• Ειδήσεις

Η Ξάνθη μετέτρεψε τη «γιορτή» του Παναθηναϊκού σε «κηδεία»

Σούπερ Λίγκα06/02/2016 21:24

Η Ξάνθη μετέτρεψε τη «γιορτή» του Παναθηναϊκού σε «κηδεία» - Σούπερ Λίγκα

Η αναμέτρηση της Λεωφόρου Αλεξάνδρας ξεκίνησε ως γιορτή με τον Παναθηναϊκό να παρουσιάζει όλα του τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα, μεταξύ των οποίων και ο αγαπημένος της εξέδρας, Λέτο, ωστόσο, κατέληξε σε… κηδεία, αφού η Ξάνθη έφυγε με το «διπλό». Πολλά παράπονα από τη διαιτησία του Μάνταλου έχουν οι «πράσινοι» που μεταξύ άλλων είδαν τον Ζέκα να αποβάλλεται στο 51' με απευθείας κόκκινη για μαρκάρισμα στον Σολτάνι, ο οποίος στο 67’ πέτυχε και το νικητήριο τέρμα. Δοκάρι στο 85' σε κεφαλιά του Σκουρτάι είχαν οι ακρίτες που θα μπορούσαν να «τελειώσουν» εκεί το ματς.

Ο Πουλίδο (μέσω Φορτούνη) έλυσε τον... γρίφο στην άμυνα της Ξάνθης

Σούπερ Λίγκα23/01/2016 21:30

Ο Πουλίδο (μέσω Φορτούνη) έλυσε τον... γρίφο στην άμυνα της Ξάνθης - Σούπερ Λίγκα

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε πολύ απέναντι στη ρωμαλέα και καλοστημένη Ξάνθη, που απείλησε τους γηπεδούχους με δεύτερη συνεχή βαθμολογική απώλεια στο πρωτάθλημα, αλλά το γκολ του Άλαν Πουλίδο στο 74', πρώτο για τον Μεξικανό επιθετικό στη Super League με τους «ερυθρόλευκους», έδωσε στην πειραϊκή ομάδα τη 18η νίκη σε 19 αγώνες.

Ο Ατρόμητος έφυγε... στεγνός από τα Πηγάδια με 2-2

Σούπερ Λίγκα16/01/2016 17:02

Το αποτέλεσμα που δεν «βόλεψε» καμία από τις δύο ομάδες ήταν αυτό που «σφράσγισε» τις προσπάθειες των παικτών της Ξάνθης και του Ατρόμητου στα Πηγάδια. Οι δύο αντίπαλοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι, 2-2, στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η «αυλαία» της 18ης αγωνιστικής της Super League, με τους Περιστεριώτες να προηγούνται δύο φορές (34΄ Ούμπιντες, 59΄ Λαζαρίδης) και τους γηπεδούχους να απαντούν ισάριθμες (57΄ Καπετάνος, 74΄ Νιέτο) και να έχουν δοκάρι στο 75'.

Δίκαιη... μοιρασιά για ΠΑΣ Γιάννινα και Ξάνθη

Σούπερ Λίγκα20/12/2015 19:19

Δίκαιη... μοιρασιά για ΠΑΣ Γιάννινα και Ξάνθη - Σούπερ Λίγκα

Μετά από ένα κακό παιχνίδι, ΠΑΣ Γιάννινα και Ξάνθη αναδείχθηξαν ισόπαλοι 1-1 για την 15η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με πέναλτι του Τσουκαλά στο 48' και οι φιλοξενούμενοι ισόφαρισαν με τον Χερέα στο 80'.

Ξάνθη και Βέροια μοιράστηκαν γκολ, βαθμούς και... πέναλτι

Σούπερ Λίγκα13/12/2015 19:06

Ξάνθη και Βέροια μοιράστηκαν γκολ, βαθμούς και... πέναλτι - Σούπερ Λίγκα

Ισόπαλο 1-1 έληξε το ματς στα Πηγάδια μεταξύ της Ξάνθης και της Βέροιας, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας. Το σκορ διαμορφώθηκε με δύο πέναλτι σε δύο λεπτά στο πρώτο ημίχρονο. Προηγήθηκε η Βέροια με το πέναλτι του Ναζλίδη στο 41', για να ισοφαρίσουν οι γηπεδούχοι στο επόμενο λεπτό με τον Νέτο.

