Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
Ο Οζιέ αναδείχτηκε νικητής στο ράλι του Μόντε Κάρλο

Ο Σεμπαστιάν Οζιέ κατέκτησε την πρωτιά στο Ράλι του Μόντε Κάρλο, το πρώτο στο φετινό παγκόσμιο πρωτάθλημα αυτοκινήτου (WRC), που διεξήχθη στο Μονακό. Ο Γάλλος οδηγός της «Volkswagen», τρεις φορές παγκόσμιος πρωταθλητής, κατέκτησε για τρίτη συνεχή χρονιά και τέταρτη συνολικά στην καριέρα του το συγκεκριμένο ράλι. Ο Οζιέ τερμάτισε πρώτος αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Νορβηγό, Αντρέας Μίκελσεν, επίσης με «Volkswagen», και στην τρίτη τον Βέλγο, Τιερί Νεβίλ, με «Hyundai».

Ο φημισμένος αυτός αγώνας είναι ο παλαιότερος στο WRC, αφού άρχισε το 1911, ενώ φέτος πραγματοποιήθηκε για 84η φορά. Αξίζει να σημειωθεί ότι η Σιτροέν δεν μετέχει στο πρωτάθλημα του 2016, καθώς αποφάσισε να αποσύρει την εργοστασιακή ομάδα της, προκειμένου να εστιάσει στην εξέλιξη του αυτοκινήτου της για το 2017, ενόψει των σημαντικών αλλαγών στους κανονισμούς για τη συγκεκριμένη σεζόν, ωστόσο συνεχίζει να διαθέτει το DS3 WRC σε ιδιωτικές ομάδες.

Ο Οζιέ, που κέρδισε επτά από τις 15 ειδικές, πήρε και τους τρεις έξτρα πόντους τερματίζοντας με τον καλύτερο χρόνο και στην Power Stage, που ολοκλήρωσε τον αγώνα, με τον Ντάνιελ Σόρντο και τον Αντρέας Μίκελσεν να συμπληρώνουν την τριάδα. Ο δεύτερος αγώνας του WRC θα γίνει 11-14 Φεβρουαρίου στη Σουηδία.