Τετάρτη 08 Μαϊου 2024
Η ΑΪΚ αντίπαλος του Ατρομήτου, η Σπαρτάκ του ΠΑΟΚ, «πέρασαν» και οι Κύπριοι

Η ΑΪΚ Στοκχόλμης θα είναι οριστικά η αντίπαλος του Ατρομήτου στον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League. Η σουηδική ομάδα νίκησε στην Αρμενία 2-0 την Σιράκ, στον αγώνα ρεβάνς του 2ου προκριματικού, και «σφράγισε» το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Τη Σπαρτάκ Τρνάβα θα αντιμετωπίσει ο ΠΑΟΚ στον δρόμο για τους ομίλους της διοργάνωσης. Οι Θεσσαλονικείς θα ξεκινήσουν την προσπάθειά τους απ' την Τούμπα κόντρα στους Σλοβάκους που απέκλεισαν την Λίνφιλντ.

Η ΑΪΚ Στοκχόλμης θα είναι οριστικά η αντίπαλος του Ατρομήτου στον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League. Η σουηδική ομάδα νίκησε στην Αρμενία 2-0 την Σιράκ, στον αγώνα ρεβάνς του 2ου προκριματικού, και «σφράγισε» το εισιτήριο για την επόμενη φάση, καθώς είχε επικρατήσει με το ίδιο σκορ και στο πρώτο παιχνίδι. Τα γκολ της ΑΪΚ πέτυχαν οι Γκόιτομ (14΄) και Ισιζάκι (25΄).

Ο Αντρέας Αλμ παρέταξε στο σημερινό παιχνίδι την εξής ενδεκάδα: Σταματόπουλος, Κάρλσον (13΄ Αλεξ Περέιρα), Γιοχάνσον, Μπρούσταντ (46΄ Ελίασον), Μπλόμπεργκ, Γκόιτομ, Χάουκσον, Οφόρι, Σούντμπεργκ, Ετούχου (59΄ Σαλέτρος), Ισιζάκι.

Η πρώτη αναμέτρηση της ΑΪΚ με τον Ατρόμητο θα γίνει στις 30 Ιουλίου στη Στοκχόλμη και η ρεβάνς στις 6 Αυγούστου στο Δημοτικό Στάδιο Περιστερίου.

Στο μεταξύ, με ήττα συνδυάστηκε το τελευταίο φιλικό του Ατρόμητου πριν από τα ματς με την ΑΪΚ. Η τουρκική Μπουγιούκσεχιρ εκμεταλλεύτηκε την ανωτερότητά της στο πρώτο ημίχρονο και πήρε τη νίκη με σκορ 1-0.

Η Σπαρτάκ… επιστρέφει στην Τούμπα

Τη Σπαρτάκ Τρνάβα θα αντιμετωπίσει ο ΠΑΟΚ στον δρόμο για τους ομίλους του Europa. Οι Θεσσαλονικείς θα ξεκινήσουν την προσπάθειά τους απ’ την Τούμπα κόντρα στους Σλοβάκους που απέκλεισαν την Λίνφιλντ.

Οι Σλοβάκοι νίκησαν στο Μπέλφαστ με σκορ 3-1 και με τέρματα 5-2 πήραν το εισιτήριο της επόμενης φάσης. Παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 34ο λεπτό (Λόρι), οι παίκτες του Γιαράμπεκ γύρισαν το παιχνίδι με γκολ των Σαμπό (54’, 84’) και Βοϊτούς (60’).

Ετσι, η Σπαρτάκ επιστρέφει στην Τούμπα μετά το 1996, όταν ενώ είχε προηγηθεί του ΠΑΟΚ με 3-0 στο ημίχρονο, τελικά ηττήθηκε με 5-3 από έναν εκπληκτικό «Δικέφαλο» στο β’ μέρος.

«Πέρασαν» και οι Κύπριοι

Δύσκολη πρόκριση στον 3ο γύρο πανηγύρισε η Ομόνοια, η οποία μετά το 0-0 στην Πολωνία νίκησε 1-0 στο «ΓΣΠ» την Γιαγκελόνια. Οι «πράσινοι» έψαχναν την πρόκριση στην έδρα τους και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό με τον Σέρινταν, το οποίο έμεινε μέχρι τέλους κι έτσι πέρασε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ωστόσο, πριν από την έναρξη υπήρξαν επεισόδια μεταξύ των οπαδών των φιλοξενούμενων και τους ανθρώπους της ασφάλειας του γηπέδου.