Η καλλονή ισοφάρισε την Ξάνθη στο 94'

Σούπερ Λίγκα07/11/2015 20:45

Η καλλονή ισοφάρισε την Ξάνθη στο 94' - Σούπερ Λίγκα

Βαθμούς κι εντυπώσεις μοιράστηκαν Καλλονή και Ξάνθη, καθώς στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής για την Super League, οι Λέσβιοι παραχώρησαν ισοπαλία 2-2 στην ομάδα της ακριτικής πόλης. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 6ο λεπτό με τον Σολτάνι, η Καλλονή ισοφάρισε στο 38` με τον Μανούσο, ο Ερέα στο 85ο λεπτό έδωσε ξανά προβάδισμα στην Ξάνθη, αλλά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μανούσος με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Νίκη με ανατροπή για την Ξάνθη στα Πηγάδια

Σούπερ Λίγκα01/11/2015 19:10

Νίκη με ανατροπή για την Ξάνθη στα Πηγάδια - Σούπερ Λίγκα

Την πρώτη εντός έδρας νίκη της -και δεύτερη συνολικά- στη φετινή Super League πανηγύρισε η Ξάνθη, που επικράτησε 3-1 στα Πηγάδια του Παναιτωλικού, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής. Οι Αγρινιώτες προηγήθηκαν στο 9΄ με τον Μαρκόβσκι, αλλά δύο απευθείας εκτελέσεις φάουλ από τον Ντιμιτρόφ (16΄) και τον Παπαστεριανό (71΄) και ένα πέναλτι του Ερέα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσαν το πολύτιμο «τρίποντο» στους «ακρίτες».

Μοιράστηκαν γκολ και βαθμούς Αστέρας και Ξάνθη

Σούπερ Λίγκα18/10/2015 20:08

Μοιράστηκαν γκολ και βαθμούς Αστέρας και Ξάνθη - Σούπερ Λίγκα

Το αήττητο που έχει εκτός έδρας διατήρησε η Ξάνθη, η οποία απέσπασε ισοπαλία με σκορ 1-1 στην Τρίπολη από τον Αστέρα, για την 7η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ. Οι γηπεδούχοι, που τελείωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Τορμλένα στο 55' με δεύτερη κίτρινη κάρτα, προηγήθηκαν στο 37΄ με τον Σκουρτάι, αλλά στο 68' οι Ακρίτες ισοφάρισαν με τον Νιέτο.

Ο Παναθηναϊκός πήρε «διπλό» στην Ξάνθη και έπιασε την κορυφή

Σούπερ Λίγκα03/10/2015 22:26

Ο Παναθηναϊκός πήρε «διπλό» στην Ξάνθη και έπιασε την κορυφή - Σούπερ Λίγκα

Μετά από ένα πολύ κακό παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να φύγει νικητής από την Ξάνθη με 1-0 για την 6η αγωνιστική της Super League. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Τελάντερ στο 83΄.

Ισόπαλοι 1-1 αναδείχθηκαν Ηρακλής και Ξάνθη στο Καυτανζόγλειο

Σούπερ Λίγκα26/09/2015 20:17

Ισόπαλοι 1-1 αναδείχθηκαν Ηρακλής και Ξάνθη στο Καυτανζόγλειο - Σούπερ Λίγκα

Ισόπαλοι 1-1 αναδείχθηκαν Ηρακλής και Ξάνθη στο «Καυτανζόγλειο» για την 5η αγωνιστική της Super League. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 62' με τον Λουσέρο και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 71' με τον Βέλλιο που είχε και δοκάρι λίγο αργότερα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ξάνθη αγωνίστηκε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του έξαλλου Σολτάνι, ο οποίος ήρθε στα χέρια με τον team manager της ομάδας του, Γιώργο Καζναφέρη.