Τρίτη 19 Μαρτίου 2024
«Δώρο» της Φιορεντίνα σε ΠΑΟΚ, προκρίσεις για έξι

Αν κι έπαιζε με 10 παίκτες από το 44ο λεπτό (αποβλήθηκε ο Μπασάντα), η Φιορεντίνα νίκησε στη Γαλλία με 2-1 τη Γκινγκάμπ κι εξασφάλισε την πρωτιά του 11ου ομίλου του Europa League, μία αγωνιστική πριν το φινάλε της πρώτης φάσης της διοργάνωσης. Παράλληλα έκανε «δώρο» στον ΠΑΟΚ αφού πλέον ο «δικέφαλος» περνάει με απλή νίκη (χωρίς να κυνηγά σκορ) απέναντι στους Γάλλους στο τελευταίο ματς στην Τούμπα. Την πρόκρισή τους πανηγύρισαν την Πέμπτη οι Φέγενορντ, Έβερτον, Τραμπζονσόρ, Σέλτικ (αν και έχασε), η Τότεναμ και η Μπενφίκα. Διεκόπη λόγω βροχής στο ημίχρονο το ματς Εστορίλ - Αϊντχόφεν με τους Πορτογάλους να είναι μπροστά στο σκορ με 3-2.

Αν κι έπαιζε με 10 παίκτες από το 44ο λεπτό (αποβλήθηκε ο Μπασάντα), η Φιορεντίνα νίκησε στη Γαλλία με 2-1 τη Γκινγκάμπ κι εξασφάλισε την πρωτιά του 11ου ομίλου του Europa League, μία αγωνιστική πριν το φινάλε της πρώτης φάσης της διοργάνωσης.

Παράλληλα έκανε «δώρο» στον ΠΑΟΚ αφού πλέον ο «δικέφαλος» περνάει με απλή νίκη (χωρίς να κυνηγά σκορ) απέναντι στους Γάλλους στο τελευταίο ματς στην Τούμπα.

Στο 6΄ ο Μαρίν άνοιξε το σκορ και στο 13΄ ο Μπαμπακάρ έκανε το 2-0 για τους «βιόλα». Ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Μπασάντα αντίκρισε την κόκκινη κάρτα για το πέναλτι που έκανε στο Μαρβό. Ο «παθών» εκτέλεσε και στο 45΄ η Γκινγκάμπ μείωσε σε 1-2.

Διαιτητής: Αλεξέι Εσκοφ (Ρωσία)
Κίτρινες: Ακουϊλάνι, Μπαμπακάρ, Τόμοβιτς
Κόκκινες: 44΄ Μπασάντα

ΓΚΙΝΓΚΑΜΠ (Ζοσελίν Γκουρβενέκ): Λεσλ, Γιάκομπσεν, Σανκό, Σορμπόν, Κερμπράτ, Ντιαλό, Μποβέ, Ματίς, Πιε (78΄ Σβαρτς), Γιαταμπαρέ, Μαρβό (90΄+1 Ζιρές).

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ (Βιτσέντσο Μοντέλα): Ταταρουσάνου, Ρίτσαρντς, Μπασαντα, Τόμοβιτς, Μπάντελι (70΄ Αλόνσο), Βάργκας, Ακουϊλάνι, Κούρτιτς, Λατσάρι (53΄ Κουατράντο), Μαρίν (52΄ Σάβιτς), Μπαμπακάρ.

Τότεναμ-Παρτιζάν 1-0
Σημαντικό προβάδισμα για την πρωτιά του 3ου ομίλου του Europa League πήρε η Τότεναμ έναντι της Μπεσίκτας, μετά τη νίκη της με 1-0 επί της αδιάφορης Παρτιζάν στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν». Οι «πετεινοί» άνοιξαν το σκορ στο 49΄ με το Σταμπουλί, ο οποίος πήρε το «ριμπάουντ» μετά το δοκάρι του Σολντάντο κι από κοντά δεν είχε κανένα πρόβλημα να σκοράρει.

Διαιτητής: Γενβέν Αρανόφσκι (Ουκρανία)
Κίτρινες: Σταμπουλί – Γκρμπιτς, Μπράνκο Ίλιτς

ΤΟΤΕΝΑΜ (Μαουρίσιο Ποκετίνο): Λιορίς, Βερτόνγκεν, Κίρικες, Νόουτον, Ντέιβις, Λένον, Παουλίνιο (87΄ Γουίνκς), Λαμέλα, Ντέμπελε (56΄ Μπενταλέμπ), Σταμπουλί, Σολντάντο (66΄ Κέιν).

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Μάρκο Νίκολιτς): Λούκατς, Βολκόφ, Στάνκοβιτς, Τσίρκοβιτς, Μπράνκο Ίλιτς, Νίνκοβιτς (62΄ Ζίφκοβιτς), Γκρμπιτς, Μάρκοβιτς, Σάσα Ίλιτς (74΄ Μαρίνκοβιτς), Λάζοβιτς, Τσκούλετιτς (78΄ Κόγιτς).

