Δύο μετάλλια για την Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό Γκραν Πρι τοξοβολίας

Με ένα ασημένιο στις γυναίκες και ένα χάλκινο μετάλλιο στους άνδρες, ολοκληρώθηκε για την Ελλάδα η δεύτερη αγωνιστική ημέρα του European Grand Prix 2015, που γίνεται στον Μαραθώνα. Το ασημένιο μετάλλιο το κατέκτησαν οι γυναίκες στο ομαδικό του Ολυμπιακού Τόξου. Η τριάδα Ανατολή-Μάρθα Γκορίλα, Ευαγγελία Ψάρρα και Αριάδνη Χόρτη, στα ημιτελικά κέρδισε εύκολα την Εσθονία με σκορ 6-0 και εξασφάλισε το μετάλλιο, περνώντας στα τελικά του Γκραν Πρι.

Εκεί ηττήθηκε από την Εθνική Γεωργίας με το ίδιο σκορ (6-0) και αρκέστηκε στο ασημένιο. Στον μικρό τελικό η Ιταλία επικράτησε της Εσθονίας με σκορ 6-0 και ολοκλήρωσε τις θέσεις του βάθρου κατακτώντας το χάλκινο.

Το χάλκινο στο ομαδικό του σύνθετου τόξου το κέρδισε η Εθνική μας με τους Σταύρο Κουμερτά, Δημήτρη Λαμπράκη και Αθανάσιο Κωστόπουλο. Έχασε στα ημιτελικά από την Νορβηγία με σκορ 225-223, αλλά στο μικρό τελικό του αγωνίσματος παίζοντας για το χάλκινο μετάλλιο, κέρδισε την Σουηδία με 228-220. Στην κορυφή του βάθρου βρέθηκε η Νορβηγία που κέρδισε στον τελικό την Τουρκία με 229-226.

Αποκλεισμός για την Ελπίδα Ρωμάντζη. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, δεν τα κατάφερε να προκριθεί στους 8 του Ολυμπιακού Τόξου γυναικών καθώς ηττήθηκε από την Έλενα Τονέτα με σκορ 6-0. Ιταλική υπεροχή στους τελικούς του Ολυμπιακού τόξου ανδρών καθώς οι τρεις από τους τέσσερις αθλητές είναι από την Ιταλία. Στον μεγάλο τελικό ο μοναδικός αθλητής της 4άδας από διαφορετική χώρα, ο Μαρκιγιάν Ιβάσκο από την Ουκρανία παίζει για το χρυσό μετάλλιο κόντρα στον Νταβίντ Πασκουαλούτσι, ενώ στον μικρό τελικό έχουμε ιταλική μονομαχία ανάμεσα σε Μάρκο Μορέλο και Μασιμιλιάνο Μαντία.

Άλλο ένα μετάλλιο θα έχει σίγουρα η ελληνική αποστολή καθώς στον μικρό τελικό του σύνθετου τόξου βρίσκονται δυο Ελληνίδες. Η Κατερίνα Χρονοπούλου θα αντιμετωπίσει την συναθλήτρια της, Αναστασία Τσακίρη, στον μικρό τελικό διεκδικώντας, αύριο Σάββατο, για το χάλκινο μετάλλιο, ενώ η Γεσίμ Μπόσταν παίζει κόντρα στην Κατάρζινα Σζαλάνσκα.

Στην διοργάνωση μετέχουν 304 αθλητές και αθλήτριες, από 37 χώρες, διοργάνωση μέσα από την οποία θα δοθούν οι τελευταίες προκρίσεις για το Μπακού (1οι Ευρωπαϊκοί Αγώνες).

Ο Ολυμπιακός είναι η μεγαλύτερη διαφήμιση για το ελληνικό ποδόσφαιρο στην Ευρώπη

Μια τεράστια βραδιά για τον Ολυμπιακό, με τους «ερυθρόλευκους» να κάνουν την διαφορά