Παρασκευή 03 Μαϊου 2024
Στην επόμενη φάση ΑΕΚ, Ηρακλής και Ολυμπιακός Βόλου

Με τέρμα του Φαγέ στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων η ΑΕΚ πέρασε με νίκη από την Άμφισσα όπου κατέβαλε την αντίσταση του Φωκικού με 1-0, στον επαναληπτικό αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων για την Α΄ φάση του κυπέλλου Ελλάδας. Ενώ νωρίτερα ο Ηρακλής έγινε η πρώτη ομάδα που πήρε την πρόκριση παρά την ήττα του στο 2ο αγώνα με τη Λαμία στην πρωτεύουσα της Φθιώτιδας με 2-1. Στο τοπικό ντέρμπι ανάμεσα στον Ολυμπιακό Βόλου και τη Λάρισα, οι δύο ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλες 0-0 και έτσι, οι Βολιώτες προκρίθηκαν χάρη στην εκτός έδρας νίκη (0-1) του πρώτου αγώνα.

Με τέρμα του Φαγέ στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων η ΑΕΚ πέρασε με νίκη από την Άμφισσα όπου κατέβαλε την αντίσταση του Φωκικού με 1-0, στον επαναληπτικό αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων για την Α΄ φάση του κυπέλλου Ελλάδας.

Ουσιαστικά η «Ένωση» είχε πάρει την πρόκριση για τη συνέχεια της διοργάνωσης από το πρώτο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ όταν επικράτησε με 4-0.

Ο σκόρερ Φαγέ είχε μπει στον αγωνιστικό χώρο λίγα λεπτά νωρίτερα όταν αντικατέστησε τον Ρόβα. Ο Φωκικός βράβευσε τον Ντούσαν Μπάγεβιτς για την προσφορά του στο ελληνικό ποδόσφαιρο.

Ενώ νωρίτερα ο Ηρακλής έγινε η πρώτη ομάδα που πήρε την πρόκριση παρά την ήττα του στο 2ο αγώνα με τη Λαμία στην πρωτεύουσα της Φθιώτιδας με 2-1.

Στον πρώτο αγώνα στη Θεσσαλονίκη είχε νικήσει με 1-0 και πήρε έστω και δύσκολα την πρόκριση χάρη στο εκτός έδρας τέρμα που σημείωσε ο Τόσκας με προβολή σε κενή εστία (15΄). Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 42′ με τον Νεόφυτο και στο 78′ προηγήθηκαν με πέναλτι του Γιενγκά.

Αυτή τη στιγμή διεξάγεται ο αγώνας Φωκικός-ΑΕΚ, ενώ στις 20:30 ο Ολυμπιακός Βόλου υποδέχεται τη Λάρισα, ενώ η Α΄ φάση συνεχίζεται με αγώνες το Σάββατο και την Κυριακή.

Στο τοπικό ντέρμπι ανάμεσα στον Ολυμπιακό Βόλου και τη Λάρισα, οι δύο ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλες 0-0 και έτσι, οι Βολιώτες προκρίθηκαν χάρη στην εκτός έδρας νίκη (0-1) του πρώτου αγώνα.

Τα αποτελέσματα των 2ων αγώνων και το υπόλοιπο πρόγραμμα (σε παρένθεση το σκορ του πρώτου αγώνα):

Λαμία-Ηρακλής 2-1 (0-1)
Φωκικός-ΑΕΚ 0-1 (0-4)
Ολυμπιακός Βόλου-Λάρισα 0-0 (1-0)

ΣΑΒΒΑΤΟ 13/9

Δημ. Γυμν. Ταύρου 16:30 Φωστήρας-Αχαρναϊκός (0-0)
ΔΑΚ Γάλλου 16:30 Επισκοπή-Ηρακλής Ψαχνών (1-1)
Γηπ. «Γ. Καμάρας» 17:00 Απόλλων Σμύρνης-Καλλιθέα (1-1)

ΚΥΡΙΑΚΗ 14/9
Δημ. Γηπ. Πύργου 16:30 Πανηλειακός-Παναχαϊκή (0-3)
Δημ. Στάδιο Αιγίου 16:30 Παναιγιάλειος-ΑΕ Ερμιονίδας (1-0)
Δημ. Στάδιο Αγ.Δημητρίου 16:30 ΑΟ Τραχώνων Αλίμου-Χανιά (0-4)
Δημ. Γηπ. Σερρών 16:30 Εθνικός Γαζώρου-Αναγέννηση Καρδίτσας (1-1)
Στάδιο Αλκαζάρ 16:30 Τύρναβος-Πιερικός (1-0)
Γηπ. Αγροτικού Αστέρα 16:30 Αγροτικός Αστέρας-Αιγινιακός (0-0)

*Υπενθυμίζεται ότι έχουν ματαιωθεί οι αναμετρήσεις Άρης-Απόλλων Καλαμαριάς και Ζάκυνθος-Δόξα Δράμας, μετά την απόφαση των Άρη και Δόξας να αποσυρθούν από το πρωτάθλημα της Football League και να αγωνιστούν στη Γ΄ εθνική.

Πόσα χρήματα έχει κερδίσει μέχρι στιγμής ο Ολυμπιακός από την ασύλληπτη ευρωπαϊκή του πορεία

Αυτά είναι τα συνολικά έσοδα του Ολυμπιακού φέτος από τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις