Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
«Γλυκιά» ήττα του ΑΠΟΕΛ από τη Ρόζενμποργκ στη Νορβηγία

«Ζωντανός» στο παιχνίδι της πρόκρισης στα play off του Champions League έμεινε ο ΑΠΟΕΛ, μετά την ήττα του με 1-2 από τη Ρόζενμπεργκ στην Νορβηγία στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τον Γ΄προκριματικό γύρο της διοργάνωσης.

«Ζωντανός» στο παιχνίδι της πρόκρισης στα play off του Champions League έμεινε ο ΑΠΟΕΛ, μετά την ήττα του με 1-2 από τη Ρόζενμπεργκ στην Νορβηγία στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τον 3ου προκριματικό γύρο της διοργάνωσης.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Γκίτγερ στο 23΄ ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου διπλασίασαν τα τέρματα τους με το σουτ του Σκιέλβικ.

Ο Εφρέμ στο 67΄, δύο λεπτα μετά την είσοδο του στον αγώνα, κατάφερε να μειώσει σε 2-1 και να κρατήσει ζωντανή την ομάδα του στο κυνήγι της πρόκρισης.

Ο ΑΠΟΕΛ θα μπορουσε να είχε ισοφαρίσει στο 90΄ αλλα ο Ντε Καμάργκο δεν μπόρεσε να σκοράρει προ κενής εστίας. Η ρεβάνς θα διεξαχθεί στις 2/8 στην Κύπρο.

Διαιτητής: Σλάβκο Βίντσιτς (Σλοβενία)

Κίτρινες: Σβένσον – Καρλάο,Αστίθ

ΡΟΖΕΝΜΠΟΡΓΚ (Κ. Ίνγκεμπριγκτσεν): Κουαράσι, Σβένσον, Ρεγκινίουσεν, Ειγιόλφσον, Γένσεν, Κονράντσεν, Γκίτγερ, Ντε Λανλάι (75΄ Μπακένγκα), Σκιέλβικ, Μίτσγιο (79΄ Βιγιάλμσον), Χέλαντ.

ΑΠΟΕΛ (Τ. Κρίστιανσεν): Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Ν. Αλεξάνδρου, Αστίθ, Καρλάο, Αρτυματάς (59′ Ορλάντι), Μοράις, Βινίσιους, Βάντερ (65΄ Εφρέμ), Γιαννιώτας, Σωτηρίου (77΄ Ντε Καμάργκο).

Προβάδισμα πρόκρισης η Σέλτικ

Δυσκολεύτηκε η Σέλτικ στην «Αστάνα Αρένα» του Καζακστάν, στον πρώτο αγώνα του 3ου προκριματικού ωστόσο, με το γκολ του Λέι Γκρίφιθς στο 78΄ απέσπασε ισοπαλία με σκορ 1-1 από την Αστάνα και, πλέον, έχει τον πρώτο λόγο στη ρεβάνς της 3ης Αυγούστου στο «Σέλτικ Παρκ» της Γλασκόβης». Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 19΄ με τον Λογκβινένκο.

Στους πρώτους αγώνες του 3ου προκριματικού γύρου του Champions League σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Φενερμπαχτσέ (Τουρκία) – Μονακό (Γαλλία) 2-1

Κυκλοφορούν και… εξαφανίζονται τα εισιτήρια για το πρώτο ματς με τη Φενέρμπαχτσε

Η ανακοίνωση της ΠΑΕ Ολυμπιακός για τα εισιτήρια του μεγάλου αγώνα με τη Φενέρμπαχτσε