Ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Διομήδη και πήρε το πρωτάθλημα Χάντμπολ

Τον τρίτο τίτλο της Ιστορίας του στην Α1 χάντμπολ ανδρών κατέκτησε ο ΠΑΟΚ. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» επικράτησε 43-40 στα πέναλτι (επιστρέφοντας από το 24-29 στην κανονική διάρκεια σε 29-29, πρώτη παράταση 35-35, δεύτερη παράταση 40-40) του Διομήδη Άργους στο κλειστό της Πυλαίας, στον δεύτερο τελικό των πλέι οφ, και έφτασε τις απαιτούμενες δύο νίκες στη σειρά, οι οποίες του χάρισαν το τρόπαιο. Παράλληλα, οι Θεσσαλονικείς πανηγύρισαν το «νταμπλ», καθώς τον Μάρτιο είχαν κατακτήσει στο ίδιο γήπεδο και το Κύπελλο με τη νίκη τους επί της ΑΕΚ.

Οι Θεσσαλονικείς με τον κόσμο στο πλευρό τους, κατάφεραν να κάνουν το όνειρο πραγματικότητα σε ένα παιχνίδι που είναι πραγματική διαφήμιση για το άθλημα του χάντμπολ. Μετά τις τρεις χαμένες ευκαιρίες να πάρουν το ματς οι παίκτες του Διομήδη ήταν καταρρακωμένοι και αστόχησαν στις τρεις πρώτες εκτελέσεις στη διαδικασία των πέναλτι. Οι γηπεδούχοι από την άλλη έδειξαν τρομερά ψυχικά αποθέματα και με 3/4 πέναλτι πανηγύρισαν τον θρίαμβο.

Ο Διομήδης, που είχε συνολικά την υπεροχή από το ξεκίνημα του αγώνα, βρέθηκε με «αέρα» πέντε γκολ στο 55′ (24-29), δείχνοντας πως δύσκολα θα χάσει το ματς. Οι «ασπρόμαυροι», εντούτοις, είχαν… διαφορετική άποψη. Με δύο τέρματα από τους Κοκώνη, Τσίλη και ένα (χωρίς να βλέπει την μπάλα) του Αλβανού, ισοφάρισαν, 5» πριν ολοκληρωθεί το παιχνίδι, σε 29-29, στέλνοντάς το στην πρώτη, δεκάλεπτη, παράταση.

Το διάστημα αυτό χαρακτηρίστηκε από συνεχείς εναλλαγές στο σκορ (32-29, 32-32, 33-33, 34-35), με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει, εκ νέου, στα 15» πριν από τη λήξη, με τον Κεσίδη, σε 35-35, δίνοντας… γραμμή για τη δεύτερη παράταση. Εκεί οι «Λύκοι», με κινητήριους μοχλούς τους -κορυφαίους τους στον αγωνιστικό χώρο- Μαστορογάννη, Μούγιτς, προηγήθηκαν με 36-38, οι Θεσσαλονικείς έφεραν -ξανά- την αναμέτρηση στα ίσια, με 38-38 και 40-40, γεγονός που οδήγησε στα πέναλτι.

Ο ΠΑΟΚ ήταν πιο ψύχραιμος σε αυτή τη διαδικασία και με εκτελεστές τους Πετρίδη, Αλβανό, Κοκώνη κέρδισε με 3-0. Στο ενδιάμεσο, ο τερματοφύλακας του «Δικεφάλου», Γουργούμης, απέκρουσε πέναλτι του Μαστορογιάννη, ενώ τα σουτ των Σπέντζου, Μούγιτς έφυγαν άουτ.

* Θεατής του αγώνα ήταν ο αρχηγός της νταμπλούχου ανδρικής ομάδας βόλεϊ του ΠΑΟΚ, Βασίλης Κουρνέτας.

* Ο Διομήδης τελείωσε το παιχνίδι με τρεις αποβολές. Το… δρόμο εκτός αγωνιστικού χώρου, ειδικότερα, πήραν από το πρώτο ημίχρονο οι Μεγαλοοικονόμου, Ντάσεβιτς (κρατήθηκε το δελτίο του) και ο Σαμαράς. Λίγο πριν το δίλεπτο της πρώτης παράτασης αποβλήθηκε από τον ΠΑΟΚ ο Τσακίρης.

* Περισσότεροι από 2.000 υποστηρικτές του ΠΑΟΚ βρέθηκαν στο PAOK Sports Arena για τον αγώνα, όπως έκαναν και περίπου 30 φίλαθλοι του Διομήδη.

Δείτε τον τελικό από την ΟΧΕ

MVP πρωταθλήματος ο Αλέξης Αλβανός

Ο Αλέξης Αλβανός αναδείχτηκε πολυτιμότερος παίκτης του φετινού πρωταθλήματος στην Α1 Ανδρών στο χάντμπολ. Ο αριστερόχειρας περιφερειακός του ΠΑΟΚ παρέλαβε το βραβείο του, που προέκυψε μετά από ψηφοφορία των εκπροσώπων του Τύπου, με την ολοκλήρωση του σημερινού δεύτερου τελικού της σεζόν στη Θεσσαλονίκη ανάμεσα στο «Δικέφαλο» και το Διομήδη Αργους, από το χέρι της μικρής κόρης του, έχοντας ο ίδιος στους ώμους το γιο του.

Δώσαμε σήμερα την ψυχή μας για να κατακτήσουμε το πρωτάθλημα. Κάναμε μεγάλη ανατροπή λίγο πριν το τέλος του αγώνα, έχοντας στο μυαλό μας μόνο ότι δε θέλουμε να φύγουμε από το γήπεδό μας ηττημένοι και πήγαμε στην πρώτη παράταση. Ο,τι έγινε μετά ήτανε συγκλονιστικό. Θέλαμε πολύ τον τίτλο!», δήλωσε, λίγο αργότερα, ο αθλητής.

Εξήγησε για την επική ανατροπή που έκανε η ομάδα του στο 55’ (σ.σ. όταν το 24-29 έγινε στο 60’ 29-29) «… Μείναμε συγκεντρωμένοι και παίξαμε καλή άμυνα. Δείξαμε μεγάλη καρδιά!». Για τη συνολικά επιτυχημένη χρονιά, με την κατάκτηση φέτος του νταμπλ από τον ΠΑΟΚ, ο Αλβανός σχολίασε:

«Το… μυστικό μας είναι η σκληρή δουλειά και η αγάπη για αυτό που κάνουμε». Αποκάλυψε ότι «… Άλλες δύο φορές στην καριέρα μου χρειάστηκε να παίξω δύο παρατάσεις, που δε συνοδεύτηκαν, όμως, από πέναλτι.

Η σημερινή εξέλιξη του τελικού νομίζω πως δεν έχει γίνει ξανά στην Ελλάδα». Κατέληξε αναφερόμενος στο μέλλον του, λέγοντας: «Τη δεδομένη στιγμή αυτό που σκέφτομαι είναι η ξεκούραση. Θα πάρουμε ανάσα για μια εβδομάδα και μετά θα δούμε για την καινούργια σεζόν… ».

1 τίτλος: Βριλήσσια, ΓΕ Βέροιας, Αθηναϊκός

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.