Η έτερη κυπριακή ομάδα, ο Απόλλων Λεμεσού, υπερασπίστηκε το 4-0 της Κύπρου και στη Λιθουανία έφερε «λευκή ισοπαλία» 0-0 με την Τρακάι, παίρνοντας το εισιτήριο.

Λίνφιλντ (Β.Ιρλανδία) – Σπάρτακ Τρνάβα (Σλοβακία) 1-3 [1-2]

Μπιρκιρκάρα (Μάλτα) – Γουέστ Χαμ (Αγγλία) 1-0 [0-1] (3-5 πεν.)

Τα ζευγάρια στον 3ο προκριματικό:

Ζυρίχη (Ελβετία) – Ντινάμο Μινσκ (Λευκορωσία)

Καϊράτ (Καζαχστάν) – Αμπερντίν (Σκωτία)
Ζίλινα (Σλοβακία) – Βόρσκλα Πολτάβα (Ουκρανία)
Άλκμααρ (Ολλανδία) – Ιστανμπούλ (Τουρκία)
Μπορντό (Γαλλία) – ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος)
ΠΑΟΚ (Ελλάδα) – Σπάρτακ Τρνάβα (Σλοβακία)
Σαμπντόρια (Ιταλία) – Βοϊβοντίνα (Σερβία)
Σλόβαν Λίμπερετς (Τσεχία) – Χαποέλ Κιριάτ Σμόνα (Ισραήλ)
Μπιλμπάο (Ισπανία) – Ίντερ Μπακού (Αζερμπαϊτζάν)
Τάργκου Μούρες (Ρουμανία) – Σεντ-Ετιέν (Γαλλία)
Κουκέσι (Αλβανία) – Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία)
Γκαμπάλα (Αζερμπαϊτζάν) – Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος)
Ραμποτνίτσκι (Σκόπια) – Τράμπζονσπορ (Τουρκία)
Ντέμπρετσεν (Ουγγαρία) – Ρόσενμποργκ (Νορβηγία)
Σαρλερουά (Βέλγιο) – Ζορία Λουχάγκς (Ουκρανία)
Βόλφσμπεργκερ (Αυστρία) – Ντόρτμουντ (Γερμανία)
Μπρέντμπι (Δανία) – Ομόνοια (Κύπρος)
Κοπεγχάγη (Δανία) – Γιάμπλονετς (Τσεχία)
Στουρμ Γκρατς (Αυστρία) – Ρουμπίν Καζάν (Ρωσία)
ΑΪΚ Στοκχόλμης (Σουηδία) – Ατρόμητος (Ελλάδα)
Ράιντολφ Άλταχ (Αυστρία) – Γκιμαράες (Πορτογαλία)
Τουν (Ελβετία) – Φάντουτς (Λίχτενσταϊν)
Έλφσμποργκ (Σουηδία) – Οντ Γκρένλαντ (Νορβηγία)
Σταντάρ Λιέγης (Βέλγιο) – Ζελιέζνιτσαρ (Βοσνία)
Χάιντουκ Σπλιτ (Κροατία) – Στρέμσγκοντσετ (Νορβηγία)
Μπελενένσες (Πορτογαλία) – Γκέτεμποργκ (Σουηδία)
Σαουθάμπτον (Αγγλία) – Φιτέσε (Ολλανδία)
Γουέστ Χαμ (Αγγλία) – Άστρα Τζούρτζου (Ρουμανία)
Κρασνοντάρ (Ρωσία) – Σλόβαν Μπρατισλάβα (Σλοβακία)

*30 Ιουλίου τα πρώτα ματς, 6 Αυγούστου οι ρεβάνς

Ολυμπιακός: «Προστατεύουμε την ομάδα και τη στηρίζουμε με φωνή, πάθος και καρδιά»

Ο Ολυμπιακός με νέα ενημέρωση του καλεί τον κόσμο να είναι ιδιαίτερα προσεχτικός στην αναμέτρηση της Πέμπτης (9/5) με αντίπαλο την Άστον Βίλα.