• Ειδήσεις

«Μοιρασιά» στα Πηγάδια ανάμεσα στην Ξάνθη και τον ΠΑΣ Γιάννενα

Σούπερ Λίγκα24/01/2015 16:54

«Μοιρασιά» στα Πηγάδια ανάμεσα στην Ξάνθη και τον ΠΑΣ Γιάννενα - Σούπερ Λίγκα

Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι στα Πηγάδια μεταξύ της Ξάνθης και του ΠΑΣ Γιάννινα, στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 20ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 54ο λεπτό με τον Κλέιτον, για να ισοφαρίσει στο 75' η ομάδα των Ιωαννίνων με τον Τσάβες.

Ο Καρέλης γλίτωσε τον ΠΑΟ στο 88' στην Ξάνθη

Κύπελλο21/01/2015 17:08

Ο Καρέλης γλίτωσε τον ΠΑΟ στο 88' στην Ξάνθη - Κύπελλο

Προβάδισμα για πρόκριση στα προημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας απέκτησε ο Παναθηναϊκός, αποσπώντας ισοπαλία 1-1 από την Ξάνθη στα Πηγάδια, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τη φάση των «16». Ο Λουσέρο άνοιξε το σκορ στο 43' για τους «ακρίτες», με σουτ μετά από σέντρα του Μπέρτου, αλλά οι «πράσινοι» ισοφάρισαν στο 88', με τον Καρέλη να εκμεταλλεύεται τη σέντρα του Μπεργκ και με πλασέ να «νικά» τον Κυριακίδη.

Το απόλυτο... μηδέν ανάμεσα στην Κέρκυρα και την Ξάνθη

Σούπερ Λίγκα17/01/2015 19:15

Το απόλυτο... μηδέν ανάμεσα στην Κέρκυρα και την Ξάνθη - Σούπερ Λίγκα

Στο 0-0 έμειναν Κέρκυρα και Ξάνθη σε έναν κακό από θέμα ποιότητας αγώνα, για την 19η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ. Το α' ημίχρονο ήταν κακό, χωρίς κάτι το εξαιρετικό από τις δύο ομάδες και χωρίς κλασσική ευκαιρία. Κύλησε με τους δύο αντιπάλους να μοιράζονται αυτή την... μετριότητα!

Τα Πηγάδια... γέμισαν γκολ στο 2-2 της Ξάνθης με τη Βέροια

Σούπερ Λίγκα14/01/2015 19:40

Τα Πηγάδια... γέμισαν γκολ στο 2-2 της Ξάνθης με τη Βέροια - Σούπερ Λίγκα

Σε έναν αγώνα με φρενήρη ρυθμό, η Ξάνθη με τη Βέροια αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2 για την 18η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ. Με δέκα παίκτες οι γηπεδούχοι από το 30', ύστερα από την αποβολή του Μπαξεβανίδη.

«Στεγνός» και πρωταθλητής χειμώνα ο Ολυμπιακός στα «Πηγάδια»

Σούπερ Λίγκα11/01/2015 21:22

«Στεγνός» και πρωταθλητής χειμώνα ο Ολυμπιακός στα «Πηγάδια» - Σούπερ Λίγκα

Πρωταθλητής χειμώνα στη Σούπερ Λιγκ αναδείχθηκε ο Ολυμπιακός, επικρατώντας 3-1 στα Πηγάδια της Ξάνθης, στο πλαίσιο της -εξ αναβολής- 11ης αγωνιστικής, με την οποία ολοκληρώθηκε ο πρώτος γύρος του πρωταθλήματος. Στο ντεμπούτο του Βίτορ Περέιρα στον πάγκο τους, οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν εύκολα από μία αήττητη έως σήμερα έδρα, όπου έχουν γνωρίσει τη συντριβή ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός, χάρη σε δύο γκολ του Μήτρογλου (19', 53') και ένα του Ντοσεβί (30'), και ανέβηκαν στην κορυφή της κατάταξης, εκμεταλλευόμενοι τη χθεσινή ήττα του «Δικεφάλου» στην Τρίπολη. Για τους γηπεδούχους σκόραρε ο Λουσέρο στο 82'.

