αθλητικα νεα Αλλοι αγώνες

Ποδοσφαιρικές Ειδήσεις για διεθνή αθλητικά νέα

Νίκες για Γερμανία και Αγγλία, «εξάρα» η Τσεχία

26/03/2017 21:48

Η Γερμανία έπαιξε όσο χρειάστηκε για να πάρει τη νίκη στο Μπακού απέναντι στο Αζερμπαϊτζάν, με 4-1. Τα «πάντσερ» του Γιόαχιμ Λεβ δεν πτοήθηκαν από την ισοφάριση των Αζέρων, αλλά απάντησαν με άλλα δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και συνέχισαν το απόλυτο σερί τους, με πέντε νίκες σε ισάριθμους αγώνες. Η Τσεχία συνέτριψε το Σαν Μαρίνο εκτός έδρας με 6-0, ενώ στο ντέρμπι της ανατολικής Ευρώπης η Αρμενία επιβλήθηκε του Καζακστάν 2-0. Στο «Γουέμπλεϊ», τέλος, η Αγγλία πέτυχε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο απέναντι στη Λιθουανία και διατήρησε την πρώτη θέση στον 6ο όμιλο.

Ο Μανωλάς πέταξε το μπαλάκι στη διοίκηση της Ρόμα

26/03/2017 15:58

Ο Κώστας Μανωλάς αποτελεί, σύμφωνα με δημοσιεύματα στην Ιταλία, τον πιο δύσκολο γρίφο που καλείται να λύσει η Ρόμα. Ο Ελληνας κεντρικός αμυντικός έχει προκαλέσει αίσθηση και αναμένεται να είναι από τα «καυτά» ονόματα στην καλοκαιρινή μεταγραφική αγορά. Ο ίδιος πέταξε το... μπαλάκι της απόφασης στη διοίκηση των Ρωμαίων...

Σούπερ Μπεργκ, απώλεια για την Κύπρο, μεγάλη νίκη για τη Βουλγαρία

25/03/2017 21:13

Ο Μάρκους Μπεργκ επιβεβαίωσε την περίοδο φόρμας που διανύει και σε διεθνές επίπεδο. Ο άσος του Παναθηναϊκού σημείωσε το τρίτο γκολ στην εμφατική νίκη της Εθνικής Σουηδίας επό της Λευκορωσίας με 4-0, για τον 1ο προκριματικό όμιλο του Μουντιάλ 2018. Η Ελβετία είδε κι έπαθε για να νικήσει (1-0) τη Λετονία στο «Σεντ Γιάκομπ Παρκ», ενώ η Ανδόρα υποχρέωσε σε «λευκή» ισοπαλία τα Νησιά Φαρόε, στη μίνι έκπληξη της βραδιάς.

Ονειρεμένο αντίο από τον Ποντόλσκι στην εθνική Γερμανίας

23/03/2017 09:04

Καλύτερο τέλος στην καριέρα του με την Εθνική ομάδα της Γερμανίας σίγουρα δεν θα μπορούσε να φανταστεί ο Λούκας Ποντόλσκι. Το γήπεδο της Μπορούσια Ντόρτμουντ, το «Signal Iduna Park», φόρεσε απόψε τα γιορτινά του για να χαιρετήσει τον διεθνή άσσο, στον φιλικό αγώνα με την Αγγλία για το αντίο του στη «νατσιονάλμανσαφτ», τη φανέλα της οποίας φόρεσε για περίπου 12 χρόνια.

Ο Σερ Αλεξ ξανά στον πάγκο της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!

20/03/2017 18:42

Αξέχαστες στιγμές δόξας και θριάμβων θα αναβιώσουν στις 4 Ιουνίου στο «Ολντ Τράφορντ». Στον αγώνα προς τιμήν του Μάικλ Κάρικ, προπονητής της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ θα είναι ο Σερ Αλεξ Φέργκιουσον! Την είδηση έδωσε σήμερα στη δημοσιότητα ο σύλλογος της Premiership, σηματοδοτώντας την επιστροφή του «Φέργκι» στην ενεργό δράση, σε ηλικία 75 ετών! Εστω για μια φορά, έστω για 90 λεπτά, τα εκατομμύρια οπαδών της Γιουνάιτεντ ανά την υφήλιο θα επαναφέρουν στη μνήμη, εικόνες μέσα από τις οποίες «εγκαθιδρύθηκε» η αυτοκρατορία των «κόκκινων διαβόλων» στην Αγγλία.

