Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Ο Γιαννιώτας «έστειλε» τον ΑΠΟΕΛ στα πλέι οφ του Champions League

Με τρία γκολ στις καθυστερήσεις (!), ο ΑΠΟΕΛ νίκησε 3-0 τη Ρόζενμποργκ και προκρίθηκε στα πλέι οφ του Champions League. Οι πρωταθλητές Κύπρου είχαν ηττηθεί 2-1 στο πρώτο ματς στο Τροντχάιμ και ο αποκλεισμός έμοιαζε αναπόφευκτος όταν συμπληρώθηκαν 90 λεπτά αγώνα. Ομως, ο Γιάννης Γιαννιώτας που αγωνίζεται ως δανεικός από τον Ολυμπιακό, δεν είχε πει την... τελευταία λέξη. Με την «ψυχή στο στόμα» πέρασε η Λουντογκόρετς από τη Σερβία, βαριά ήττα και αποκλεισμός για τη ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ στην Ιρλανδία.

Με τρία γκολ στις καθυστερήσεις (!), ο ΑΠΟΕΛ νίκησε 3-0 τη Ρόζενμποργκ και προκρίθηκε στα πλέι οφ του Champions League. Οι πρωταθλητές Κύπρου είχαν ηττηθεί 2-1 στο πρώτο ματς στο Τροντχάιμ και ο αποκλεισμός έμοιαζε αναπόφευκτος όταν συμπληρώθηκαν 90 λεπτά αγώνα. Ομως, ο Γιάννης Γιαννιώτας που αγωνίζεται ως δανεικός από τον Ολυμπιακό, δεν είχε πει την… τελευταία λέξη.

Στο 90+1΄ άνοιξε το σκορ και αργότερα (90+6΄) έβγαλε την ασίστ στον Βάντερ, ο οποίος έγραψε το 2-0. Στο 90+9′ ο Τόμς ντε Βινσέντι διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Η σύνθεση της κυπριακής ομάδας που είχε δοκάρι στο 51΄ με τον αρχηγό, Νεκτάριο Αλεξάνδρου:

Βάτερμαν, Καρλάο, Εφραίμ (71΄ Βάντερ), Ντε Βινσέντι, Αλεξάνδρου, Βινίσιους (71΄ Ορλάντι), Σωτηρίου (77΄ Ντε Καμάργκο), Μιλάνοφ, Ινιάκι Αστίθ, Νούνο Μοράις, Γιαννιώτας.

Στις άλλες αναμετρήσεις του 3ου προκριματικού, η Βικτόρια Πλζεν προκρίθηκε με δύο ισοπαλίες (0-0, 1-1) κόντρα στην Καραμπάχ, εκμεταλλευόμενη το εκτός έδρας γκολ.

Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ διπλασίασε τις νίκες απέναντι στην Ντιναμό Τιφλίδας, επικρατώντας με 1-0 στην πρωτεύουσα της Γεωργίας.

Μεγάλη έκπληξη πέτυχε η ιρλανδική Ντάνταλκ που ενώ είχε χάσει 1-0 από τη ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ στη Λευκορωσία, έκανε τη μεγάλη ανατροπή με 3-0 αφήνοντας «έξω» ένα από τα μεγάλα φαβορί του 3ου γύρου. Σκόρερ των δύο πρώτων τερμάτων που έβαλαν τις βάσεις για τη «χρυσή» πρόκριση ήταν ο ΜακΜίλαν (44′, 59′), ενώ στο 90′ «χτύπησε» και ο Μπένσον.

Τέλος, η Λουντογκόρετς χρειάστηκε την παράταση για να κάμψει με νίκη 4-2 την αντίσταση του Ερυθρού Αστέρα, ο οποίος στην κανονική διάρκεια κατάφερε να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα (2-2) που έγινε στη Σερβία.

Το σκορ άνοιξε ο Ντόναλντ μόλις στο 17′, ο Καφού ισοφάρισε στο 23′ και από εκεί και έπειτα… μίλησε ο Βάντερσον. Στο 40′ έκανε το 1-2 και στην παράταση σημείωσε άλλα δύο τέρματα (92′, 97′)… τελειώνοντας τους Σέρβους.

Για τον Αστέρα, ο Ιμπάνιεζ ήταν αυτός που είχε ισοφαρίσει (2-2) στο 62′ με πέναλτι, αλλά τελικά δεν έφτασε στους γηπεδούχους. Με 10 παίκτες έπαιζαν και οι δύο ομάδες στο β’ ημίχρονο, καθώς στο 44′ αποβλήθηκε ο Πλαστούν για τους Βούλγαρους και ένα λεπτό αργότερα, ο Κανγκά από τον Αστέρα.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ σε αναμετρήσεις-ρεβάνς για τον 3ο προκριματικό του Champions League (σε παρένθεση το σκορ του πρώτου αγώνα):

ΑΠΟΕΛ (Κύπρος) – Ρόζενμποργκ (Νορβηγία) 3-0 (1-2)
Σκόρερ: 90+1΄ Γιαννιώτας, 90+6΄ Βάντερ, 90+9΄ Ντε Βινσέντι

Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν)-Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία) 0-0 (0-0)
Σκόρερ: –

Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία) – Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία) 0-1 (0-2)
Σκόρερ: 8΄ Ρογκ

Ερυθρός Αστέρας (Σερβία) – Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) 2-4 (2-2) –Παράταση–
Σκόρερ: 17΄ Ντόναλντ, 62΄πεν. Ιμπάνιες – 23΄ Τζόναθαν Καφού, 40΄, 92΄, 97΄ Βάντερσον

Ντάνταλκ (Ιρλανδία) – ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (Λευκορωσία) 3-0 (0-1)
Σκόρερ: 44′, 59′ ΜακΜίλαν, 90΄ Μπένσον

ΤΕΤΑΡΤΗ
ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ)-Άγιαξ (Ολλανδία) (1-1)
Χάποελ Μπερ Σεβά (Ισραήλ)-Ολυμπιακός (ΕΛΛΑΔΑ) (0-0)
Σάλτσμπουργκ (Αυστρία)-Παρτιζάνι (Αλβανία) (1-0)
Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία)-Σπάρτα Πράγας (Τσεχία) (1-1)
Άντερλεχτ (Βέλγιο)-Ροστόφ (Ρωσία) (2-2)
Γιούνγκ Μπόις (Ελβετία)-Σαχτάρ Ντόνετσκ (Ουκρανία) (0-2)
Σέλτικ (Σκοτία)-Αστάνα (Καζακστάν) (1-1)
Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία)-Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλοβενία) (1-0)
Κοπεγχάγη (Δανία)-Άστρα Τζιούρτζιου (Ρουμανία) (1-1)
Μονακό (Γαλλία)-Φενερμπαχτσέ (Τουρκία) (1-2)

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι