Η Πόρτο κατέκτησε το Europa League, 1-0 την Μπράγκα στο Δουβλίνο

Το τρόπαιο του Europa League κατέκτησε η Πόρτο, η οποία επικράτησε της Μπράγκα με 1-0 στον πορτογαλικό εμφύλιο που έλαβε χώρα την Τετάρτη 18 Μαΐου στο «Ντάμπλιν Αρίνα» του Δουβλίνου. Ο Φαλκάο στο 44ο λεπτό πέτυχε το «χρυσό» γκολ για λογαριασμό των «Δράκων».

Οι Δράκοι μπορεί να μην… έβγαλαν φωτιές, όμως ο Φαλκάο «χτύπησε» με κεφαλιά στο 44′ και οδήγησε την ομάδα του στην κατάκτηση του τίτλου, φτάνοντας τα 17 γκολ στην διοργάνωση. Επιπλέον, ο Βίλας Μπόας ξόρκισε το «φάντασμα» του Special One και έγινε ο νεότερος τεχνικός που έχει πάρει ποτέ ευρωπαϊκό τίτλο.

Μπορεί η Πόρτο να ήταν το φαβορί στο ματς, όμως η Μπράγκα έδειξε από το ξεκίνημα ότι δεν θα έχανε τόσο εύκολα. Οι παίκτες του Ντομίνγκος Πασιένσα είχαν την πρώτη καλή στιγμή στο ματς και πίεσαν αρκετά, όμως οι Δράκοι απέκτησαν σταδιακά τον έλεγχο του αγώνα και έκαναν το γνωστό τους παιχνίδι.

Το γκολ του Φαλκάο άργησε να έρθει (44′), όμως ήταν αρκετό για την ομάδα του Οπόρτο να γράψει ιστορία. Η Μπράγκα δεν τα παράτησε ούτε στην επανάληψη, έφτασε μία ανάσα από την ισοφάριση, όμως τελικά αποχώρησε από την «Dublin Arena» με σκυμμένο το κεφάλι.

Πόρτο (Αντρέ Βίλας-Μπόας): Ελτον, Σαπουνάρου, Ρολάντο, Οταμέντι, Αλβάρο Περέιρα, Γκουαρίν (73′ Μπελούτσι), Φερνάντο, Μουτίνιο, Χουλκ, Φαλκάο, Βαρέλα (79′ Τζέιμς Ροντρίγκες)

Μπράγκα (Ντομίνγκος Πασιένσα): Αρτούρ, Μιγκέλ Γκαρσία, Παουλάο, Αλμπ.Ροντρίγκες (46′ Κακά), Σίλβιο, Κουστόντιο, Ούγκο Βιάνα (46′ Μοσορό), Βαντίνιο, Αλαν, Πάουλο Σέζαρ, Λίμα (66′ Μεγιόνγκ Ζε)

Διαιτητής: Κάρλος Βελάσκο Καρμπάγιο

Κίτρινες: Σαπουνάρου, Ρολάντο-Σίλβιο, Ούγκο Βιάνα, Μοσορό, Μιγκέλ Γκαρσία, Κακά