• Ειδήσεις

Πλήγμα για τη Ξάνθη, ενάμιση μήνα εκτός ο Λουσέρο

Σούπερ Λίγκα16/01/2018 18:00

Πλήγμα για τη Ξάνθη, ενάμιση μήνα εκτός ο Λουσέρο - Σούπερ Λίγκα

Πλήγμα στη Ξάνθη καθώς ο Αντριάν Λουσέρο θα απουσιάσει για περίπου ενάμιση μήα από τις υποχρεώσεις της ομάδας. Ο Αργεντινός παίκτης, ο οποίος αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο του αγώνα με τον Πλατανιά, υποβλήθηκε σε μαγνητική, η οποία έδειξε πρόβλημα στον έσω πλάγιο σύνδεσμο.

Η Ξάνθη νίκησε 3-2 τον Πλατανιά και ανέβηκε στην 6η θέση

Σούπερ Λίγκα13/01/2018 17:00

Η Ξάνθη νίκησε 3-2 τον Πλατανιά και ανέβηκε στην 6η θέση - Σούπερ Λίγκα

Στην έκτη θέση της Super League ανέβηκε, προσωρινά τουλάχιστον, η Ξάνθη, που επικράτησε στα Πηγάδια 3-2 του ουραγού Πλατανιά, στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 17ης αγωνιστικής. Δύο γκολ πέτυχε ο Γέντρισεκ, στο 5΄ με πέναλτι και στο 78΄, κι ένα ο Μπαξεβανίδης στο 27΄, ενώ οι Χανιώτες μείωσαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, με πέναλτι του Ενσικουλού (80΄) και τέρμα του Πετρόπουλου (88΄).

Η Ξάνθη απέδρασε από τη Λαμία με 1-0

Σούπερ Λίγκα07/01/2018 19:17

Η Ξάνθη απέδρασε από τη Λαμία με 1-0 - Σούπερ Λίγκα

Σημαντική εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Λαμίας σημείωσε η Ξάνθη για την 16η αγωνιστική της Super League που της δίνει βαθιά βαθμολογική ανάσα (21β) για τη συνέχεια της διοργάνωσης, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που υπέστησαν την 6η ήττα τους και βρίσκονται στην 12η θέση με 16 βαθμούς. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος της αναμέτρησης ο Μεχία στο 34΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Κόλλησε στα Πηγάδια ο ΠΑΟ, 1-1 με τη Ξάνθη

Σούπερ Λίγκα17/12/2017 21:31

Κόλλησε στα Πηγάδια ο ΠΑΟ, 1-1 με τη Ξάνθη - Σούπερ Λίγκα

Ακόμη κι αν έκανε ίσως το καλύτερο 20λεπτό του στο φετινό πρωτάθλημα, ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε ούτε αυτή τη φορά να πετύχει εκτός έδρας νίκη και ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο της Super League χωρίς «διπλό». Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν στην Ξάνθη με τον Αλτμαν στο 18΄ και είχαν ευκαιρίες να διευρύνουν το προβάδισμά τους, όμως στο β' μέρος οι «ακρίτες» ανέβηκαν και κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση στο 79΄ με τον Γέντρισεκ. Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη συμπλήρωσε έξι ματς χωρίς νίκη και βρίσκεται στη 10η θέση της βαθμολογίας.

Η Ξάνθη νίκησε τον Πανιώνιο με πρωταγωνιστή τον Γέντρισεκ

Σούπερ Λίγκα19/11/2017 16:59

Η Ξάνθη νίκησε τον Πανιώνιο με πρωταγωνιστή τον Γέντρισεκ - Σούπερ Λίγκα

Με πρωταγωνιστή τον Ερικ Γέντρισεκ η Ξάνθη πέτυχε σπουδαία νίκη, καθώς επικράτησε με 2-0 του Πανιωνίου στα Πηγάδια, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Super League. Ο Σλοβάκος άσος της ακριτικής ομάδας πέτυχε και τα δύο γκολ της αναμέτρησης (23' και 65'). Να σημειωθεί πως στα τελευταία λεπτά η ομάδα της Νέας Σμύρνης αγωνίστηκε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Οικονόμου στο 84ο λεπτό.