Ζυρίχη-Απόλλων Λεμεσού 3-1

Ο Απόλλων Λεμεσού ηττήθηκε 3-1 από τη Ζυρίχη στην Ελβετία και αποχαιρέτησε τις ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ. Η κυπριακή ομάδα προηγήθηκε με εξαιρετικό γκολ του Φάρλεϊ στο 23΄, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα ισοφαρίζοντας με τον Τζιμσίτι στο 32΄, ενώ στη συνέχεια με δύο πέναλτι (39΄,56΄) ο Τσικαουϊ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΖΥΡΙΧΗ (Ουρς Μέιερ): Ντα Κόστα, Τζιμσίτι (80΄ Ελβέντι), Νεφ, Κετσόγιεβιτς, Τσουμιέντο, Μπαφ, Τσικαουί, Κάγιεβιτς, Σιονμπάχλερ, Ροντρίγκες (72΄ Κοχ), Ετουντί (76΄ Τσερμίτι).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ (Ιοάν Αντόνε): Βάλε, Λόπες, Ρομπέρ, Αγγελή, Αντράντε, Χαμντανί, Μεριέμ (46΄ Γκουγιόν), Φάρλεϊ, Τουράμ, Παπουλής (55΄ Φαμπρίς), Γκιέ (80΄ Σανγκόι).

Την πρόκρισή τους πανηγύρισαν την Πέμπτη οι Φέγενορντ, Έβερτον και Τραμπζονσόρ.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ στις αναμετρήσεις της 5ης αγωνιστικής για το Γιουρόπα Λιγκ:

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Βιγιαρεάλ-Γκλάντμπαχ 2-2
(26΄ Βιέτο, 63΄ Τσερίσεφ – 55΄ Ραφαέλ, 67΄ Τζάκα)

(32΄ Τζιμσίτι, 38΄πεν., 59΄πεν. Τσικαουϊ – 23΄ Φάρλεϊ)

Αστέρας Τρίπολης-Μπεσίκτας 2-2
(72΄ Μπαράλες, 83΄ Πάρα – 15΄ Ντεμπά Μπα, 61΄πεν. Τορέ)

Σέλτικ-Σάλτσμπουργκ 1-3
(30΄ Γιόχανσεν – 8΄,13΄ Αλαν, 90+2΄ Κεϊτά)

Άστρα-Ντ.Ζάγκρεμπ 1-0
(50΄ Μπουκαρί)

Σάλτσμπουργκ 5 4 1 0 16-7 13 -ΦΑΣΗ ΤΩΝ «32»
Σέλτικ 5 2 2 1 7-7 8 -ΦΑΣΗ ΤΩΝ «32»
Αστρα 5 1 1 3 5-10 4
Ντιναμό Ζάγκρεμπ 5 1 0 4 8-12 3

5ος ΟΜΙΛΟΣ

Ντιναμό Μόσχας-Παναθηναϊκός 2-1
(55΄αυτ. Τριανταφυλλόπουλος, 61΄ Ιόνοφ – 14΄ Μπεργκ)

Εστορίλ-Αϊντχόφεν 3-2 * Διεκόπη στο 45΄ λόγω κακοκαιρίας
(12΄ Τόζε, 30΄ Κούτσα, 39΄ Αμάντο – 6΄ Ντεπάι, 14΄ Νάρσινγκ)

Ντιναμό Μόσχας 5 5 0 0 8-3 15 -ΦΑΣΗ ΤΩΝ «32»

Ίντερ-Ντνίπρο 2-1
(30΄ Κουζμάνοβιτς, 50΄ Οσβάλντο – 16΄ Ρόταν)

Σ. Μπρατισλάβας-Γιούνγκ Μπόις 1-3
(9΄πεν. Ορό, 18΄,63΄ Κούμπο – 11΄ Σουμά)

Γκινγκάμπ-Φιορεντίνα 1-2
(45΄πεν. Μποβί – 6΄ Μαρίν, 13΄ Μπαμπακάρ)

Τραμπζονσπόρ-Μέταλιστ Χάρκιβ 3-1
(36΄ Μπελκαλέμ, 87΄ Εκίτσι, 90+5΄ Γιλμάζ – 68΄ Χομένιουκ)

Λέγκια Βαρσοβίας 5 4 0 1 5-2 12 -ΦΑΣΗ ΤΩΝ «32
Τραμπζονσπόρ 5 3 1 1 8-4 10 -ΦΑΣΗ ΤΩΝ «32
Λόκερεν 5 2 1 2 3-4 7
Μέταλιστ 5 0 0 5 3-9 0

Η Φενέρμπαχτσε σκέφτεται να αποχωρήσει από το πρωτάθλημα Τουρκίας

Η Φενέρμπαχτσε συγκάλεσε έκτακτο διοικητικό συμβούλιο και εξετάζει το ενδεχόμενο αποχώρησης από το πρωτάθλημα, μετά τα επεισόδια στην Τραπεζούντα.