αθλητικα νεα Αλλοι αγώνες

Ποδοσφαιρικές Ειδήσεις για διεθνή αθλητικά νέα

Πρώτη χρονιά χωρίς τίτλο στην καριέρα του Γκουαρντιόλα

24/04/2017 13:27

Τον Ιούνιο του 2006 ο Πεπ Γκουαρντιόλα αποφάσιζε να «κρεμάσει τα παπούτσια του» με τελευταίο σταθμό της καριέρας του τη Σιναλόα στο Μεξικό. Ενα χρόνο αργότερα η Μπαρτσελόνα τον κάλεσε να επιστρέψει «σπίτι του» για να αναλάβει τη Β΄ ομάδα του συλλόγου. Η προπονητική καριέρα του Καταλανού άρχισε στα 36 και από τότε δεν υπήρξε ούτε μία χρονιά που να μην προσθέσει ένα κύπελλο στην τροπαιοθήκη του!

Ο Καντέ κορυφαίος παίκτης στην Premier League, καλύτερος νέος ο Ντέλι Αλί

24/04/2017 09:52

Ο N’Γκολό Καντέ της Τσέλσι, αναδείχθηκε παίκτης της χρονιάς στην Αγγλία, από την ένωση επαγγελματιών ποδοσφαιριστών(PFA), προσθέτοντας ένα ακόμα αξιοθαύμαστο κεφάλαιο στην διαδρομή του, αφού πριν από μερικά χρόνια αγωνιζόταν στην έκτη κατηγορία της Γαλλίας.

Κρεμασμένος βρέθηκε Τσέχος ποδοσφαιριστής της Γκαζιαντέπσπορ

24/04/2017 08:36

Το τουρκικό ποδόσφαιρο συγκλονίζεται από το χαμό του Τσέχου διεθνή ποδοσφαιριστή της Γκαζιαντέπσπορ Φράντισεκ Ραϊτοράλ, που βρήκε τραγικό τέλος. Ο παίκτης δεν εμφανίστηκε στην κυριακάτικη προπόνηση της ομάδας του, δεν έδωσε καν σημεία ζωής κι αυτό προκάλεσε την περιέργεια των ανθρώπων του συλλόγου.

«Δίπλο» τίτλου η Μονακό, «κόλλησαν» στο «Χ» Τουλούζ και Νις

24/04/2017 00:26

Ασταμάτητη είναι η Μονακό του Λεονάρντο Ζαρντίμ, που εκτός του Τσάμπιονς Λιγκ προελαύνει και στο Championnat. Οι Μονεγάσκοι έφυγαν με πολύ μεγάλη νίκη (2-1) από την έδρα της Λιόν, στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής κι έφτασαν πάλι στην κορυφή την Παρί Σεν Ζερμέν, έχοντας και παιχνίδι λιγότερο. Το εξαιρετικό επιθετικό δίδυμο των Φαλκάο και Εμπαπέ «έκοβε κι έραβε» στο πρώτο ημίχρονο, σκοράροντας τα δύο τέρματα της ομάδας από το πριγκιπάτο, που κατόρθωσε να κρατήσει τη νίκη παρά τη μείωση του σκορ από τους «λιονέ» στην επανάληψη.

Τεσσάρα η Γιούβε, έ«Χ»ασε έδαφος η Νάπολι, ήττα-σοκ η Μίλαν

24/04/2017 00:13

Μια συνηθισμένη βραδιά στη... δουλειά ήταν για τη Γιουβέντους ο αγώνας με την Τζένοα στο Τορίνο. Η ομάδα του Μαξ Αλέγκρι «καθάρισε» το παιχνίδι απέναντι στην ομάδα της Γένοβας από το πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο προηγήθηκε 3-0 και στη συνέχεια έκανε διαχείριση, φτάνοντας με άνεση στο τελικό 4-0 κι ανοίγοντας τη διαφορά από τη δεύτερη Ρόμα στους 11 βαθμούς, με αγώνα περισσότερο. «Σκόνταψε» η Νάπολι, στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής στη Serie A, και έχασε έδαφος στη μάχη με τη Ρόμα για την κατάληψη της δεύτερης θέσης στη βαθμολογία, αφού έμεινε στο 2-2 στην έδρα της Σασουόλο. Σοκ για τη Μίλαν, η οποία ηττήθηκε στο Μιλάνο από την Εμπολι με 2-1, ενώ η Λάτσιο συνέτριψε με 6-2 την Παλέρμο.

