Τετάρτη 22 Μαϊου 2024
Καβάλα και Άρης «κόλλησαν» στο 0-0, πρώτος ο Πανσερραϊκός

Με πολλές χαμένες ευκαιρίες εκατέρωθεν ολοκληρώθηκε το μεγάλο ντέρμπι του 1ου ομίλου της Football League 2 (Γ' Εθνική) ανάμεσα στην Καβάλα και τον Άρη στο «Ανθή Καραγιάννη» που φιλοξένησε και πολύ κόσμο των φιλοξενούμενων στις εξέδρες. Οι γηπεδούχοι με αυτό το 0-0 έμειναν τρεις βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο Πανσερραϊκό. Δοκάρι είχαν οι Καβαλιώτες στο πρώτο ημίχρονο και στη μεγαλύτερη φάση του αγώνα.

Με πολλές χαμένες ευκαιρίες εκατέρωθεν ολοκληρώθηκε το μεγάλο ντέρμπι του 1ου ομίλου της Football League 2 (Γ’ Εθνική) ανάμεσα στην Καβάλα και τον Άρη στο «Ανθή Καραγιάννη» που φιλοξένησε και πολύ κόσμο των φιλοξενούμενων στις εξέδρες. Οι γηπεδούχοι με αυτό το 0-0 έμειναν τρεις βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο Πανσερραϊκό. Δοκάρι είχαν οι Καβαλιώτες στο πρώτο ημίχρονο και στη μεγαλύτερη φάση του αγώνα.

Η Καβάλα μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση χάνοντας μία σπουδαία ευκαιρία στο 14′, όταν ο Παππάς έκανε τη σέντρα-σουτ με την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του Καρατζιοβαλή. Στη συνέχεια ο Άρης ισορρόπησε το παιχνίδι, έχοντας δύο καλές στιγμές με τον Καπνίδη και τον Σουνά, όμως ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων, Φυρινίδης, δήλωσε «παρών».

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης προσπάθησε να πάρει το προβάδισμα, χάνοντας ευκαιρίες με τον Φερνάντες, ενώ στα τελευταία 20 λεπτά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε.

Καβάλα:
Φυρινίδης, Σταματόπουλος (82′ Ασημάκης), Βίτλης ( 86′ Α. Παπαδόπουλος), Γκαρακλίδης (57′ Μπάτζιος), Ιορδανίδης, Γαβριηλίδης, Παππάς, Μπαρέτας, Μπρατσιάνι, Διαμαντίδης, Κάνουλας.

Άρης:
Kαρατζιοβαλής, Γκίνο, Γιαννίτσης, Λιόλιος, Φερνάντες, Λεμονής, Πόι, Προβατίδης, Καπνίδης (91′ Χιντασέλι), Σουνάς (80′ Σταυρόπουλος), Παπαδόπουλος (86′ Βασιλόπουλος).

Αλλαγή κορυφής και στον 2ο όμιλο, όπου τα Τρίκαλα νίκησαν 1-0 στην Κοζάνη. Αμετάβλητη η κορυφή στον 3ο όμιλο, όπου προηγείται ο Παναργειακός, ενώ στον 4ο όμιλο ο Κισσαμικός πήρε 1-1 στην Νέα Ιωνία και διατηρείται επίσης στην κορυφή. Να σημειωθεί πως ο Πυρσός Γρεβενών δεν κατέβηκε να αγωνισθεί στο σημερινό παιχνίδι με τον Πύρασο Ν. Αγχιάλου και ουσιαστικά αποχωρεί από το πρωτάθλημα.