Πέμπτη 02 Μαϊου 2024
Περίπατος της Μπάγερ, «φτωχό» 1-0 της Λίβερπουλ, διπλό η Γιούβε, γκολ ο Sam

Το πρώτο βήμα για την πρόκρισή της στους ομίλους του Europa League έκανε η Λίβερπουλ, που κέρδισε με το «φτωχό» πάντως 1-0 της Τράμπζονσπορ. Με το ίδιο σκορ επικράτησε της Τιμισοάρα η Μάντσεστερ Σίτι, με γκολ του νεοαποκτηθέντα Μπαλοτέλι. Με τον Γιώργο Σαμαρά να βρίσκει για ακόμα μία φορά δίχτυα, η Σέλτικ νίκησε με 2-0 την Ουτρέχτη και πήρε προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού. Νίκη στο 91' για τη Γιουβέντους, 2-1 τη Στουρμ Γκρατς, και έχει τον πρώτο λόγο για τον αγώνα του Τορίνο.

Με τον Σωτήρη Κυργιάκο να αγωνίζεται και στα 90 λεπτά, η Λίβερπουλ πήρε το θετικό αποτέλεσμα απέναντι στην Τράμπζονσπορ. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Μπάμπελ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Οι Reds του Ρόι Χόντγκσον είχαν την ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους όταν κέρδισαν πέναλτι στο 52`, αλλά ο Τζο Κόουλ δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Ακόμα ένα γκολ με τη φανέλα της Σέλτικ πανηγύρισε ο Σαμαράς. Ο έλληνας διεθνής βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 34` διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 για τους κέλτες και δίνοντάς τους σαφές προβάδισμα ενόψει της δεύτερης αναμέτρησης με την Ουτρέχτη. Το σκορ είχε ανοίξει ο Χουάρεθ.

Χάρη στο γκολ του Αμάουρι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Γιουβέντους κατάφερε να φύγει με το θετικό αποτέλεσμα από το UPS Arena. Οι μπιανκονέρι προηγήθηκαν με τον Μπονούτσι στο 15`, η Στουρμ ισοφάρισε οκτώ λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90` με τον Σκίντεφελντ, αλλά ο Αμάουρι στην εκπνοή του αγώνα χάρισε στη μεγάλη κυρία τη νίκη.

Με τον καλύτερο τρόπο πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με τη φανέλα της Μάντσεστερ Σίτι ο Μάριο Μπαλοτέλι, που σκόραρε στο 72` και χάρισε τη νίκη απέναντι στην Τιμισοάρα και το προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού. Με το ίδιο σκορ κέρδισε την Ελφσμποργκ η Νάπολι στο Σαν Πάολο, ενώ η Ντόρτμουντ βρίσκεται με το ενάμιση πόδι στους ομίλους, μετά το 4-0 επί της Καραμπάγκ.

Αγκαλιά με την πρόκριση στους ομίλους του Europa League είναι η Μπάγερ Λεβερκούζεν, μετά το 3-0 επί της Ταβρία Σιμφέροπολ.

Ο Κάντλετς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την Μπάγερ, καθώς πέτυχε τα δύο από τα τρία τέρματα της ομάδας και την οδήγησε στη μεγάλη νίκη. Οι ασπιρίνες προηγήθηκαν με γκολ από τα αποδυτήρια, καθώς ο Κάντλετς άνοιξε το σκορ στο 1ο μόλις λεπτό. Το 2-0 έγινε από τον ίδιο παίκτη στο 84` και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μπάλακ ευστόχησε από τα 11 βήματα, γράφοντας το τελικό 3-0.

Το πρώτο βήμα για την είσοδό της στους ομίλους έκανε και η Παρί Σεν Ζερμέν απέναντι στην Μακάμπι Τελ Αβίβ. Οι παριζιάνοι μπήκαν με το δεξί στον αγωνιστικό χώρο και προηγήθηκαν στο 3` με τον Λουϊντούλα, ενώ ο Χοαραού στο 60` διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, κάνοντας ευκολότερο το έργο της στον επαναληπτικό στο Ισραήλ.

Νωρίτερα, η Αϊντχόβεν γνώρισε εκτός έδρας ήττα με 0-1 από την Σιμπίρ, ενώ η Μπάτε Μπορίσοφ επικράτησε με 3-0 της Μαρίτιμο και κρατάει στα χέρια της το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Τέλος ήταν το αουτσάιντερ και δυστυχώς το επιβεβαίωσε. Σε ένα από τα χειρότερα 90λεπτά της, η Ανόρθωση γνώρισε την ήττα με 0-4 από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Οι παίκτες του Γκιγιέρμο Ογιος ήταν απογοητευτικοί σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα των πλέι οφ του Europa League:

Τρίτη (17/08)

Αρης – Αούστρια Βιέννης: 1-0 (90`+3` Ρουίζ)
Μπεσίκτας – Ελσίνκι: 2-0 (35` Χιλμπέρτ, 66` Κουαρέσμα)

