Τρίτη 23 Απριλίου 2024
Πέρασαν στους «8» Λάτσιο, Ατλέτικο, Άρσεναλ, Μαρσέιγ και ΤΣΣΚΑ

Άνετη πρόκριση για τη Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία μετά το 3-0 του πρώτου αγώνα στην Ισπανία, επικράτησε και εκτός έδρας επί της Λοκομοτίβ Μόσχας με το εντυπωσιακό 1-5. Πανηγυρική πρόκριση πήρε η Μαρσέιγ που νίκησε και μέσα στο «Σαν Μαμές» την Αθλέτικ Μπιλμπάο με 2-1 και με συνολικό σκορ 5-2 θα βρεθεί δικαίως στην κλήρωση της Παρασκευής που θα γίνει στην ελβετική πόλη, Νιόν (14:00). Το 2-2 στο «Ολίμπικο» δεν εμπόδισε την Λάτσιο να επικρατήσει με 2-0 στο Χάρκοβο της Ντιναμό Κιέβου και να προκριθε. Επιβλητική στο «Παρκ Ολιμπίκ» η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, κατάφερε να νικήσει με 3-2 τη Λιόν και να πάρει τεράστια πρόκριση.

Άνετη πρόκριση για τη Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία μετά το 3-0 του πρώτου
αγώνα στην Ισπανία, επικράτησε και εκτός έδρας επί της Λοκομοτίβ Μόσχας
με το εντυπωσιακό 1-5.

Ο Κορέα άνοιξε το σκορ στο 16΄, αλλά ο Πολωνός, Ρίμπους, ισοφάρισε για τους γηπεδούχους στο 20΄. Στο δεύτερο μέρος οι «ροχιμπλάνκος» απάντησαν με 4 γκολ: στο 47΄ ο Νίγκεθ (2-1), ακολούθησε με 2 γκολ ο Τόρες (65΄, 70΄), ενώ το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε στο 85΄ ο Γκριεζμάν.

Πανηγυρική πρόκριση στους προημιτελικούς του Europa League πήρε η Μαρσέιγ. Η ομάδα της Μασσαλίας, με τον Κώστα Μήτρογλου βασικό σε όλο το 90λεπτο, νίκησε και μέσα στο «Σαν Μαμές» την Αθλέτικ Μπιλμπάο με 2-1 και με συνολικό σκορ 5-2 θα βρεθεί δικαίως στην κλήρωση της Παρασκευής που θα γίνει στην ελβετική πόλη, Νιόν (14:00). Οι Βάσκοι τελείωσαν το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Αντούριθ στο 76΄ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Το 2-2 στο «Ολίμπικο» δεν εμπόδισε την Λάτσιο να επικρατήσει με 2-0 στο Χάρκοβο της Ντιναμό Κιέβου και να προκριθεί στους «8» της διοργάνωσης, ενώ το εκτός έδρας γκολ του Ογκουστίν έστειλε την Λειψία στους προημιτελικούς (1-1 με την Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη).

Τη διαδικασία της παράτασης χρειάστηκε η Σπόρτινγκ Λισαβόνας για να ξεπεράσει το εμπόδιο της Βικτόρια Πλζεν στην Τσεχία. Οι Πορτογάλοι (ηττήθηκαν 1-2), που βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 90λεπτο με 0-2, όσο είχαν νικήσει στην έδρα τους πριν από μία εβδομάδα, έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις της κανονικής διάρκειας να πάρουν το «εισιτήριο», με το χαμένο πέναλτι του Ντοστ. Στο έξτρα ημίωρο, όμως… βρήκαν το γκολ με τον Μπατάλια και απέκλεισαν τους Τσέχους που λίγο έλλειψε να κάνουν την υπέρβαση.

Επιβλητική στο «Παρκ Ολιμπίκ» η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, κατάφερε να νικήσει με 3-2 τη Λιόν και να πάρει τεράστια πρόκριση στους «8» του Europa League.

Η γαλλική ομάδα είχε νικήσει 1-0 στη Ρωσία, ωστόσο, δεν κατάφερε να διαχειριστεί σωστά το προβάδισμα που είχε, με αποτέλεσμα η ΤΣΣΚΑ να καλύψει το εις βάρος της αποτέλεσμα.

Η Σάλτσμπουργκ έκανε τη… μισή δουλειά στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ» με το 2-1 επί της Ντόρτμουντ και το βράδυ της Πέμπτης την ολοκλήρωσε με το 0-0 που απέσπασε στη «Ρεντ Μπουλ Αρένα» απέναντι στους Βεστφαλούς.

Με δύο νίκες απέναντι στη Μίλαν προκρίθηκε η Αρσεναλ. Μετά το 2-0 στο «Σαν Σίρο» οι «κανονιέρηδες» επικράτησαν 3-1 και στο «Εμιρέιτς» και απόλυτα δικαιολογημένα θα συνεχίσουν στη διοργάνωση, όντας ένα από τα μεγάλα φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου.