Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Η Σπόρτινγκ κατέθεσε διαμαρτυρία για το αμφισβητούμενο πέναλτι της Σάλκε

Οι άνθρωποι της Σπόρτινγκ Λισσαβόνας κατέθεσαν διαμαρτυρία στην UEFA για την ήττα 4-3 που γνώρισε η ομάδα τους στη Γερμανία από τη Σάλκε, χάρη στο αμφισβητούμενο πέναλτι που υπέδειξε ο Ρώσος διαιτητής της αναμέτρησης, Σεργκέι Καράσεφ.

«Η Σπόρτινγκ ζήτησε από την Ευρωπαϊκή Ποδοσφαιρική Συνομοσπονδία την επανάληψη του αγώνα ή σε διαφορετική περίπτωση την καταβολή του μπόνους για την ισοπαλία. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για ένα πέναλτι που δόθηκε στις καθυστερήσεις, το οποίο πιστεύουν ότι καταλογίστηκε άδικα.

Η UEFA ζήτησε μια δήλωση από τη Σάλκε και αυτή θα γίνει γρήγορα υπό το πρίσμα της προστασίας των συμφερόντων της» αναφέρει μεταξύ άλλων η σχετική ανακοίνωση που εξέδωσε σήμερα ο γερμανικός σύλλογος.

Η Σπόρτινγκ Λισσαβόνας, η οποία αγωνιζόταν με δέκα παίκτες, φαινόταν ότι θα έπαιρνε ένα βαθμό στο παιχνίδι με τη Σάλκε, αλλά, όταν η μπάλα χτύπησε τον Τζόναθαν Σίλβα στο πρόσωπο στις καθυστερήσεις και με το σκορ στο 3-3, ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι υπέρ της Σάλκε.

Ο Έρικ Μαξίμ Τσούπο-Μότινγκ ευστόχησε από την άσπρη βούλα και διαμόρφωσε το τελικό 4-3, με τα «λιοντάρια» να πνέουν μένεα κατά του Ρώσου ρέφερι.

«Όπως είναι δημόσια γνωστό, η Σπόρτινγκ έχει εργαστεί σκληρά για την παρουσίαση συγκεκριμένων προτάσεων για τη βελτίωση του ποδοσφαίρου, συμπεριλαμβανομένης της εισαγωγής νέας τεχνολογίας, όπως η δυνατότητα του τέταρτου διαιτητή να εξετάζει στη διάρκεια του αγώνα εικόνες, οι οποίες θα επιτρέπουν στον βασικό διαιτητή να αποφεύγει λάθη, τα οποία δυσφημούν το παιχνίδι» ανέφερε χθες η Σπόρτινγκ Λισσαβόνας, σε ανακοίνωση που εξέδωσε στην ιστοσελίδα της, και συμπλήρωνε: «Υπό το φως των συμβάντων εναντίον της ομάδας στο Τσάμπιονς Λιγκ, στο παιχνίδι με τη Σάλκε, η Σπόρτινγκ αποφάσισε να υποβάλει καταγγελία στην UEFA».

Άρης – Ολυμπιακός 1-1: Ο Ολυμπιακός μπορούσε, ο διαιτητής δεν ήθελε

«Χειρουργείο» του Ολυμπιακού στο Κλεάνθης Βικελίδης, με τον διαιτητή να σταματάει με το έτσι θέλω τους Ερυθρόλευκους.