Τρίτη 23 Απριλίου 2024
«Σπίτι» τους Φενέρ και... Περέιρα, πρόκριση Μάλμε, Παρτιζάν, ΤΣΣΚΑ

«Σπίτι» τους Φενέρ και… Περέιρα, πρόκριση Μάλμε, Παρτιζάν, ΤΣΣΚΑ

Τι και αν η Φενέρμπαχτσε του Βίτορ Περέιρα… διαφημίστηκε ως νέα δύναμη του τουρκικού ποδοσφαίρου που έρχεται από τα προκριματικά για να συγκλονίσει στους ομίλους, τελικά θα δει το υπόλοιπο Champions League στις οθόνες από την Πόλη. Η Φενέρ (χωρίς τον Φαν Πέρσι) έχασε 3-0 από τη Σαχτάρ (0-0 το πρώτο ματς) και αποκλείστηκε από τους Ουκρανούς. Αξίζει να αναφερθεί πως ο… αδιόρθωτος Πορτογάλος κόουτς συνέχισε τις γνωστές προκλητικές συμπεριφορές του, προσπαθώντας να σηκώσει από το έδαφος τραυματισμένο παίκτη της Σαχτάρ, μόνο που εκεί είναι Champions League και ο Περέιρα έφυγε απευθείας για την εξέδρα. Θριαμβευτική πρόκριση πήραν επίσης οι Μάλμε, Παρτιζάν, ΤΣΣΚΑ Μόσχας και Αστάνα.

Τι και αν η Φενέρμπαχτσε του Βίτορ Περέιρα… διαφημίστηκε ως νέα δύναμη του τουρκικού ποδοσφαίρου που έρχεται από τα προκριματικά για να συγκλονίσει στους ομίλους, τελικά θα δει το υπόλοιπο Champions League στις οθόνες από την Πόλη. Η Φενέρ (χωρίς τον Φαν Πέρσι) έχασε 3-0 από τη Σαχτάρ (0-0 το πρώτο ματς) και αποκλείστηκε από τους Ουκρανούς.

Αξίζει να αναφερθεί πως ο… αδιόρθωτος Πορτογάλος κόουτς συνέχισε τις γνωστές προκλητικές συμπεριφορές του, προσπαθώντας να σηκώσει από το έδαφος τραυματισμένο παίκτη της Σαχτάρ, μόνο που εκεί είναι Champions League και ο Περέιρα έφυγε απευθείας για την εξέδρα.

Θριαμβευτική πρόκριση πήραν επίσης οι Μάλμε, Παρτιζάν, ΤΣΣΚΑ Μόσχας και Αστάνα.

Η Μάλμε κυνηγούσε ένα μικρό θαύμα, έχοντας χάσει στο πρώτο ματς από την Σάλτσμπουρκ με 2-0 και τελικά στο 45’ προηγούνταν ήδη με 3-0 για να έρθει η τεράστια νίκη- πρόκριση.

Η Βασιλεία με προίκα το 1-3 του πρώτου αγώνα, νίκησαν 1-0 στις καθυστερήσεις τη Λεχ Πόζναν και πέρασαν αναίμακτα στα πλέι οφ της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Η Μπάτε είχε αποσπάσει 1-1 στο πρώτο ματς από τη Βιντεότον, αλλά… τρόμαξε για να αποκλείσει του Ούγγρους. Το γκολ του Νίκολιτς στο 82ο λύτρωσε τους Λευκορώσους για την πολυπόθητη πρόκριση.

Τι και αν έφτασε μια ανάσα από το Europa… η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να πετύχει την ολική ανατροπή κόντρα στη γηπεδούχο Σπάρτα Πράγας και να πάρει την πρόκριση. Οι Τσέχοι προηγήθηκαν 2-0 (Κρέιτσι 6΄, Φατάι 16′) στο 16’, αλλά οι Μοσχοβίτες δεν τα παράτησαν. Μούσα και Ντζογκάεφ έφεραν τα πάνω-κάτω και τους Ρώσους στην επόμενη φάση. Η Σπάρτα έπαιζε με 10 παίκτες από το 64΄, όταν ο Ματεγιόσφκι αποβλήθηκε.

Η Σέλτικ με τη «λευκή» ισοπαλία (0-0) και σε συνδυασμό με τη νίκη της στο πρώτο ματς (1-0)- πήρε τη «χρυσή» πρόκριση κόντρα στην Καραμπάχ στο Αζερμπαϊτζάν.

Τέλος, η Αστάνα υποδέχτηκε την Ελσίνκι, στη ρεβάνς του 0-0 του πρώτου αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 2-0, αλλά στο 44’ οι γηπεδούχοι μείωσαν. Στο β’ ημίχρονο, η Αστάνα προηγήθηκε 3-2, όμως στο 86΄οι Φινλανδοί ισοφάρισαν σε 3-3 που τους έδινε την πρόκριση. Ωστόσο, στις καθυστερήσεις, η Αστάνα έκανε το 4-3 πανηγυρίζοντας μια τεράστια επιτυχία.