«Αντίο» στο Wimbledon με ψηλά το κεφάλι για τη Σάκκαρη

Το ζεστό χειροκρότημα που εισέπραξε με την ολοκλήρωση του αγώνα, ήταν και η μεγαλύτερη ανταμοιβή για τη Μαρία Σάκκαρη, η οποία ηττήθηκε με 2-1 (7-5, 4-6, 6-3) σετ από την σπουδαία Βίνους Γουίλιαμς και αποχαιρέτησε το Wimbledon στον 2ο γύρο. Η Ελληνίδα τενίστρια κατέβαλε τεράστια προσπάθεια και μάλιστα το πρώτο σετ ήταν ντέρμπι με τη Βίνους να επικρατεί στο τάι μπρέικ (7-5).

Στο δεύτερο, η Σάκκαρη έκανε εκπληκτικό παιχνίδι, επικράτησε με 6-4 και ισοφάρισε σε 1-1 για να κριθούν όλα στο 3ο σετ.

Εκεί, η Αμερικανίδα σούπερ σταρ ξεκίνησε με break, πήρε την ψυχολογία με το μέρος της και κρατώντας το σερβίς, επικράτησε 6-3 της Ελληνίδας, παίρνοντας παράλληλα και την πρόκριση για τον 3ο γύρο του βρετανικού Γκραν Σλαμ.

Και μόνο το γεγονός ότι η Σάκκαρη βρισκόμενη στο νο115 της παγκόσμιας κατάταξης, την επόμενη εβδομάδα θα μπει στο Top100 (μετά τις 4 νίκες στο Wimbledon), λέει πολλά, ενώ αξιοσημείωτο είναι πως η σημερινή της αντίπαλος κατέχει την 8η θέση στην ίδια λίστα!

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.