αθλητικα νεα Αλλοι αγώνες

Ποδοσφαιρικές Ειδήσεις για διεθνή αθλητικά νέα

Η Σίτι αφεντικό (και) στο Μάντσεστερ, «Χ» στο ντέρμπι του Λίβερπουλ

10/12/2017 20:44

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε 2-1 της Γιουνάιτεντ στο «Ολντ Τράφορντ» στο ντέρμπι κορυφής της 16ης αγωνιστικής, αύξησε στους 11 βαθμούς το προβάδισμά της και πέτυχε την 15η νίκη της. Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το ντέρμπι του Μερσεϊσάιντ, αφού Λίβερπουλ και Έβερτον έμειναν στο 1-1 στο Άνφιλντ. Ο Ολιβιέ Ζιρού λύτρωσε την Άρσεναλ στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης με την Σαουθάμπτον, αφού ισοφάρισε σε 1-1 την αντίπαλό της που είχε προηγηθεί μόλις στο 3ο λεπτό με τον Τσαρλ Όστιν.

Κλωτσάει τις ευκαιρίες η Νάπολι, γκέλα η Ρόμα

10/12/2017 18:10

Η Νάπολι έχασε μεγάλη ευκαρία να ανέβει στην κορυφή της βαθμολογίας, αφού αναδείχθηκε ισόπαλη (0-0) εντός έδρας με την Φιορεντίνα σε αναμέτρηση για την 16η αγωνιστική της Serie A. Πολύτιμους βαθμούς άφησε η Ρόμα στη Βερόνα, αφού υποχρεώθηκε από την Κιέβο σε ισοπαλία χωρίς τέρματα. Στους υπόλοιπους αγώνες η Ουντινέζε νίκησε εύκολα με 2-0 την ουραγό Μπενεβέντο, ενώ η Σπαλ αν και βρέθηκε να χάνει στην έδρα της με 2-0 από την Βερόνα κατάφερε με δύο τέρματα μέσα σε 2 λεπτά (86΄, 88΄) να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ανατροπή με πέναλτι στο 95' για την Φράιμπουργκ

10/12/2017 17:54

Η Φράιμπουργκ αναδείχθηκε νικήτρια στη μάχη των ουραγών της bundesliga, αφού επικράτησε εκτός έδρας 4-3 της Κολονίας, σε ένα απίστευτο σε εξέλιξη παιχνίδι που κρίθηκε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν 4-3 για την 15η αγωνιστική χάρη σε τρία τέρματα του Πέτερσεν και ένα του Χάμπερερ. Χαρακτηριστικό είναι ότι ενώ η Κολονία προηγείτο 3-2 η Φράιμπουργκ έκανε την ανατροπή με δύο πέναλτι του Πέτερσεν στο 90΄ και στο 90΄+5.

Ηττα της Τσέλσι από τη Γουέστ Χαμ, ξέσπασε η Τότεναμ

09/12/2017 22:02

Σπουδαία νίκη με 1-0 επί της συμπολίτισσάς της Τσέλσι σημείωσε η Γουέστ Χαμ για την 16η αγωνιστική του αγγλικού πρωταθλήματος και παράλληλα απέσπασε τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς από το φαβορί της αναμέτρησης, στην προσπάθειά της να αποφύγει τον υποβιβασμό. Βαθιά ανάσα πήρε η Σουόνσι που νίκησε 1-0 τη Γουέστ Μπρομ, συνεχίζει να εντυπωσιάζει η Μπέρνλι που νίκησε 1-0 τη Γουότφορντ, ενώ «ξέσπασε» η Τότεναμ που πέτυχε τέσσερα γκολ μέσα σε 20 λεπτά στο β΄ ημίχρονο και συνέτριψε 5-1 τη Στόουκ.

Γκέλα η Ντόρτμουντ, νίκη η Μπάγερν, «Χ» για Λειψία και Γκλάντμπαχ

09/12/2017 21:58

Σε... γκέλα υπέπεσε η Ντόρτμουντ που ηττήθηκε εντός έδρας με 2-1 από την πρωτελευταία της βαθμολογίας, Βέρντερ Βρέμης, σε αναμέτρηση για την 15η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος. Στους υπόλοιπους αγώνες η πρωτοπόρος Μπάγερν επικράτησε εκτός έδρας της Αϊντραχτ Φρανκφούρτης με 1-0, ενώ η Λειψία αναδείχθηκε ισόπαλη στην έδρας της 2-2 με την Μάιντς. Ενα αυτογκόλ στο 62ο λεπτό, στέρησε από τη Γκλάντμπαχ τη δυνατότητα να εκμεταλλευτεί την απώλεια της Λειψίας και να ανεβεί στη δεύτερη θέση της Μπουντεσγλίγκα. Η Μπορούσια παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στη Σάλκε στο ντέρμπι της αγωνιστικής και παραμένει στην τέταρτη θέση, πίσω από τη σημερινή της αντίπαλο.