Ο Μέσι έκρινε άλλο ένα clasico με γκολ στις καθυστερήσεις!

23/04/2017 23:42

Με το δεύτερό του γκολ (και συνολικά 500ό) στις καθυστερήσεις, ο Λιονέλ Μέσι, υπέγραψε τον θρίαμβο της Μπαρτσελόνα επί της Ρεάλ με 3-2 μέσα στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου» και επανέφερε την ομάδα του -έστω και με αγώνα περισσότερο από τους Μαδριλένους- στην κορυφή της Primera Division μετά από 33 αγώνες. Δραματική εξέλιξη με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, απευθείας κόκκινη για τον Ράμος στο 77' για σκληρό φάουλ στον Αργεντινό σταρ των Καταλανών και... παραλίγο ήρωας ο Χάμες που μπήκε στο ματς στο 82' και ισοφάρισε (προσωρινά) για τη Ρεάλ στο 86'! Στο τέλος, όμως, «μίλησε» και πάλι ο Μέσι...

Νίκη της Σοσιεδάδ και της Μπέτις, «Χ» στο Λας Πάλμας - Αλαβές

23/04/2017 21:42

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ συνέχισε τις καλές της, φετινές, εμφανίσεις και νίκησε με 1-0 τη Λα Κορούνια, στην έδρα της, στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Γουίλιαν Χοσέ στο 28ο λεπτό. Χάρη σε γκολ του Ντάρκο Μπράσανατς στο 54΄, η Μπέτις επικράτησε στο Βίγκο 1-0 της Θέλτα. Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν με αρκετές αλλαγές, καθώς είναι προφανές ότι έχουν στο μυαλό τους τους ημιτελικούς του Europa League με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

«Διπλό» η Γιουνάιτεντ, ο Μπέντεκε... πάγωσε το Λίβερπουλ

23/04/2017 20:34

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Μπέρνλι με 2-0, με τους φιλάθλους της να αποθεώνουν τον Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς, ο οποίος τραυματίστηκε σοβαρά, στο ματς του Europa League κόντρα στην Αντερλεχτ, και θα μείνει αρκετούς μήνες εκτός δράσης. Τα γκολ της ομάδας του Ζοζέ Μουρίνιο σημείωσαν οι Μαρσιάλ (21') και Ρούνεϊ (39').

Νίκη της Φράιμπουργκ στο 90', «Χ» στο Σάλκε - Λειψία

23/04/2017 20:30

Η Φράιμπουργκ νίκησε με 2-1 την Μπάγερ Λεβερκούζεν, πλαίσιο της 30ής αγωνιστικής της Bundesliga, με γκολ του Πασκάλ Στένζελ στο 90ο λεπτό του αγώνα.

Η Αρσεναλ για 20η φορά στον τελικό μέσω παράτασης

23/04/2017 19:42

Ιστορικό επίτευγμα για την Αρσεναλ, που επικράτησε σήμερα στο Γουέμπλεϊ της Μάντσεστερ Σίτι με 2-1 στην παράταση και προκρίθηκε στον τελικό του κυπέλλου Αγγλίας για 20η φορά, αριθμός-ρεκόρ στην ιστορία της αρχαιότερης ποδοσφαιρικής διοργάνωσης. Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ (ο οποίος οδηγεί τους «κανονιέρηδες» σε τελικό για όγδοη φορά) δέχθηκε πίεση από τους «σίτιζενς» και βρέθηκε πίσω στο σκορ από γκολ του Αγουέρο στο 62΄.