Η Ξάνθη απέκτησε τον Βάλτερ που ξεκίνησε από τη Μπαρτσελόνα

Σούπερ Λίγκα29/12/2014 13:11

Η Ξάνθη απέκτησε τον Βάλτερ που ξεκίνησε από τη Μπαρτσελόνα - Σούπερ Λίγκα

Παίκτης της Ξάνθης αποτελεί και επίσημα από την Δευτέρα (29/12) ο Βάλτερ Φερνάντες Μπαλούφο. Η ακριτική ομάδα συνέχισε δυναμικά την ενίσχυσή της εν όψει του Ιανουαρίου και προχώρησε στη δεύτερη μεταγραφή της. Ο Μπαλούφο υπέγραψε το συμβόλαιό του ως ελεύθερος από την Λόκερεν και θα ενισχύσει τους Ακρίτες στα άκρα της επίθεσης. Αξίζει να σημειώσουμε πως ξεκίνησε την καριέρα του από την Μπαρτσελόνα και στη συνέχεια αγωνίστηκε σε Ισπανία, Βέλγιο και Ρουμανία.

Ο Αστέρας σταμάτησε το σερί της Ξάνθης, 2-1 στην Τρίπολη

Σούπερ Λίγκα21/12/2014 19:21

Ο Αστέρας σταμάτησε το σερί της Ξάνθης, 2-1 στην Τρίπολη - Σούπερ Λίγκα

Δύο αντεπιθέσεις ήταν αρκετές για τον Αστέρα Τρίπολης να επικρατήσει της Ξάνθης με 2-1 στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης», στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας. Ο Γιαννιώτας στο 6΄ και ο Μάσα στο 58΄ ήταν οι σκόρερ των Αρκάδων, που διατήρησαν το αήττητο της έδρας τους (4 νίκες, 3 ισοπαλίες), ενώ αγνοούν την ήττα εδώ και 6 αγωνιστικές. Το γκολ της Ξάνθης πέτυχε στο 81΄ ο Κλέιτον με πέναλτι.

«Διπλό» της Ξάνθης επί του ουραγού Εργοτέλη

Σούπερ Λίγκα14/12/2014 19:06

«Διπλό» της Ξάνθης επί του ουραγού Εργοτέλη - Σούπερ Λίγκα

Η Ξάνθη έδωσε συνέχεια στην επιτυχημένη πορεία των τελευταίων αγωνιστικών, περνώντας με νίκη και από το "Παγκρήτιο" στάδιο του Ηρακλείου απέναντι στον Εργοτέλη. Η ομάδα της Θράκης επικράτησε 2-0 με τέρματα των Λισγάρα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και Ομπόντο στο 71ο λεπτό, αφήνοντας την ομάδα της Κρήτης στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, ενώ η Ξάνθη έφτασε τη Βέροια στην 5η θέση.

Η Ξάνθη ήταν... Καλλονή και πέτυχε σπουδαία νίκη επί των Μυτιληνιών

Σούπερ Λίγκα03/12/2014 19:27

Η Ξάνθη ήταν... Καλλονή και πέτυχε σπουδαία νίκη επί των Μυτιληνιών - Σούπερ Λίγκα

Την 4η νίκη της σημείωσε η Ξάνθη στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκα, αφού σε εξ αναβολής αγώνα της 6ης ημέρας που έγινε στα Πηγάδια επικράτησε 2-1 της Καλλονής, η οποία υπέστη την 2η φετινή ήττα της. Για την Ξάνθη σκόραραν οι Σολτάνι στο 13' και Κλέιτον με πέναλτι στο 20', το οποίο κέρδισε ο Καπετάνος από τον Πιπίνη και για τους φιλοξενούμενους ο Βαλιός στο 52'. Στη φάση του πέναλτι της Ξάνθης αποβλήθηκε ο Πιπίνης με 2η κίτρινη κάρτα, αφού είχε δεχτεί μία ακόμη στο 14'.

Ο Ατρόμητος είχε... οβίδες από Ουμπίδες κόντρα στην Ξάνθη

Σούπερ Λίγκα29/11/2014 21:34

Ο Ατρόμητος είχε... οβίδες από Ουμπίδες κόντρα στην Ξάνθη - Σούπερ Λίγκα

Στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας ανέβηκε ο Ατρόμητος, επικρατώντας 2-0 της Ξάνθης στο Περιστέρι, για τη 12η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Χαβιέρ Ουμπίδες, που σημείωσε δύο εντυπωσιακά γκολ για τους νικητές, στο 14ο και το 50ο λεπτό.

<strong>Παγκόσμιο Κύπελλο 2014</strong><strong><strong>Στην Ισπανία</strong> με τους κορυφαίους των παρκέ</strong>