Κυριακή 12 Μαϊου 2024
Πόρτο -  Νάπολι και Γιουβέντους - Φιορεντίνα στους «16», έξω Λάτσιο και Άγιαξ

Πόρτο – Νάπολι και Γιουβέντους – Φιορεντίνα στους «16», έξω Λάτσιο και Άγιαξ

Στο πιο συναρπαστικό παιχνίδι της βραδιάς (μέχρι τώρα) στις ρεβάνς της φάσης των «16» του Europa Leaguε, η Πόρτο κατάφερε να πάρει σπουδαία πρόκριση στην έδρα της Άιντραχτ με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες 3-3, όπως συνέβη και στο «Ντραγκάο», όμως, οι Δράκοι σώθηκαν από τα εκτός έδρας γκολ. Η Νάπολι δυσκολεύτηκε αλλά προκρίθηκε επί της Σουόνσι. Η Λάτσιο δεν τα κατάφερε κόντρα στη Λουντογκόρετς στη Βουλγαρία, αφού παρά την ισοπαλία με 3-3, οι Βούλγαροι που ήταν το αουτσάιντερ είχαν πανηγυρίσει μεγάλη νίκη την περασμένη εμβδομάδα μέσα στη Ρώμη. Η Σαχτάρ Ντόνετσκ υπέστη οδυνηρή ήττα στην έδρα της με 2-0 και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση.

Στο πιο συναρπαστικό παιχνίδι της βραδιάς (μέχρι τώρα) στις ρεβάνς της φάσης των «16» του Europa Leaguε, η Πόρτο κατάφερε να πάρει σπουδαία πρόκριση στην έδρα της Άιντραχτ με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες 3-3, όπως συνέβη και στο «Ντραγκάο», όμως, οι Δράκοι σώθηκαν από τα εκτός έδρας γκολ.

Η Νάπολι δυσκολεύτηκε αλλά προκρίθηκε επί της Σουόνσι. Επικράτησε 3-1 και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού κόντρα σε έναν σκληροτράχηλο αντίπαλο. Το σκορ άνοιξε στο 17ο λεπτό ο Ινσίνιε αλλά στο 30ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Ντε Γκούζμαν. Παρ’ όλα ταύτα, οι γηπεδούχοι ήταν αποφασισμένοι για την πρόκριση και στο 78ο λεπτό ο Ιγκουαΐν σκόραρε κάνοντας το 2-1 ενώ στο 93ο λεπτό του αγώνα ο Ινλέρ έγραψε το τελικό 3-1.

Η Λάτσιο δεν τα κατάφερε κόντρα στη Λουντογκόρετς στη Βουλγαρία, αφού παρά την ισοπαλία με 3-3, οι Βούλγαροι που ήταν το αουτσάιντερ είχαν πανηγυρίσει μεγάλη νίκη την περασμένη εμβδομάδα μέσα στη Ρώμη.

Η Γιουβέντους πήρε την πρόκριση, καθώς επικράτησε 2-0 της Τράμπζονσπορ στην Τουρκία. Το σκορ άνοιξε στο 18ο λεπτό ο Αρτούρο Βιδάλ και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 33ο λεπτό από τον Οσβάντο, ο οποίος είχε σκοράρει και στο πρώτο παιχνίδι.

Η Τότεναμ επικράτησε πιο δύσκολα απ’ όσο δείχνει το τελικό 3-1 της Ντνίπρο και πέρασε στους «16». Οι Λονδρέζοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 48ο λεπτό με τον Ζοζούλια να σκοράρει αλλά η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά σε αυτούς. Το «χρυσό» γκολ σημείωσε και πάλι ο Αντεμπαγιόρ στο 69ο λεπτό ολοκληρώνοντας την ανατροπή των «Σπιρουνιών».

Βαλένθια και Ντιναμό Κιέβου αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πανηγύρισαν την πρόκριση χάρη στο 2-0 του πρώτου αγώνα.

Η Φιορεντίνα δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στη δανέζικη Έσμπιεργκ και πήρε την πρόκριση αν και δεν κατάφερε να νικήσει εντός έδρας με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται 1-1.

Η Λιόν κατάφερε να σκοράρει στο «Ζερλάν» και πήρε το «εισιτήριο» για τους «16» της διοργάνωσης καθώς στο πρώτο παιχνίδι οι δύο ομάδες είχαν αναδειχθεί ισόπαλες χωρίς τέρματα. Το «χρυσό» γκολ σημείωσε ο Λακαζέτ στο 80’.

Η Άλκμααρ μπορεί να μην κέρδισε στην έδρα της την Σλόβαν Λίμπερετς αλλά πήρε την πρόκριση. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι στο 19ο λεπτό με τον Φέργκεβερ αλλά στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 72ο λεπτό ο Μπούντνικ ισοφάρισε έπειτα από ασίστ του Σούραλ, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για τους φιλοξενούμενους προκειμένου να πάρουν την πρόκριση.

Η Σάλτσμπουργκ ήταν ανώτερη σε όλη την αναμέτρηση και επικράτησε δίκαια 3-1 του Άγιαξ, έχοντας ωστόσο το προβάδισμα από το πρώτο παιχνίδι στο οποίο είχε επικρατήσει με 3-0.

Η Σεβίλη δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα κόντρα στην Μάριμπορ καθώς επικράτησε 2-0 και πήρε την πρόκριση χάρη στο ισόπαλο 2-2 του πρώτου αγώνα.

Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν αντιμετώπισε και η Βασιλεία στο «Σεντ Γιάκομπς Παρκ» η οποία επικράτησε 3-0 της Μακάμπι Τελ Αβίβ για να φτάσει και στους «16».

Η Σαχτάρ Ντόνετσκ υπέστη οδυνηρή ήττα στην έδρα της με 2-0 και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση από τους «32» του θεσμού.

Η Μπέτις έγινε η πρώτη που προκρίθηκε στους «16», καθώς επικράτησε 2-0 της Ρούμπιν Καζάν στη Ρωσία. Ετσι, σε συνδυασμό με το ισόπαλο 1-1 του πρώτου αγώνα, πήρε το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση.

Δείτε την απευθείας ενημέρωση από το twitter της UEFA…

Σκόρερ: 37΄ Αϊγκνερ, 52΄ Μάιερ, 76΄ Οτσίπκα – 58΄,71΄ Μανγκαλά, 86΄ Γκίλας
Α΄ αγ.: 2-2. Προκρίθηκε η Πόρτο χάρη στα εκτός έδρας γκολ.

Βασιλεία (Ελβετία)-Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) 3-0
Σκόρερ: 18΄ Στόκερ, 60΄,71΄ Στρέλερ
Α΄ αγ.: 0-0. Προκρίθηκε η Βασιλεία με συνολικό σκορ 3-0

Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)-Λάτσιο (Ιταλία) 3-3
Σκόρερ: 67΄ Μπέζιακ, 78΄ Ζλατίνσκι, 88΄ Κισάντα – 1΄ Κεϊτά, 54΄ Περέα, 82΄ Κλόζε

Α΄ αγ.: 1-1. Προκρίθηκε η Πλζεν με συνολικό σκορ 3-2

Νότιγχαμ Φόρεστ – Τσέλσι 2-3: Νίκη των «μπλε», έχουν σωθεί ουσιαστικά οι γηπεδούχοι

Η Τσέλσι νίκησε με ανατροπή στην ανατροπή 3-2 τη Νότιγχαμ που ουσιαστικά έχει εξασφαλίσει την παραμονή της μετά την ήττα της Λούτον.