Ο Μπουφόν δηλώνει αδικημένος με την ήττα από τον Ολυμπιακό

O Τζίτζι Μπουφόν αισθάνεται αδικημένος από το τελικό 1-0 του Ολυμπιακού επί της Γιουβέντους καθώς όπως είπε «αξίζαμε τουλάχιστον τον βαθμό».

«Κάναμε πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες, αλλά δεν καταφέραμε να σκοράρουμε. Πιστεύω πως αξίζαμε τουλάχιστον έναν βαθμό με βάση τις ευκαιρίες που είχαμε, αλλά επίσης μετανιώνουμε που δεν είχαμε μια κανονική απόδοση στο πρώτο ημίχρονο. Αν είχαμε παίξει σε όλο το ματς όπως στο δεύτερο μέρος, το αποτέλεσμα θα ήταν διαφορετικό. Στην ανάπαυλα ο κόουτς έκανε κάποιες εσωτερικές κινήσεις και βελτιωθήκαμε. Πλέον αυτή η ήττα κάνει τα πράγματα πολύ πιο δύσκολα σε ό,τι αφορά στην πρόκρισή μας. Παρότι παίξαμε αρκετά καλά, ήταν ένα ματς που η Γιουβέντους δεν έπρεπε να χάσει», ανέφερε ο γκολκίπερ των πρωταθλητών Ιταλίας.

Ο τεχνικός της Γιουβέντους, Αλέγκρι πάντως δήλωσε αισιόδοξος: «Είμαστε τρίτοι αλλά μπορούμε ακόμα να περάσουμε. Εμείς παίξαμε άσχημα ειδικά στο πρώτο ημίχρονο» και συνέχισε:

«Αναλαμβάνω την ευθύνη, αλλά δεν έκανα λάθος στις επιλογές μου».

«Τρέλα»: Οι πανηγυρισμοί των Ερυθρόλευκων για την ιστορική πρόκριση (pics+vids)

Οι Ερυθρόλευκοι προκρίθηκαν στον τελικό του UEFA Youth League, με τους παίκτες της πειραϊκής ομάδας να πανηγυρίζουν με την ψυχή τους την θρυλική πρόκριση.