Πέμπτη (19/08)
Σιμπίρ – Αϊντχόβεν: 1-0 (90`+2` Ντεγκτγιάρεβ)
Μπάτε Μπορίσοφ – Μαρίτιμο: 3-0 (56` Ολεκνόβιτς, 60` Μπρέσαν, 70` Πάβλοβ)
Παρί Σεν Ζερμέν – Μακάμπι Τελ Αβίβ: 2-0 (3` Λουγιντούλα, 60` Χοαραού)
Μπάγερ Λεβερκούζεν – Ταβρία Σιμφέροπολ: 3-0 (1`, 84` Κάντλετς, 90`+1`πεν. Μπάλακ)
ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ανόρθωση: 4-0 (13`, 20` Ντούμπια, 48`, 74` Τόσιτς)
Ραπίντ Βιέννης – Αστον Βίλα: 1-1 (33` Νουχίου – 12` Μπάναν)
Σλόβαν Μπρατισλάβα – Στουτγκάρδη: 0-1 (88` Χάρνικ)
Ντέμπρετσεν – Λίτεξ Λόβετς: 2-0 (22` Κουλιμπαλί, 33` Λατζκό)
Ομόνοια – Μέταλιστ Χάρκιβ: 1-0 (24` Ντέβιτς)
Βασλούι – Λιλ: 0-0
ΑΙΚ Στοκχόλμης – Λέφσκι Σόφιας: 0-0
Ντνίπρο – Λεζ Πόζναν: 0-1 (5` Αρμπολέντα)
Οντένε – Μάδεργουελ: 2-1 (31` Σόρενσεν, 78` Ουτάκα – 90`+4` Χάτελέι)
Φέγενορντ – Γκεντ: 1-0 (78` Φερ)
Στεάουα Βουκουρεστίου – Γκρασχόπερς: 1-0 (71` Στάνκου)
Γαλατασαράι – Καρπάτι Λβιβ: 2-2 (59`, 86` Μπάρος – 34` Κουζνέτσοβ, 41` Ζένιοβ)
Χάιντουκ – Ουνιρέα: 4-1 (39`, 66` Ιμπρισιτς, 78` Μπρκλάτσα, 85` Κοπ – 34` Φρούντζα)
Γκενκ – Πόρτο: 0-3 (29`πεν. Φαλκάο, 82` Σούζα, 90` Μπελούτσι)
Παλέρμο – Μάριμπορ: 3-0 (37`αυτ. Μακαρόνε, 39` Ερνάντεζ, 77` Παστόρε)
Μπριζ – Ντιναμό Μινσκ: 2-1 (71`πεν. Χόεφκενς, 84` Μπλόντελ – 6` Ντραγκούν)
ΤΣΣΚΑ Σόφιας – ΤΝΣ: 3-0 (81` Ακουάρο, 82` Νέλσον, 90` Ντέλεβ)
Λωζάνη – Λοκομοτίβ Μόσχας: 1-1 (28` Τραορέ – 65` Σίτσεβ)
ΠΑΟΚ – Φενερμπαχτσέ: 1-0 (19` Βιεϊρίνια)
Λίβερπουλ – Τραμπζονσπόρ: 1-0 (45`+1` Μπάμπελ)
Σέλτικ – Ουτρέχτη: 2-0 (19` Χουάρεθ, 34` Σαμαράς)
Τιμισοάρα – Μάντσεστερ Σίτι: 0-1 (72` Μπαλοτέλι)
Νάπολι – Ελφσμποργκ: 1-0 (45`+1` Λαβέτζι)
Χετάφε – ΑΠΟΕΛ: 1-0 (43` Παρέχο)
Νταντί Γιουνάιτεντ – ΑΕΚ: 0-1 (11` Τζιμπούρ)
ΑΖ Αλκμααρ – Ακτόμπε: 2-0 (20` Χόλμαν, 27` Βέρνμπλουμ)
Γκιόρι – Ντιναμό Ζάγκρεμπ: 0-2 (19`, 28` Ρουκάβινα)
Μπορούσια Ντόρτμουντ – Καραμπάγκ: 4-0 (13`, 41` Καγκάβα, 21`, 29` Μπάριος)
Στουρμ Γκρατς – Γιουβέντους: 1-2 (82` Σκίλντεφελντ – 15` Μπονούτσι, 90`+1` Αμάουρι)
Σπόρτινγκ Λ. – Μπρόντμπι 2-0
23:00GR Βιγιαρεάλ – Ντνεπρ Μογκίλεφ

Ελ Αραμπί: «Είμαστε γεμάτοι προσδοκίες»

Ο Μαροκινός επιθετικός εκπροσώπησε τους παίκτες του Ολυμπιακού στη συνέντευξη Τύπου για την αναμέτρηση με την Άστον Βίλα.