71΄ Μακ Χαγκ), Χέιτλι, Λάσλι, Ογιάμα, Μέρφι, Ντάλεϊ (76΄ Χίνγκντον).

Newsroom ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ

Τι είπε ο Μεντιλίμπαρ για Τζολάκη, ΠΑΟΚ, Άστον Βίλα και τη θερμή υποδοχή του κόσμου

Ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ μίλησε, μεταξύ άλλων, για το κρίσιμο ντέρμπι της Κυριακής (21/4, 20:30) με τον ΠΑΟΚ στο «Γ. Καραϊσκάκης»