Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Πειθαρχική δίωξη του αθλητικού εισαγγελέα σε Περέιρα και Κασάμι

Πειθαρχική δίωξη στον προπονητή του Ολυμπιακού, Βίκτορ Περέιρα, αλλά και στον παίκτη, Παϊτίμ Κασάμι, άσκησε το απόγευμα της Πέμπτης ο αθλητικός εισαγγελέας, Κωνσταντίνος Πετρόλουλος. Ο λόγος είναι η συμπεριφορά των δύο ανδρών στον αγώνα του Κυπέλλου απέναντι στην ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και συγκεκριμένα ο πανηγυρισμός τους στο 89ο λεπτό μετά το γκολ του Φράνκο Χάρα, όπου έδωσε τη νίκη και πρόκριση στον Ολυμπιακό.

Πειθαρχική δίωξη στον προπονητή του Ολυμπιακού, Βίκτορ Περέιρα, αλλά και στον παίκτη, Παϊτίμ Κασάμι, άσκησε το απόγευμα της Πέμπτης ο αθλητικός εισαγγελέας, Κωνσταντίνος Πετρόλουλος.

Ο λόγος είναι η συμπεριφορά των δύο ανδρών στον αγώνα του Κυπέλλου απέναντι στην ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και συγκεκριμένα ο πανηγυρισμός τους στο 89ο λεπτό μετά το γκολ του Φράνκο Χάρα, όπου έδωσε τη νίκη και πρόκριση στον Ολυμπιακό.

Υπενθυμίζουμε ότι μετά το γκολ του Ολυμπιακού και τους πανηγυρισμούς των «ερυθρόλευκων» μια ομάδα περίπου 20 οπαδών εισέβαλε στο γήπεδο, με αποτέλεσμα ο αγώνας να διακοπεί.

Αναλυτικά η ανακοίνωση της ΕΠΟ:

«Ο κ. Κωνσταντίνος Πετρόπουλος άσκησε πειθαρχική δίωξη σε βάρος της ΠΑΕ Ολυμπιακός, του προπονητή της De Oliveira Pereira Vitor Manuel και του ποδοσφαιριστή Kasami Pajtim για πράξη που προβλέπεται και τιμωρείται πειθαρχικώς από τις διατάξεις των άρθρων 14 παρ. 2 και 3 και 26 παρ. 1-4 του Πειθαρχικού Κώδικα της ΕΠΟ, όπως τροποποιήθηκε και ισχύει από 6-6-2014 (αγώνας Κυπέλλου Ελλάδας, ΑΕΚ-Ολυμπιακός της 11/3/2015)»

Άρης – Ολυμπιακός 1-1: Ο Ολυμπιακός μπορούσε, ο διαιτητής δεν ήθελε

«Χειρουργείο» του Ολυμπιακού στο Κλεάνθης Βικελίδης, με τον διαιτητή να σταματάει με το έτσι θέλω τους Ερυθρόλευκους.