Στις 23 Απριλίου το clasico, Ρεάλ-Μπαρτσελόνα

20/03/2017 14:42

Νίκες για Μ.Γιουνάιτεντ, Γιουβέντους, Ατλέτικο και Μπάγερν

19/03/2017 20:37

Επιστροφή στις νίκες για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που επιβλήθηκε στο «Ριβερσάιντ» της παραπαίουσας (παρά την απομάκρυνση του Αϊτόρ Καράνκα) Μίντλεσμπρο και «σκαρφάλωσε» στην πέμπτη θέση της Premier League, ξεπερνώντας την Αρσεναλ. Ασταμάτητη συνεχίζει η Γιουβέντους την προέλαση προς την κατάκτηση του πέμπτου συνεχόμενου σκουντέτο. Ενα γκολ του Κουαντράντο, μόλις στο 7ο λεπτό, αποδείχθηκε αρκετό για τους «μπιανκονέρι» προκειμένου να επικρατήσουν 1-0 της Σαμπντόρια στη Γένοβα και να επαναφέρουν τη διαφορά τους στο +10 από τη Νάπολι, που νωρίτερα επικράτησε 3-2 στο Εμπολι. Από έναν πολύτιμο βαθμό πήραν Λεγανές και Μάλαγα, που έμειναν στο 0-0 για την 28η αγωνιστική της πριμέρα ντιβιζιόν. Χάρη σε γκολ του Κολάσινατς στο 50ο λεπτό, η Σάλκε επικράτησε εκτός έδρας 1-0 της Μάιντς.

Επέστρεψε στις νίκες η Μίλαν, «μοιρασιά» στο Τορίνο

18/03/2017 23:42

Οκτώ ημέρες μετά την ήττα από την πρωτοπόρο Γιουβέντους, η Μίλαν επέστρεψε στα «τρίποντα» έστω και με το «φτωχό» 1-0 επί της Τζένοα στο «Μεάτσα». Το παιχνίδι κρίθηκε με το γκολ του Χιλιανού μέσου, Ματίας Φερνάντες στο 33ο λεπτό. Μετά από ένα συναρπαστικό ματς, με τέσσερα γκολ και αρκετές ακόμη φάσεις εκατέρωθεν, Τορίνο και Ιντερ αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2, στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η αυλαία της 29ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος.

Δύσκολη, αλλά σπουδαία νίκη της Ρεάλ στο Μπιλμπάο

18/03/2017 23:34

Νίκη που μπορεί να αποδειχθεί καθοριστική στη μάχη του τίτλου πανηγύρισε η Ρεάλ Μαδρίτης στο Μπιλμπάο. Οι «μερένγκες» επικράτησαν 2-1 της Αθλέτικ, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος, και ξέφυγαν πεντε βαθμούς από τη δεύτερη Μπαρτσελόνα. Αφού άντεξε στην αρχική πίεση των Βάσκων, η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν άνοιξε το σκορ με τον Μπενζεμά στο 24΄, κι ενώ νωρίτερα (μάλλον ορθώς) ακυρώθηκε γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο ως οφσάιντ.

Ξανά γκολ ο Σταφυλίδης, βαριά ήττα για Λειψία στη Βρέμη

18/03/2017 22:59

Μέχρι τώρα γνωρίζαμε ότι ο Κώστας Σταφυλίδης έχει πολύ καλό αριστερό πόδι, με το οποίο μπορεί να πετύχει ωραία γκολ. Σήμερα ο διεθνής Έλληνας αμυντικός απέδειξε ότι μπορεί να σκοράρει και με άλλους τρόπους, καθώς βρήκε στόχο με κεφαλιά στο 1-1 της Αουγκσμπουργκ με τη Φράιμπουργκ, για την 25η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος. Αυτό ήταν το τέταρτο τέρμα του Σταφυλίδη στη φετινή Bundesliga.