Πεντάστεροι Κριστιάνο και Ρεάλ, «Χ» για Χετάφε και Εϊμπάρ

09/12/2017 19:53

Σαν... αφιονισμένη μετά από καιρό η Ρεάλ Μαδρίτης, διέλυσε 5-0 τη Σεβίλη διαμορφώνοντας το τελικό σκορ από το πρώτο ημίχρονο. Από ένα βαθμό πήραν Χετάφε και Εϊμπάρ στον μεταξύ τους αγώνα για την 15η ημέρα του ισπανικού πρωταθλήματος, αφού έληξε ισόπαλος χωρίς τέρματα. Άτυχη θα μπορούσε να χαρακτηριστεί η φιλοξενούμενη ομάδα, αφού στο 54΄ έχασε πέναλτι και την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον Τζοάν Τζόρνταν.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο κατέκτησε τη «Χρυσή Μπάλα»

07/12/2017 21:30

Για 5η φορά στην καριέρα του και δεύτερη διαδοχική ο Κριστιάνο Ρονάλντο αναδείχθηκε κορυφαίος ποδοσφαιριστής του πλανήτη για το 2017 από το France Football. Ο Πορτογάλος άσος της Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε τον Λιονέλ Μέσι στη μονομαχία, καθώς οδήγησε την ομάδα του την περασμένη σεζόν στην κατάκτηση του Champions League και του τίτλου στην La Liga, γεγονός που δικαιολογημένα τον έφερε στην κορυφή.

Η UEFA ανακοίνωσε τις 12 πόλεις που θα φιλοξενήσουν αγώνες του Euro 2020

07/12/2017 20:48

Τις πόλεις που θα διεξαχθούν οι αγώνες του EURO 2020 ανακοίνωσε η UEFA. Οι Βρυξέλλες έμειναν εκτός, καθώς παρατηρούνται μεγάλες καθυστερήσεις στις εργασίες για την κατασκευή του Eurostadium. Οι αγώνες που επρόκειτο να γίνουν στην βελγική πρωτεύουσα μεταφέρονται στο «Γουέμπλεϊ», όπου θα διεξαχθούν οι ημιτελικοί και ο τελικός της διοργάνωσης. Η τελετή έναρξης θα γίνει στο «Ολίμπικο» της Ρώμης.

Ο Τζουζέπε Ρόσι είναι το «λιοντάρι που βρυχάται»

06/12/2017 16:57

Η καριέρα του έφτασε στο σημείο μηδέν. Όχι μια ούτε δυο, αλλά τέσσερις φορές. Βρέθηκε στο καναβάτσο με ρήξη χιαστών και στα δύο γόνατα αλλά είναι ο ορισμός του μαχητή. Η αποθέωση της θέλησης και της αποφασιστικότητας από τον Ιταλό στράικερ, Τζουζέπε Ρόσι, ο οποίος υπέγραψε πριν από λίγες μέρες συμβόλαιο με την Τζένοα και θα συνεχίσει την καριέρα του στο καμπιονάτο.

Ο Εμπαπέ ξεπέρασε Μπενζεμά, Μέσι, Ραούλ και Ρούνι

06/12/2017 12:38

Ο Κιλιάν Εμπαπέ συνεχίζει να προκαλεί «επανάσταση» στον κόσμο του ποδοσφαίρου. Ο Γάλλος επιθετικός της Παρί Σ.Ζ, με το γκολ που πέτυχε εναντίον της Μπάγερν στο Μόναχο, έγινε ο νεότερος παίκτης που έφτασε τα δέκα γκολ στο Champions League. Το πέτυχε σε ηλικία 18 ετών και 11 μηνών, ξεπερνώντας το ρεκόρ που είχε μέχρι στιγμής ο Καρίμ Μπενζεμά.