Ασταμάτητος ο Ατρόμητος, πέρασε με 2-0 από τη Ξάνθη

Σούπερ Λίγκα29/10/2017 17:00

Ασταμάτητος ο Ατρόμητος, πέρασε με 2-0 από τη Ξάνθη - Σούπερ Λίγκα

Η ξέφρενη πορεία του Ατρόμητου δεν ανακόπηκε ούτε στα Πηγάδια. Η ομάδα των δυτικών προαστίων επιβλήθηκε 2-0 της Ξάνθης με γκολ των Ουάρντα στο 41ο και Ντιγκινί στο 83ο λεπτό, καταγράφοντας την πέμπτη νίκη σε εννέα αγώνες και τρίτη μακριά από το Περιστέρι και διασφαλίζοντας την παραμονή στην πρώτη θέση, ασχέτως των υπόλοιπων αποτελεσμάτων.

Η ΑΕΚ πέραξε την πρωτιά στα... Πηγάδια, 1-1 με τη Ξάνθη

Σούπερ Λίγκα15/10/2017 22:37

Η ΑΕΚ πέραξε την πρωτιά στα... Πηγάδια, 1-1 με τη Ξάνθη - Σούπερ Λίγκα

Παρότι ολοκλήρωσε τον αγώνα με εννέα παίκτες, η Ξάνθη κατάφερε να κρατήσει στο 1-1 την ΑΕΚ και να τη «γκρεμίσει» από την κορυφή της βαθμολογίας, όπου πλέον αναπαύεται ο ΠΑΟΚ. Η αναμέτρηση της 7ης αγωνιστικής της Super League έγινε στα Πηγάδια, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μπρίτο στο 40΄, ενώ ο Βράνιες ισοφάρισε στο 88΄από θέση οφ σάιντ. Αποβλήθηκαν οι Φλίσκας στο 56΄ με δεύτερη κίτρινη και ο Σβάρνας στο 73΄ με απευθείας κόκκινη.

Η Ξάνθη πήρε το «διπλό» στα Χανία, 2-0 τον Πλατανιά

Σούπερ Λίγκα26/08/2017 21:09

Η Ξάνθη πήρε το «διπλό» στα Χανία, 2-0 τον Πλατανιά - Σούπερ Λίγκα

Η Ξάνθη αιφνιδίασε τον Πλατανιά στο πρώτο ημίωρο κι αυτό ήταν αρκετό για να φύγει με τη νίκη 2-0 από τα Περιβόλια. Ο Μπρίτο στο 18΄ και ο Γέντρισεκ στο 25΄ πέτυχαν τα γκολ των φιλοξενούμενων, στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η αυλαία της 2ης αγωνιστικής της Super League.

Βλέπει... πλέι οφ η Ξάνθη μετά το 3-0 επί του Παναιτωλικού

Σούπερ Λίγκα05/04/2017 17:12

Βλέπει... πλέι οφ η Ξάνθη μετά το 3-0 επί του Παναιτωλικού - Σούπερ Λίγκα

«Ζωντανή» στο κυνήγι της 5ης θέσης στο πρωτάθλημα της Super League που δίνει το δικαίωμα συμμετοχής στα play off έμεινε ο Ξάνθη, η οποία επικράτησε σε αναμέτρηση της 27ης αγωνιστικής στα Πηγάδια 3-0 του μάλλον αδιάφορου βαθμολογικά Παναιτωλικού. Σκόρερ των πρώτων δύο τερμάτων της νικήτριας ο Τυνήσιος Γιουνές στο 3΄ και στο 38΄ με πέναλτι, φθάνοντας τα 17 στη διοργάνωση, ενώ το 3ο σημείωσε ο Βασιλακάκης στο 59΄.

Βαθμός παραμονής του Λεβαδειακού στη Ξάνθη

Σούπερ Λίγκα19/03/2017 19:21

Βαθμός παραμονής του Λεβαδειακού στη Ξάνθη - Σούπερ Λίγκα

«Χρυσό» βαθμό στη μάχη που δίνει για την αποφυγή του υποβιβασμού απέσπασε στη Ξάνθη ο Λεβαδειακός (2-2) στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Super League. Ο Γιουνές με πέναλτι στο 5΄ άνοιξε το σκορ, στο 28΄ ο Βασιλείου ισοφάρισε, αλλά δύο λεπτά μετά ο Λάζιτς έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους Ακρίτες. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 47΄ ο Τόνι Σίλβα.